Вікіпедія:Образи у Вікіпедії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Образи та персональні випади є одним з найбільш руйнівних явищ для спільноти Вікіпедії. Тільки на перший погляд може видатися, що вони стосуються тільки того, на кого спрямовані. Насправді вони мають значний кумулятивний, багаторівневий ефект, що підточує та руйнує зсередини єдність та згуртованість спільноти, отруює атмосферу, і врешті призводить до істотного зменшення ефективності діяльності спільноти.

Образи в свою сторону сприймаються різними людьми по-різному. Когось вони зачіпають менше, когось — більше. Хтось реагує на них більш стримано, хтось — більш емоційно. Але, не зважаючи на ці відмінності, образа у будь-якому випадку ранить людину. Ті, хто стверджує протилежне — або нечесні із собою, або намагаються таким чином збудувати собі своєрідний механізм захисту проти образ.

Окрім прямих образ є не менш шкідливий вид неетичного спілкування та неконструктивного ведення дискусії — це персональні випади. Кожен раз, коли об'єктом обговорення стають не дії чи внесок користувача, а його особистість, користувачі переходять із царини, де можна вести конструктивну дискусію із холодною головою до тієї ситуації, де хтось має захищати себе як особистість. Останнє не тільки переводить дискусію на значно нижчий рівень — це також ніяк не вирішує проблему, з приводу якої почалася сварка, бо обговорюється вже не проблема, а особистість якоїсь людини.

Якими є ефекти від образ?

  • перший рівень — виводиться з рівноваги людина, яку образили. Від неї втрачається корисний внесок — замість цього людина або долучається до сварки, або «йде в себе». Аж до полишення проекту Вікіпедії. У будь-якому випадку, її енергія відвертається з конструктивного русла творення, і перенаправляється на подолання виклику.
  • другий рівень — те, що людину образили, спостергіають інші користувачі. В залежності від особистості, вони можуть сприйняти це по-різному:
    1. найбільш чутливі за характером можуть дійти висновку, що у проекті вцілому панує атмосфера недоброзичливості. Це може стати сигналом для них зменшити активність або також взагалі полишити проект
    2. хтось може сприйняти факт образи іншої людини як карт-бланш на використання образ. В результаті у спільноті з'являється ще одна людина, яка розглядає образи як припустимий інструментарій ведення дискусій.
  • третій рівень — накопичені образи рідко забуваються. Нібито забуті, давні інциденти періодично вистрелюють у найбільш несприятливих, неочікуваних ситуаціях. Все це призводить до появи збоїв навіть у добре попередньо продуманих планах, значно ускладнює реалізацію системних проектів.

Врешті решт, образи не додають навіть пів-кроку до вирішення тих проблем, в рамках вирішення яких хтось вдався до образи опонента.

Іноді доводилося чути про позитивний аспект від образ — вони нібито «сприяють розрядці атмосфери», коли «люди можуть виговоритися». Це абсолютно хибне уявлення — далеко не кожен збирається виговорюватися, спускаючись до образ опонента у Вікіпедії. А ті, хто справді бажають це робити, можуть обмінятися контактами та з'ясовувати стосунки у персональному спілкуванні поза проектом Вікіпедії.

Сумарно, образи є абсолютним злом в рамках проекту Вікіпедії. Ця оцінка означає, що явище несе тільки шкоду, і не приносить жодної користі спільноті і проекту. Образи та персональні випади не мають толеруватися у будь-якому вигляді. Користувачі, які системно практикують образи, мають очікувати на невідворотне покарання.