Вікіпедія:Освітня програма Вікіпедії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Скорочення
ВП:ОПВ

Освітня програма Вікіпедії — міжнародна програма з поширення практики написання статей у Вікіпедії як форми самостійної роботи студентів або учнів у навчальних закладах.

Відео про Вікіпедію в освіті (1 з 12), можна увімкнути українські субтитри. (Усі відео на Вікісховищі).

Вступна інформація[ред. код]

Чому Вікіпедія?[ред. код]

Students write Wikipedia - logo UK.svg
→ Долучитися

Вікіпедія дає можливість урізноманітнити навчальний процес і надати роботі студента суспільної значущості.

Мотивація для студента — суспільна користь
Написання статті у Вікіпедії замість традиційного реферату дає студенту можливість не просто виконати роботу «на оцінку», а й одночасно залишити після себе щось корисне для суспільства. Адже текст, який він напише, бачитиме уже не тільки викладач, а значно ширше коло людей. Окрім того, ім'я (або псевдонім) кожного автора статті фіксується у її історії редагувань, що забезпечує студенту можливість позитивно зарекомендувати себе у майбутньому.
Ціль Вікіпедії — доступ до знань
Розвиток української Вікіпедії сприяє популяризації наукових знань в українському суспільстві та розвиткові української мови й культури.
Кожна робота — унікальна
Цілком очевидно, що якщо у Вікіпедії вже є стаття на певну тему, заново її створити уже неможливо. Зате завжди є можливість доповнити, розширити чи вдосконалити наявну статтю. В такий спосіб робота і внесок кожного студента є унікальними.
Захист від плагіату
У Вікіпедії слідкують за дотримання авторського права. Якщо якийсь несумлінний студент завантажить взятий з іншого сайту текст, таку статтю найімовірніше вилучать адміністратори, і він не зможе видати її за власний реферат.
Вікіпедія — некомерційний проект
Більшість статей у Вікіпедії створено волонтерами, а технічною частиною проекту опікується неприбуткова організація Фонд Вікімедіа.
Текст Вікіпедії можна використовувати
На відміну від більшості інформаційних ресурсів, текст самої Вікіпедії дозволено вільно використовувати, копіювати, змінювати й поширювати, навіть комерційно, будь-якій людині на Землі (див. Ліцензія Creative Commons). Це означає, що ні у кого немає ексклюзивних прав на увесь текст Вікіпедії, і він де-факто належить суспільству.

Як це працює?[ред. код]

Усе просто: викладач може запропонувати студентам нову форму роботи, за яку студенти так само можуть отримувати бали, як і за традиційні реферати — роботу у формі написання статті (чи кількох статей) у Вікіпедії.

Це дає можливість студентам отримувати не лише індивідуальні завдання, але й колективні — наприклад, описати різні аспекти великої за обсягом теми, самостійно координуючи між собою роботу. Викладач зможе оцінити редагування кожного студента, навіть якщо кілька людей редагували одну статтю.

Джерело.png

Написання статей у Вікіпедії як форма роботи студента має свою специфіку:

  • Якість досягається не обсягом тексту, а обсягом і детальністю інформації, її структурованістю та аргументованістю на основі авторитетних джерел. У Вікіпедії немає потреби писати розгорнуті (і часто шаблонні) вступні розділи чи розділи з висновками. Також немає потреби обґрунтовувати наукову потрібність тексту — текст статті і список літератури скажуть самі за себе.
  • Кожне ключове твердження повинно бути підтверджене посиланням на конкретні джерела. Оскільки Вікіпедію може редагувати кожен, тут не допускається висловлювання власних думок, не підтверджених авторитетними джерелами. Натомість основна цінність статті — в ґрунтовному аналізі та узагальненні наявних досліджень та джерел.
  • Тема статті повинна відповідати критеріям значимості статей Вікіпедії; це допомагає уникнути «штучних» тем.
  • Текст статті повинен зберігати нейтральну точку зору на проблему і висвітлювати всі основні погляди чи аргументи щодо проблеми, наявні в опрацьованій літературі. Це піднімає авторитет наукового тексту та свідчить про професіоналізм його автора.
  • Як і в будь-якій науковій роботі, текст, який пише студент, не повинен містити запозичених шматків тексту з книжок і т.п., а цитати повинні бути оформлені як такі.
  • Кожну створену статтю матиме можливість читати велика кількість людей, а також, з плином часу, — розвивати й поліпшувати її. Це додатковий стимул для студента зарекомендувати себе з гідного боку й зробити свій внесок якомога професійніше.
Wikimedia Deutschland icon participate.svg

Як долучитися?[ред. код]

Щоб долучитись до програми, надішліть листа на скриньку boardAt sign.svgwikimedia.in.ua, або ж залишіть повідомлення на сторінці обговорення. Волонтери Освітньої програми допоможуть вам адаптувати цю ініціативу до потреб свого курсу, за можливості — проведуть тренінг з редагування Вікіпедії для студентів. Також ми допоможемо вам створити інтерактивну сторінку вашого курсу у службовому просторі Вікіпедії, яка дасть можливість вам легко відслідковувати внесок, який роблять студенти у статті Вікіпедії, а також допоможе координувати дії студентів між собою та зі спільнотою Вікіпедії. Студентові та викладачеві потрібно зареєструватись у Вікіпедії (не обов'язково реєструватись під справжнім ім'ям, можна скористатись псевдонімом).Учасники програми в Україні[ред. код]

Див. Спеціальна:Інституції.

Студентська практика[ред. код]

В Україні зацікавлені студенти відповідних спеціальностей можуть проходити виробничу практику у ГО «Вікімедіа Україна» через написання статей у Вікіпедії, Вікіновинах та інших проектах Фонду Вікімедіа. Деталі на підсторінці.

Матеріали для роботи[ред. код]

WEP-leaflet-uk.pdf
Wikipedia Education Program Ukraine Booklet Kharkiv 2016-03-02.pdf
Презентаційні буклети про Освітню програму Вікіпедії
Editing Wikipedia brochure UK.pdf
How To Edit Wikipedia. Guide For Beginners. Ukrainian Edition.pdf
Довідники
Редагуємо Вікіпедію та
Як редагувати Вікіпедію


Презентації:

NB: обидві давні і, як і посібник «Як редагувати Вікіпедію», не враховують ввімкнення візуального редактора для усіх користувачів.

Екранна лекція зі створення нової статті у Вікіпедії.

Матеріали іноземних освітніх програм Вікіпедії

Проекти у Вікіпедіях різними мовами[ред. код]

  • Курс з вивчення редагування Вікіпедії у Тель-Авівському університеті: Wiki-Med, [1]

Посилання[ред. код]