Вікіпедія:Не створюйте містифікації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Містифікація у Вікіпедії — стаття або частина статті, що містить завідомо неправдиву інформацію. Одним з основних принципів Вікіпедії є достовірність, тому дії, спрямовані на створення містифікацій, не допускаються. Містифікація вважається вишуканою формою вандалізму, і учасники, що їх створюють, можуть бути піддані блокуванню.

Предмет статті може бути описано в деяких авторитетних джерелах, однак у разі суперечностей з іншими джерелами предмет також може бути прийнятий за містифікацію[⇨]. Не слід плутати статті-містифікації зі статтями про містифікації. Останні допускаються до існування у Вікіпедії за певних умов[⇨].

Небезпеки містифікацій

[ред. код]

Не слід додавати неправдиві дані до Вікіпедії, аби перевірити, як швидко їх знайдуть і вилучать. Якщо вам цікаво зрозуміти, наскільки швидко Вікіпедія справляється з містифікаціями, спробуйте знайти хибну інформацію в існуючих статтях. Подивіться, як давно вона була додана, і за можливості виправте її. Додавання містифікацій до статей Вікіпедії вважається вандалізмом, тому користувачам, систематично додають їх до статей, може бути обмежено доступ до редагування Вікіпедії. Більшість містифікацій виявляються в найближчі години та видаляються. Проте деякі з них, такі як статті про неіснуючі особистості[⇨] або події, можуть лишатися непоміченими протягом тривалого проміжку часу, тим самим завдаючи шкоди репутації Вікіпедії.

Містифікації у Вікіпедії вводять в оману читачів, багато з яких вважають Вікіпедію авторитетним джерелом інформації; наслідки від дій, заснованих на доданих до статті неправдивих відомостях, можуть бути непередбачуваними. Якщо стаття-містифікація існує достатньо довго, інформація з неї може поширитися як в Інтернеті, так і поза його межами, і надалі позбутися її буде дуже складно або навіть неможливо.

Містифікації можуть додаватися нечесними користувачами до статей про живих людей з метою їхньої дискредитації, що може призвести до звинувачень у бік енциклопедії, зокрема до погроз судовими позовами. Містифікації у статтях на медичну тематику можуть призвести до того, що довірливі читачі можуть завдати шкоди своєму здоров'ю. Запам'ятайте: Вікіпедія не надає медичних порад. Кожен читач використовує енциклопедію на свій ризик, тому важливо читати Вікіпедію критично і намагатися підвищити надійність її вмісту шляхом виправлення неправдивих відомостей.

Якщо ви виявили містифікацію

[ред. код]

Якщо стаття здається вам недостовірною, додайте до неї шаблон {{Достовірність}} та/або винесіть її на вилучення. Для очевидних випадків містифікацій існує відповідний критерій швидкого вилучення.

Якщо стаття містить фантастичні та неправдоподібні факти — можливо, це стилістично неправильна стаття про вигаданий усесвіт. Перевірте посилання в статті і, якщо це дійсно так, виправте її відповідно до правил стилю.

Перевірність

[ред. код]

Якщо деякі авторитетні джерела зазначають існування предмета статті, але інші джерела цьому явно суперечать, не слід створювати статтю на підставі кількох джерел, які стверджують про його існування. Замість цього можна створити статтю про предмет як містифікацію, слідуючи логіці, що викладена нижче.

Будь-яка інформація в статті повинна бути підтверджена авторитетними джерелами, і зазвичай обов'язок доведення лежить на користувачі, який додав цю інформацію. Тому, якщо спільнота вже звернула увагу на неправильні дані і висловлює сумніви, немає сенсу продовжувати містифікацію. З іншого боку, якщо нерозкрита містифікація існує поза Вікіпедією, добросовісний користувач може помилитися і на її основі створити неправдиву статтю у Вікіпедії.

Статті про містифікації

[ред. код]

У Вікіпедії прийнятні статті про значущі містифікації (Пілтдаунська людина, Червона ртуть тощо), за умови:

Наприклад, стаття про червону ртуть може мати наступний вигляд:

Червона ртуть, також відома як RM-20/20 — неіснуюча алотропна модифікація ртуті, «одна з останніх розробок СРСР», комерційно найуспішніший з усіх вигаданих матеріалів.
Вважалося, що цей продукт, окрім всього іншого, також володіє великою щільністю (20 г/см³), температурою замерзання −150 °C, токсичністю на рівні KCN та високою радіоактивністю, використовується чи то в «детонаторах термоядерних бомб», чи то в гарматі гауса, чи в «надпотужних військових лазерах»…

Якщо ж стаття буде написана таким чином, то з нею буде необхідно вчинити так, як описано вище:

Червона ртуть, також відома як RM-20/20 — унікальна хімічна речовина, одна з останніх військових розробок СРСР. Володіє, серед іншого, фантастичною густиною (20 г/см³) та радіоактивністю і використовується в ядерній зброї…

Відомі містифікації у Вікіпедії

[ред. код]
  • Генрик Батута — відома стаття-містифікація, що існувала в польській Вікіпедії понад 15 місяців, яку використовували анонімні фальсифікатори для доказу існування персоналії. Була вилучена в лютому 2006 року[1]. Після видалення сторінки в кількох польських газетах було опубліковано статті про містифікацію.
  • Містифікації Чжемао — понад двісті взаємопов'язаних статей про вигадані події середньовічної історії Росії в китайській Вікіпедії, створені протягом 2012—2022 років учасницею Чжемао, які були викриті лише в червні 2022 року.

Див. також

[ред. код]

Примітки

[ред. код]