Вікіпедія:Не вилучайте перенаправлення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Не вилучайте перенаправлення. У більшості випадків перенаправлення нікому не шкодить, натомість його існування може мати неочевидні переваги.

Коли вилучати і коли не вилучати перенаправлення[ред. код]

Вилучати перенаправлення слід лише тоді, коли:

Серед інших випадків, не варто вилучати перенаправлення тоді, коли:

 • Воно відображає один із варіантів вжитку назви статті, який, утім, не є загальноприйнятою практикою іменування сторінок в українській Вікіпедії (наприклад, Іван Франко, Франко ІванФранко Іван Якович; президентипрезидент або англійськоюанглійська мова).
  Іншими словами, те, що стаття не має так називатися, не означає, що такий варіант назви не може існувати як перенаправлення.
 • Воно відображає варіант написання не за чинним правописом, а якесь інше поширене написання, зокрема, за старішими правописами (наприклад, ХельсінкіГельсінкі).
 • Воно відображає варіант написання оригінальною мовою (наприклад, Donald TrumpДональд Трамп).
 • Воно містить помилку, але це дрібна описка та/або поширена помилка (наприклад, ТурціяТуреччина або Луганська ОбластьЛуганська область).
  Як стверджує есе «Don't delete redirects», «перенаправлення із помилкою в написанні підтверджує свою користь самим своїм існуванням: принаймні одна людина вже зробила таку помилку раніше».
 • Воно перенаправляє із більш конкретної теми на більш загальну тему, і на більш конкретну тему недоречно створювати окрему статтю (наприклад, Дитинство Дональда ТрампаДональд Трамп#Дитячі та юнацькі роки).
  Винятки — 1) вилучення перенаправлень, які занадто загальні, за межею абсурду (наприклад, Есе «Не вилучайте перенаправлення»Українська Вікіпедія); 2) вилучення перенаправлення для створення окремої статті на цю тему[k 3].
 • На нього є внутрішньовікіпедійні посилання.
  Навіть якщо перенаправлення має помилку і його потрібно вилучити (хоча, знову ж таки, у багатьох випадках вилучати не варто), потрібно спочатку виправити усі внутрішньовікіпедійні посилання (де це має сенс, обговорення написання і т.п. можна пропустити), а вже потім вилучати перенаправлення.
  Змінювати перенаправлення на активні сторінки, що зустрічаються в архівах, заборонено. Доцільність збереження таких перенаправлень слід вирішувати шляхом обговорення.
 • Хтось аргументовано вважає це перенаправлення корисним.
  Як стверджує довідкова сторінка, «якщо хтось каже про перенаправлення як про корисне, певно, воно так і є. Ви можете не поділяти цієї думки, та це буде не тому, що інша людина каже неправду, а через те, що ви користуєтеся Вікіпедією по-різному». Звісно, це стосується аргументованих тверджень досвідчених користувачів, а не скарг від вандалів.

Неочевидні переваги перенаправлень[ред. код]

Головна, очевидна перевага перенаправлень — вони дозволяють знайти потрібну статтю за посиланнями всередині Вікіпедії, навіть якщо стаття називається інакше. Однак у перенаправлень є багато неочевидних переваг, які не відразу спадають на думку, але є важливими:

 • Навіть якщо на перенаправлення не посилається жодна сторінка всередині Вікіпедії, на нього можуть існувати посилання, які немає можливості відстежити — наприклад, на зовнішніх ресурсах, у закладках браузерів чи у старіших версіях статей.
 • Вони допомагають знаходити потрібні статті у внутрішньовікіпедійному пошуку.
 • Вони можуть мати потенційно корисну історію сторінки.
 • Вони запобігають розставленню некоректних посилань і створенню дубльованих статей.

Перенаправлення нікому не шкодять[ред. код]

Головний аргумент проти вилучення перенаправлень, окрім крайніх випадків на кшталт вандалізму чи геть некоректного перенаправлення, — вони мають неочевидні переваги (описані вище), але при цьому не завдають ніякої шкоди. Перенаправлення ніхто не помічає (окрім людей, які намагаються перейти за посиланням на нього), а їх вилучення не дає ніякої користі вікіпроєктам, бо вилучені перенаправлення все одно зберігаються на сервері й можуть бути відновлені (див. також есе «Don't worry about performance»).

Примітки[ред. код]

 1. перенаправлення, яке вводить в оману, перенаправляючи з одного значення на ніяк не пов'язане інше
 2. Перенаправлення з назвою, яку скоріше за все ніколи не наберуть знову. Можна вважати, що якщо сторінка існувала з помилкою в назві тиждень і ніхто не звернув уваги, помилка є достатньо ймовірною аби перенаправлення залишити, бо можливо на нього вже ведуть посилання ззовні.
 3. Технічно можна просто прибрати перенаправлення і створити на його місці статтю: у такому разі формальним автором цієї статті з технічної точки зору буде автор перенаправлення; для Вікіпедії немає значення, хто записаний автором статті, але якщо автор повноцінної статті хоче, щоб ця стаття з'явилася у списку створених ним статей, немає нічого поганого у тому, щоб вилучити перенаправлення для створення статті. Ідеальний спосіб це зробити — перейменувати чернетку поверх перенаправлення, таким чином посилання не встигнуть почервоніти.

Див. також[ред. код]