Вікіпедія:Не переслідуйте користувачів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Переслідування учасника — деструктивна поведінка, яка може бути сприйнята об'єктивними та неупередженими спостерігачами як дії, що мають на меті викликати негативні емоції у користувача чи користувачів Вікіпедії, на яких вони направлені. Подібна поведінка може мати на своїй меті зробити участь в роботі Вікіпедії неприємним для жертв переслідування, яким-небудь чином принизити або залякати їх, зробити так, щоб вони покинули Вікіпедію взагалі, або просто відвернути їх від роботи над статтями або від виконання технічних обов'язків.

Можливі види переслідувань користувачів

[ред. код]

Метою цих правил не є дати повний перелік дій, які можуть бути розцінені як переслідування, оскільки ті, що займаються переслідуванням винаходять все нові і нові способи переслідування своїх жертв. Проте, з досвіду, до таких дій можна віднести:

Наполегливе відстежування правок, що вносяться до статей тим або іншим користувачем, і їхнє редагування, коментування або скасування.
Зазвичай такі дії мають на меті не поліпшити статтю, а викликати у користувача негативні емоції, «насолити» йому. Сюди відносяться наполегливі необґрунтовані відкоти правок певного учасника в різних статтях, необґрунтовані, на погляд нейтральних користувачів, проставляння шаблонів типу {{оригінальне дослідження}}, {{стиль}}, {{НТЗ}}, {{сумнів}} у статтях певного користувача або на певну тематику, необґрунтоване, на погляд нейтральних користувачів, винесення на видалення статей певного користувача або на певну тематику, доведення до абсурду (наприклад, вимога надати посилання на джерела буквально для кожної фрази), навмисне внесення до статей різко ненейтральних думок, які, як переслідувач знає, образять жертву переслідування, і т.і.
При цьому не вважається переслідуванням перевірка статей певного користувача на дотримання ним правил Вікіпедії (особливо у тих випадках, коли учасник вже раніше був відомий в зв'язку з порушеннями правил — зокрема, порушеннями авторських прав або ВП:ОД), обґрунтована, на погляд нейтральних користувачів, проставляння шаблонів (про необхідність вказівки джерел, приведення статті до нейтрального вигляду, поліпшенні стилю і ін.), виправлення помилок, приведення до НТЗ, обґрунтоване винесення на видалення та інші очевидно корисні, здійснювані з добрими намірами, дії. До «вікіпереслідування» також не відноситься звичайне знайомство з внеском того чи іншого користувача. Внесок будь-якого користувача є загальнодоступним і може бути перевірений (поставлений під сумнів) будь-яким іншим користувачем. Істотною характеристикою «вікіпереслідування» є деструктивні наміри, бажання заподіяти шкоду проєкту або конкретному користувачеві.
Цілеспрямовані особисті випади
Не всі персональні погрози й образи можуть розцінюватися як переслідування користувача. Але якщо користувач регулярно вдається до особистих випадів і образ на адресу того й самого користувача або групи користувачів, то така поведінка може бути розцінена як переслідування. Образи при цьому можуть бути і непрямими або завуальованими, наприклад, у формі заохочення іншого користувача на образливий вислів стосовно жертви переслідування.
Погрози
Погрози іншому користувачеві завжди розцінюються як переслідування цього користувача. Сюди можуть відноситися погрози заподіяти учасникові шкоду в реальному житті, перешкодити його роботі у Вікіпедії або погрози знищити результати його праці, або іншим чином заподіяти йому зло. Погрози можуть також бути прихованими, але цілком реальними.
Погрози судовими позовами вважаються особливим випадком, і із цього приводу є окреме правило, згідно з яким загрози судовим переслідуванням іншому користувачеві, групі користувачів або проєкту Вікіпедії караються безстроковим блокуванням (див. ВП:ПБ).
Розкриття особової інформації
Розкриття особової інформації іншого користувача (дані про особу — справжнє ім'я, домашня або робоча адреса, номер телефону, E-mail адреса або інша контактна інформація) розцінюється як переслідування користувача, якщо тільки той не надав цю інформацію добровільно або не пов'язав цю інформацію з собою в будь-яких відкритих загальнодоступних джерелах. Слід усвідомлювати, що розкриття особової інформації здатне наразити користувача на ризик в реальному світі, причому це стосується всіх користувачів, включаючи й тих, які припинили активну роботу у Вікіпедії. Не вважаються розкриттям особової інформації висловлювані припущення про користувача, не базованих на доступі до закритих джерел, — за винятком випадків, коли такі дії набирають систематичного, нав'язливого характеру.
Наклеп
Навмисне повідомлення неправдивих відомостей, що паплюжать користувача, і вигадок про нього є наклепом і також вважається переслідуванням користувача. При цьому виклад своїх міркувань з одночасним представленням фактів, на яких ці міркування ґрунтуються, не є наклепом.
Переслідування учасника в його особистому просторі
Систематичне розміщення безлічі необґрунтованих або слабко обґрунтованих (на погляд нейтральних користувачів проєкту) «попереджень» на сторінці обговорення користувача, вставка очевидно безглуздих текстів, відновлення подібних попереджень і коментарів після того, як користувач видалив або заархівував їх, проставляння на сторінку учасника шаблонів, які той вважає для себе образливими або дратівливими, навмисна зміна вмісту підсторінок, що знаходяться в особистому просторі користувача (сторінка підпису користувача, сторінки об'єднань користувачів, заготовин майбутніх статей тощо) є іншими формами переслідування.
Сторінка користувача — це місце для добровільного повідомлення користувачем деякої інформації про себе. Сторінка обговорення користувача призначена для конструктивного спілкування з ним в процесі спільної роботи над проєктом. Ні те, ні інше не призначене для того, щоб бути «дошкою ганьби» користувача, і не повинно використовуватися для того, щоб демонструвати дійсні або передбачувані проблеми з цим користувачем, за винятком повідомлень про блокування, коли цей користувач блокувався нейтральними адміністраторами за порушення, що мали місце, правил Вікіпедії. Якщо Ви вважаєте, що на особистій сторінці або сторінці обговорення користувача дійсно повинно бути, на Ваш погляд, розміщений який-небудь зміст — або, навпаки, Ви вважаєте, що воно повинне бути видалене, Вам слід повідомити нейтральних (що не беруть участь в конфлікті) адміністраторів замість чинення війни правок з метою добитися саме того вмісту сторінки обговорення користувача або його особистої сторінки, яке здається прийнятним Вам, а не йому.
Переслідування користувача в обговореннях третіх осіб
У Вікіпедії будь-які користувачі можуть брати участь в будь-яких дискусіях на сторінках обговорення інших користувачів. Проте якщо якийсь користувач, що знаходиться в конфлікті з іншим користувачем, систематично втручається в різні обговорення цього користувача з третіми особами (не обов'язково при цьому порушуючи правило про неприпустимість особистих образ), така поведінка може бути визнана переслідуванням.
Переслідування користувача в колективних обговореннях
Якщо якийсь користувач, що знаходиться в конфлікті з іншим користувачем або користувачами, регулярно привертає увагу спільноти або адміністраторів до поведінки цього користувача або групи користувачів в різних ситуаціях (за винятком випадків безперечного вандалізму), висуваючи при цьому не цілком обґрунтовані звинувачення в порушенні правил, його дії можуть бути визнані переслідуванням. Навіть у тих випадках, коли ці порушення правил поза сумнівом мали місце, систематична дуже пильна, асиметрична увага до його порушень з боку користувача, що знаходиться з ним в конфлікті (дії з формули «друзям — все, ворогам — закон»), а також систематичні нагадування про давні порушення, можуть бути визнані переслідуванням.
Переслідування користувача в статті, присвяченій йому
У Вікіпедії можуть бути статті про користувачів самої Вікіпедії, відповідних критеріям значущості персоналій. Переслідуванням користувача вважається навмисне внесення до статті про користувача образливої, неправдивої, ненейтральної, не підтвердженої авторитетними джерелами, незбалансованої інформації, а також створення або відновлення видалених статей про користувачів, визнаних не відповідними критеріям значущості персоналій. У той же час наявність в статті критичної інформації про діяльність даної людини, що не порушує правило про неприпустимість особистих образ, підтвердженій авторитетними джерелами і викладеній відповідно до вимог ВП:НТЗ, не може вважатися переслідуванням користувача.
Переслідування користувача з використанням повноважень адміністратора або перевіряльника (чек'юзера)
Адміністратори Вікіпедії зобов'язані стежити за дотриманням правил Вікіпедії. Адміністратор при виконання своїх обов'язків не може керуватися своїми особистими симпатіями чи антипатіями, своїми перевагами що не мають відношення до проєкту і правил Вікіпедії. Зокрема, переслідуванням користувача можуть вважатися систематичні необґрунтовані або слабко обґрунтовані правилами Вікіпедії, а також надмірно тривалі блокування користувача або погрози застосування такого блокування, а також блокування з боку адміністраторів, з якими учасник знаходиться в конфлікті. Обґрунтованість або необґрунтованість блокування в подібних випадках встановлює Арбітражний комітет. Переслідування користувача з використанням адміністративних повноважень може служити підставою для позбавлення користувача-адміністратора статусу «адміністратора» (sysop).
Не може бути розцінено як переслідування з використанням адміністративних повноважень забезпечення дотримання правив Вікіпедії і рішень Арбітражного комітету адміністратором, що не перебуває в конфлікті з користувачем.
Чек'юзери Вікіпедії при виконання своїх обов'язків повинні керуватися політикою конфіденційності Фонду Вікимедіа і правилами проведення перевірок. Необґрунтована (у відсутність підстав для підозр в прихованому порушенні правив, яке можливо підтвердити за допомогою перевірки і одночасно неможливо зробити це іншими легко доступними способами) перевірка чек'юзерами того або іншого користувача, порушення правил проведення перевірок, перевірка користувача без запиту на перевірку («з цікавості»), порушення політики конфіденційності (розголошування особової інформації, отриманої в ході перевірки, у випадках, коли таке розголошування не диктується необхідністю забезпечення дотримання правил) можуть бути визнані переслідуванням користувача з використанням повноважень чек'юзера.
Не може бути розцінено як переслідування з використанням повноважень чек'юзера проведення перевірки користувача по обґрунтованому запиту (у разі обґрунтованих підозр в скритному порушенні правив — зокрема, «Сокпапетстві» (ВП:СОК) — за умови, що перевірка в принципі може допомогти виявити порушення правив або переконатися в їх дотриманні), зі суворим дотриманням правил перевірок і політики конфіденційності.
Переслідування адміністраторів, бюрократів, арбітрів і чек'юзерів, пов'язане з виконанням їх обов'язків
Переслідуванням адміністратора (бюрократа, арбітра, перевіряльника) може бути визнана поведінка користувача, що виражається в тому, що він, не погоджуючись з конкретними діями того чи іншого адміністратора (бюрократа, арбітра, перевіряльника), його загальною позицією відносно окремих користувачів або по деяких гострих проблемах, що виникають в ході спільної роботи над Вікіпедією, удається до практики систематичних і наполегливих скарг в різних форумах і на сторінках обговорення інших користувачів — особливо після того, як ситуація була вирішена.
Згідно цього правила, вважається припустимим одноразове створення теми для залучення уваги інших користувачів до спірної дії (спірній позиції) адміністратора (бюрократа, арбітра, чек'юзера) на одному з форумів («Запити до адміністраторів» (ВП:ЗА)) або — якщо це стосується вузького питання — на відповідній сторінці обговорення користувача. За наявності серйозних і систематичних претензій до діяльності адміністратора (бюрократа, арбітра, чек'юзера) рекомендується замість регулярного залучення уваги спільноти подавати позов в Арбітражний комітет.
Водночас не допускаються багаторазові спроби відновлення обговорення однієї і тієї ж дії адміністратора (бюрократа, арбітра, чек'юзера) в одному або різних форумах, на сторінках обговорення інших користувачів, а також спроби посилань на минулі дії адміністратора (бюрократа, арбітра, чек'юзера) в процесі обговорення інших тим.