Вікіпедія:Не переслідуйте користувачів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Переслідування — тип регулярної агресивної поведінки, яка, на погляд раціонального спостерігача, наміренно спрямована проти конкретної особи чи осіб. Часто (але не завжди) ціллю такої поведінки є досягти в цієї особи/осіб відчуття загрози або остраху, й на виході може призвести до того, що жертва може відчувати незадоволення від редагування Вікіпедії, а також до відлякування та підриву бажання жертв редагувати Вікіпедію взагалі.

Вікіпедію ніколи не можна використовувати для переслідування будь-кого, чи є об'єкт переслідування користувачем Вікіпедії, чи ні. Редагування, що містять переслідування мають бути скасовані, вилучені чи зупинені, відповідно до ситуації, а користувачі, задіяні в переслідуванні, мають бути заблоковані.

Переслідуванням можуть вважатися дії без факту прямого спілкування між користувачами, але явно спрямовані на жертву, розраховані на те, що вона їх помітить.

Переслідування та підривні дії[ред. код]

Переслідування, включно з погрозами, залякуванням, повторювальними подразненнями та небажаними контактами чи увагою, а також численні особисті випади, можуть знизити задоволення користувача від редагування Вікіпедії, і таким чином підривати проект. Переслідування користувача через расове походження, стать, гендер, статеву орієнтацію, релігію, вік, політичні погляди чи інвалідність заборонено.

Заборона на переслідування в рівній мірі стосується усіх вікіпедійців. Неприпустимо переслідувати користувача з історією невмілої поведінки або порушень, в тій самій мірі, як інших користувачів. Вікіпедія заохочує створення цивілізованої спільноти: люди припускаються помилок, але їх заохочують навчатися на помилках та змінювати поведінку. Переслідування протирічять духу Вікіпедії та шкодять праці з будівництва енциклопедії.

Цькування[ред. код]

Скорочення
ВП:ЦЬКУВАННЯ

Цькування у Вікіпедії (або «вікіцькування») — виділення одного чи більше користувачів, приєднання до обговорень на багатьох сторінках чи до тем, які вони редагують, чи до багатьох дебатів, де вони беруть участь, з метою регулярного протистояння з ними або гальмування їхньої праці. Цькування зазвичай містить слідування за жертвою зі сторінки на сторінку у Вікіпедії.

Багато користувачів відслідковують редагування інших користувачів, хоча здебільшого для порівняльних або адміністративних цілей. Це завжди треба робити акуратно, з добрих причин, щоб запобігти появі найменшої підозри, що за внеском користувача слідкують, щоб стресувати його, або з причин помсти. До коректного використання історії внеску користувача належать (але воно не обмежується цим) виправлення очевидних помилок або порушень правил та настанов Вікіпедії, або виправлення пов'язаних проблем у численних статтях. Насправді подібна практика рекомендована як для патрулювання нещодавніх редагувань та і для боротьби зі спамом (Recent changes patrol та WikiProject Spam). Логи внеску можуть використовуватися у вирішенні конфліктів для збору фактів для представлення на сторінках Запити до адміністраторів, Вікіпедія:Запити на коментар стосовно поведінки користувачів, Вікіпедія:Запити на арбітраж тощо. Використання процесів вирішення конфліктів само по собі може містити цькування, якщо воно полягає у постійній подачі скарг на несуттєві дії іншого користувача.

Важливою частиною цькування є руйнування задоволення редагувати в іншого користувача або підрив усього проекту загалом, без якоїсь заявленої важливої причини. Якщо слідування за іншим користувачем супроводжується тенденційністю, особистими випадами або іншою підривною поведінкою, це може стати дуже сірйозною справою та може призвести до блокування та інших персональних обмежень.

Погрози[ред. код]

Погрози іншій особі вважаються переслідуванням. Сюди належать будь як офлайнові погрози, такі як погрози нашкодити особі, і погрози в порушенні праці особи в Вікіпедії. Заяви про наміри правильного використання нормальних вікіпедійних процедур, таких як вирішення конфліктів, не є погрозами. Погрози юридичного переслідування є особливим випадком погроз, щодо яких є спеціальне правило. Користувачі, які використовують юридичні погрози зазвичай блокуються безстроково.

Уявні погрози юридичного переслідування[ред. код]

Докладніше: ВП:НО

У Вікіпедії є правило блокування користувачів, які висловлюють погрози юридичного переслідування проти інших користувачів. Вкрай важливо не публікувати коментарів, які можуть бути обґрунтовано інтерпретовані як такі погрози. Коли користувачі мають справу з видимою погрозою юридичного переслідування, потрібно перепитати автора коментаря щодо його намірів, пояснити правило та попрохати його чи її прибрати погрозу. Якщо користувачі перебувають в юридичному конфлікті, то це не є приводом до блокування, допоки погрози юридичного переслідування не публікуються на сторінках Вікіпедії.

Розголошення особистої інформації[ред. код]

Скорочення
WP:OUTING
WP:PRIVACY
WP:DOX
Див. також: Doxing та meta:Privacy policy/uk

Розголошення особистої інформації іншого користувача є переслідуванням, за винятком того випадку, коли ця особа добровільно розмістила власну інформацію або посилання на таку інформацію на Вікіпедії. До особистої інформації належать справжні ім'я та прізвище, дата народження, ідентифікаційні номери (податковий номер, номер паспорту тощо), домашня та робоча адреси, назви посад та організації-роботодавця, телефонні номери, адреси електронної пошти, інша контактна інформація, фотографії, незалежно від точності та достовірності такої інформації. Розголошення такої інформації щодо іншого користувача є невиправданним втручанням у особисте життя та може наразити користувача на ризик отримати шкоду за межами його чи її дій у Вікіпедії. За виключенням ненаміреного та завідомо неагресивного розголошення (наприклад, коли вікіпедійці знають один одного в реальному житті й випадково називають справжнє ім'я колеги в обговоренні), всі інші випадки є достатньою умовою для негайного блокування. Це стосується особистої інформації як редакторів, так і інших людей.

Кожне редагування, яке «видає» когось, має бути оперативно відкинуто з наступним запитом до адміністраторів з вимогою приховати його з історії редагувань. Будь-який адміністратор може приховати його, навіть коли адміністратор є причетним до конкретної ситуації. Якщо користувач раніше опублікував власну особисту інформацію, але згодом прибрав її, вона не має бути повтореною на Вікіпедії. Посилання на чинну власноручно викладену особисту інформацію не вважаються розголошенням. Якщо інформацію було приховано з історії чи повністю вилучено з Вікіпедії, повторення її на Вікіпедії вважається розголошенням.

Якщо ви бачите, як редактор публікує особисту інформацію іншої особи, не підтверджуйте та не заперечуйте точність цієї інформації. Якщо ви візьметесь оцінювати інформацію, то особа, яка розголошує особисту інформацію, а також кожен, хто побачить сторінку, отримають зворотний зв'язок щодо точності матеріалу. З цієї самої причини ставтеся до спроби розголошення помилкової інформації так само, як і до розголошення точної інформації. Коли повідомляєте про спробу розголошення, зробіть усе можливе, щоб не коментувати істинність інформації. Розголошення приватної інформації має зазвичай описуватися як «спроба розголошення» або схожим способом, щоб заблоковані за розголошення користувачі знали, що лог блокування та відповідне повідомлення на СО користувача не підтверджують опубліковану інформацію.

Той факт, що користувач опублікував власну особисту інформацію або редагує Вікіпедію під власним ім'ям, що робить його чи її легко ідентифікованим завдяки онлайновому пошуку, не є виправданням для публікації результатів цього пошуку. Відшукування давніх думок користувача, висловленних за межами Вікіпедії, з метою багаторазово ставити під сумнів його чи її редагування, може бути формою переслідування, як і ті самі дії з використанням давніх редагувань у самій Вікіпедії. Погрози розголосити особисту інформацію користувача заборонені та розглядаються як всі інші погрози.

Ніщо в цьому правилі не забороняє пересилати Вікіпоштою особисту інформацію про користувачів окремим адміністраторам, арбітрам або до Фонду Вікімедіа, коли такі дії необхідні для повіломлення про порушення конфіденційно чутливих правил (як-то щодо конфлікту інтересів чи платних редагувань, переслідування, порушення правила щодо захисту дітей. Користувачі мають при цьому видавати лише необхідний мінімум інформації та контактувати з мінімумом осіб. Тим не менш, користувачів попереджають, що спільнота відкинула ідею, що користувачі мають «розслідувати» діяльність інших. Публікація такої інформації на Вікіпедії чи деінде натомість порушує це правило.

Приватне листування[ред. код]

Тут потрібно подумати щодо публікації приватної переписки у вікі-пошті на сторінках Вікіпедії. В англійців на це є декілька рішень АК.

Переслідування у просторі користувача[ред. код]

Скорочення
WP:HUSH

Звичайною проблемою є переслідування у просторі користувача. Серед прикладів публікація численних оманливих або сумнівних попереджень на сторінці користувача, відновлення їх після прибирання користувачем, встановлення «підозра в сокпапецтві» та інших шаблонів на сторінці обговорення активного користувача та інші способи додавання матеріалів, знаходження яких у власному просторі користувача може викликати його роздратування чи образу.

Сторінки користувача призначені для того, щоб користувачі надавали загальну інформацію про себе, а сторінки обговорення користувача призначені для кращої організації спілкування. Жодна не призначена для функції «дошки ганьби», і не має використовуватися для демонстрації припущень щодо проблем з іншим користувачем, якщо тільки обліковий запис не був заблокований у результаті таких проблем. Про будь-який вміст, який дійсно потрібно продемонструвати або прибрати, треба негайно повідомити адмінів, а не займатися війною редагувань для просування ваших поглядів у просторі іншого користувача.

Позавікіпедійне переслідування[ред. код]

Переслідування інших вікіпедійців на форумах, не контрольованих Фондом Вікімедів, створює сумнів, чи дії користувача на сторінках Вікіпедії здійснюються з добрими намірами. Позавікіпедійне переслідування буде розглядатися як обтяжуючий фактор адміністраторами і є прийнятним доказом у процесі вирішення конфліктів, включно з розглядом у Арбітражному комітеті. В деяких випадках такі факти можуть надсилатися приватною поштою. Як і за переслідування у Вікіпедії, позавікіпедійне переслідування може бути причиною блокування, в тому числі й безстрокового у виключних випадках. Позавікіпедійне порушення приватності має припинятися з особливою жорсткістю.

Переслідування інших вікіпедійців за допомогою зовнішніх посилань розглядається тотожним особистим випадам на сторінках Вікіпедії.

Переслідування осіб, які не редагують Вікіпедію[ред. код]

Скорочення
ВП:ПНК

У відповідності до політики захисту редакторів від переслідування, описаної в інших розділах цього правила, також заборонені редагування, що є переслідуванням щодо живих чи нещордавно померлих людей поза спільнотою Вікіпедії. Матеріали (текст, зображення тощо), створені з метою переслідування, мають вилучатися. Користувачі, що розміщують подібний матеріал у будь-якому просторі Вікіпедії можуть блокуватися аж до безстрокового терміну.

Матеріали та джерела, які узгоджуються з правилом щодо біографій живих людей не підпадають під це правило; також не підпадають під це правило обговорення джерел та авторів джерел, якщо тільки не містять коментарів щодо цих осіб, які не стосуються визначення якості джерел.

Зупинити переслідування[ред. код]

Скорочення
WP:DWH

Якщо ви відчуваєте, що вас переслідують, найперше й найголовніше — дійте спокійно (навіть якщо складно). Необхідність цього важко переоцінити.

Якщо переслідування містить погрози нанесення шкоди вам чи іншим, виконуйте процедури dealing with threats of harm.

У серйозних випадках чи коли приватні та позавікіпедійні аспекти є проблемою (наприклад, де приватна особиста інформація є частиною проблеми, або вікіпедійні проблеми перекидаються на переслідування за е-мейлом та в офлайн, чи щось подібне), ви можете звернутися до Арбітражного комітету. Для прибирання персональної інформації з історії сторінок звертайтеся до oversight team.

Для простіших, вікіпедійних справ, таких як користувач, з яким ви сперечаєтесь, дивіться Вікіпедія:Вирішення конфліктів як звичайний перший крок. Легше визначити проблему, з якою ви зіткнулися, якщо наведено конкретні дифи. Для більш серйозних справ, які ви хочете підняти в спільноті, ви можете звернутися на ВП: ЗА. (Не починайте обговорення про публікацію особистої інформації від імені третьої особи без дозволу жертви, якщо тільки пов'язані версії сторінок не були вже розглянуті. Це важливо не зробити порушення приватності ще більш грубим.)

Примітка: Якщо інші користувачі мають зауваження щодо ваших редагувань, цілком імовірно, що це в результаті приверене увагу адміністраторів та інших зацікавлених користувачів. Будь-які цивілізовані та коректні коментарі з їх боку до вас не будуть вважатися переслідуванням.

Звинувачення інших користувачів у переслідуванні[ред. код]

Скорочення
WP:AOHA

Звинувачення в переслідуванні може спровокувати флейм, тому такі звинувачення можуть поглибити конфлікт. Вони можуть розглядатися як особисті випади, якщо про переслідування кажуть без чітких доказів, що дії інших користувачів є дійсно переслідуванням, а необґрунтовані звинувачення можуть самі бути переслідуванням, якщо використовуються регулярно. Результатом часто є взаємні звинувачення в переслідування, що призводить до зачарованого кола ескалації конфлікту.

У той самий час, заяви про переслідування мають розглядатися серйозно та не можуть довільно відкидатися, допоки не стає ясно, що звинувачення не є обґрунтовані.

Допомога адміністраторам, яких переслідують[ред. код]

Дії адміністраторів Вікіпедії можуть призвести їх до прямого конфлікту з важкими в спілкуванні користувачами, та часом самих адмінів можуть переслідувати. Зазвичай це стається, коли адміністратор вирішує втрутитися в конфлікт з наміром попередити чи блокувати неконструктивних учасників або запобігти їхній тривалій проблемній поведінці.

Адміністратори є волонтерами, як і всі інші користувачі. Вони не зобов'язані більше, аніж будь-які інші користувачі, здійснювати якісь спеціальні дії поза межами очікуваної доброї поведінки та готовності реагувати, і від них не вимагається і не очікується ставити себе в незручні ситуації, брати на себе дії, які зменшать іхнє задоволення від праці у Вікіпедії, або наражати себе на ризик у будь-який спосіб. Адміністраторам, які відчувають, що можуть потрапити в таке становище, рекомендується звернутися за порадою, обговорити приватно з іншими адмінами, або передати справу іншому адміністратору.

У разі проблем адміністратори мають точно таке ж право, як і будь-який інший користувач, відхилити або відмовитися від участі в ситуації, яка нагнітається або є неприємною, без зазначення причини, або звернутися до Арбітражного комітету в разі необхідності.

Реакції на переслідування[ред. код]

Деяким людям може бути важко залишатися спокійними та реагувати конструктивно перед обличчям реального переслідування, або дій, що сприймаються як такі. Важливо, щоб будь-які коментарі щодо порушень стосовно користувача, якого переслідують, були виважені та добре обмірковані в цьому контексті. Страждання від реального чи уявного переслідування не виправдовує порушення користувача, але бажано найобережніше підійти до санкцій у таких ситуаціях.

Наслідки переслідування[ред. код]

Хоча користувачі заохочуються ігнорувати або відповідати ввічливо на окремі випадки, це не значить, що такі речі є прийнятними або мають залишитися без наслідків. Систематичні вияви агресії та ворожнечі знижують імовірність передбачення добрих намірів у спільноті та можуть розглядатися як підривна поведінка[en]. Користувачі, які наполягають на конфронтаційному стилі спілкування з випадками переслідування та/або особистих випадів, імовірно потраплять до процесу вирішення конфліктів чи можуть мати серйозні наслідки, такі як блокування, арбітражний розгляд, або персональні обмеження. Переслідування негативно впливають на втримання користувачів у проекті.

Блокування за переслідування[ред. код]

  • В екстремальних випадках, таких як погрози юридичного переслідування, фізичної розправи, викриття особистості, захисне блокування може бути проведене без попередження.
  • Випадки цькування зазвичай мають наслідком попередження. Якщо цькування продовжується після попередження, надалі можливе прогресивне блокування, починаючи від 24 годин.
  • Цей список має бути розширений іншими типами переслідувань

Що не є переслідуванням[ред. код]

Скорочення
WP:HA#NOT

Це правило спрямоване на захист жертв справжнього переслідування, яке робиться для створення стресу в користувача, як наприклад повторювальні небажані листи або дописи. Слово «переслідувати» несе конкретне позавікіпедійне звучання та сенс — від простої неналежної поведінки до кримінальних діянь — і має використовуватися розважливо й у зв'язку з цими коннотаціями.

Однак, є чисто вікіпедійна проблема розуміти під «переслідуванням» значно ширший і неточний зміст, який містить, у деяких випадках, всього лище редагування тієї ж сторінки, що й інший користувач. Тому потрібно підкреслити, що коли один користувач попереджає іншого щодо брутальності чи порушень, це не є переслідуванням, якщо заяви зроблено цивілізовано, з передбаченням добрих намірів та в спробі вирішити конфлікт, замість його ескалації.

Також не є переслідуванням дослідження внеску користувача щодо порушень правил (див. више); логи внеску існують для нагляду за редагуваннями та поведінкою користувачів. Користувачі не є власниками власних редагувань, або будь-якого іншого вмісту статей, та кожний користувач має право слідкувати за їх редагування і, якщо треба, скасовувати їхні редагування. Необгрунтований опір таким зусиллям може бути ознакою власницької поведінки та може призвести до санкцій.

Голослівні звинувачення у переслідуванні можуть розглядатися як серйозні особисті випади та припинятися відповідно правил.

Див. також[ред. код]

Примітки[ред. код]