Вікіпедія:Освітня програма/Для шкіл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Освітня програма Вікіпедії

Міжнародна програма, у межах якої використовують Вікіпедію в навчальному процесі

Вікіпедія — найбільша онлайн-енциклопедія та один із найвідвідуваніших сайтів у світі. Основні її принципи — це нейтральна точка зору, повага до авторських прав та взаємоповага користувачів. Тож це корисний ресурс при пошуку та використанні інформації в навчальному процесі як для учнівства, так й для вчительства.

«Освітня програма Вікіпедії» — це міжнародна програма, у межах якої освітяни та освітянки, учні й учениці долучаються до поліпшення Вікіпедії під час навчального процесу. Метою цього проєкту є організація співпраці дописувачів Вікіпедії та навчальних закладів різних рівнів для використання можливостей та ресурсів онлайн-енциклопедії в науковій та освітній діяльності, а також допомога університетським викладачам і шкільним вчителям замінити частину дослідницьких наукових робіт (передовсім повідомлень та рефератів) на різні способи наповнення Вікіпедії (статті, медіафайли тощо).

Чому саме Вікіпедія та вікіпроєкти?

[ред. код]
для вчительства
 • зручність: підтримка різних форматів даних;
 • надійність: постійний доступ до вмісту;
 • доброчесність: захист від плагіату;
 • багатомовність: можливість аналізувати інформацію у різних мовних розділах.
для учнівства
 • розвиток критичного мислення та навичок медіаграмотності;
 • навчання енциклопедичному стилю письма;
 • навички спільної роботи над статтями;
 • досвід волонтерства та відчуття користі своєї праці для суспільства.

У рамках навчального процесу разом з учнями ви можете:

 • читати Вікіпедію
 • аналізувати Вікіпедію
 • редагувати Вікіпедію

а також працювати із сестринськими вікіпроєктами під час:

 • уроків
 • дистанційного навчання
 • позакласної роботи
 • дослідницьких проєктів

Приклади форматів роботи

[ред. код]

Аналіз статей Вікіпедії як вправа на функціональну грамотність

[ред. код]

Функціональна грамотність фігурує у педагогічних джерелах як здатність людини будь-якого віку швидко та ефективно адаптуватись у конкретних життєвих (професійних, соціальних) ситуаціях, застосовуючи здобуті знання та практичні навички.[1]

 • Приклад вправи за матеріалами Марини Чалої, освітянки та вікіпедистки:
  1. Чому автор вибрав саме цей рік як початкову точку графіка?
  2. Ви згодні з такими заходами? Обґрунтуйте свою відповідь.
  3. З яким з підходів до розуміння проблеми штучного інтелекту ви згодні? Поясніть ваш вибір своїми словами, спираючись на вміст статті будь-якого мовного розділу.

Інтерактивні робочі аркуші з посиланнями на статті Вікіпедії для самостійної та групової роботи учениць і учнів

[ред. код]

Готуючись до уроку, особливо дистанційного, вчителі можуть підготувати для учнів робочі аркуші для самостійної роботи чи роботи у групах. Вікіпедія є ресурсом, що працює надійно, тож, створивши аркуш із посиланнями на статті, можете бути впевнені в тому, що ресурс відкриється. Статті Вікіпедії можна використовувати для пошуку «вглиб», переходячи за синіми посиланнями у самій статті, або для огляду вказаних у статтях джерел та посилань, щоб оцінити їх надійність та авторитетність. Також це може бути верифікація інформації, виявлення заангажованості чи порушень авторського права.

Посібник «Використання Вікіпедії та сестринських вікіпроєктів в освітньому просторі»

Вікісерфінг як завдання: за найменшу кількість кліків перейти від статті А до статті Б, які обрали вчителька чи вчитель

[ред. код]

Доповнення статей авторитетними джерелами й, власне, редагування статей

[ред. код]

Запрошуємо скористатися відеодемонстраціями, де покроково показуємо процес:

Також дивіться добірку корисних посилань.

Створіть власний план уроку із використанням ресурсів Вікіпедії, спираючись на приклади колег

[ред. код]

У 2021 році ГО «Вікімедіа Україна» опублікувала навчально-методичний посібник, де зібрано 18 статей та планів-конспектів уроків для учнів 6–11 класів від освітян та освітянок, які під час роботи у класі використовували інструменти Вікіпедії та сестринських вікіпроєктів. Також посібник містить практичні поради для інтеграції Вікіпедії у роботу в класі, зокрема покрокові інструкції із редагування Вікіпедії та використання Панелі програм та подій для створення інтерактивних курсів та відстеження внеску учнів та учениць.

Тут ви можете знайти найкращі плани уроків, розроблених вчителями та вчительками під час проходження курсу "Вікіпедія для навчання": Вікіпедія:Освітня програма/Плани уроків

Онлайн-курс для освітян

[ред. код]

Протягом 2022 - 2023 року ГО «Вiкiмедiа Україна» адаптувала онлайн-курс підвищення кваліфікації для вчителів у межах міжнародного проєкту «Reading Wikipedia in the Classroom». Цей курс був розміщений на платформі онлайн-освіти Prometheus, в першій групі взяло участь 300 вчителів та вчительок зі всієї України. Це 60-годинний курс (2 кредити ECTS), метою якого є розвивати навички медіа- та інформаційної грамотності із використанням інструментів Вікіпедії. Що зареєструватись на курс перейдіть на сторінку Prometheus. Після того, як успішно пройшли базовий рівень, заповніть анкету для проходження середнього рівня до 2 червня.

Сестринські вікіпроєкти для використання в освіті

[ред. код]

Вікіпростір — це про вільний доступ до знань для кожного та кожної. Окрім Вікіпедії, він налічує ще багато проєктів, що об'єднані тими ж цінностями, принципами та настановами.

 • Вікіцитати – вільна збірка цитат та афоризмів Запис вебінару про Вікіцитати можна подивитись тут
 • Вікісховище – загальне централізоване сховище для зображень, звукозаписів, відеороликів та інших файлів, які можна використовувати на умовах вільних ліцензій. Завантаження власних фотографій для ілюстрування статей на тему, визначену вчителем (наприклад, про власну школу чи рідний край)
 • Вікідані - це сестринський проєкт Вікіпедії та централізоване сховище для різних типів даних. Запис вебінару про Вікідані можна подивитись тут
 • Вікімандри – вільний туристичний путівник. Запис виступу Мар'яни Сеньків про досвід використання Вікімандрів в освіті можна подивитись тут.
 • Вікіджерела – сестринський вікіпроєкт, де можна розміщувати повні тексти літературних чи наукових текстів, на які сплив термін авторського права. Наприклад, це дозволило студентам міжнародної школи SEABA в Індії доповнити проєкт пам'ятками пенджабської літератури.
 • Вікіновини — один із небагатьох вікіпроєктів, де дозволені авторські репортажі. Наприклад, у 2013 році на базі Вікіновин та ГО «Вікімедіа Україна» проходили практику студенти Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Сподобались ідеї або маєте власні, для втілення яких потребуєте підтримки, — напишіть нам за адресою eduwikimedia.org.ua

Примітки

[ред. код]