Вікіпедія:Освітня програма Вікіпедії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошукуОсвітня програма Вікіпедії — міжнародна програма, в межах якої освітяни й студенти долучаються до поліпшення Вікіпедії під час навчального процесу.

Відео про Вікіпедію в освіті (1 з 12), можна увімкнути українські субтитри. (Усі відео на Вікісховищі).

Вступна інформація[ред. код]

Чому Вікіпедія?[ред. код]

Мотивація для студентів — суспільна користь
Написання статті у Вікіпедії замість традиційного реферату дає студенту можливість не просто виконати роботу «на оцінку», а й одночасно залишити після себе щось корисне для суспільства. Адже текст, який він напише, бачитиме уже не тільки викладач, а значно ширше коло людей. Окрім того, ім'я (або псевдонім) кожного автора статті фіксується у її історії редагувань, що забезпечує студенту можливість позитивно зарекомендувати себе у майбутньому.
Сучасні інформаційні технології
На рушії MediaWiki працює не лише Вікіпедія, а й чимало інших сайтів; він використовується, наприклад, для внутрішніх сайтів NASA.
Самостійна робота учнів, студентів і аспірантів
Цілком очевидно, що якщо у Вікіпедії вже є стаття на певну тему, заново її створити уже неможливо. Зате завжди є можливість доповнити, розширити чи вдосконалити наявну статтю. В такий спосіб робота і внесок кожного студента є унікальними.
Нові вміння і знання
Вміння роботи з інформацією (пошук, опрацювання, осмислення, важливість посилання на джерела, сумлінність) та розуміння її функціонування у світі
Розвиток критичного мислення
Знайомство з поняттям «авторитетні джерела» вчить, яким джерелам можна довіряти, яким ні.
Захист від плагіату
У Вікіпедії слідкують за дотриманням авторського права. Якщо якийсь несумлінний студент завантажить взятий з іншого сайту текст, таку статтю імовірно вилучать адміністратори, і він не зможе видати її за власний реферат.

Як це працює?[ред. код]

Усе просто: викладач може запропонувати студентам нову форму роботи, за яку студенти так само можуть отримувати бали, як і за традиційні реферати — роботу у формі написання статті (чи кількох статей) у Вікіпедії.

Це дає можливість студентам отримувати не лише індивідуальні завдання, але й колективні — наприклад, описати різні аспекти великої за обсягом теми, самостійно координуючи між собою роботу. Викладач зможе оцінити редагування кожного студента, навіть якщо кілька людей редагували одну статтю.

Написання статей у Вікіпедії як форма роботи студента має свою специфіку:

 • Якість досягається не обсягом тексту, а обсягом і детальністю інформації, її структурованістю та аргументованістю на основі авторитетних джерел. У Вікіпедії немає потреби писати розгорнуті (і часто шаблонні) вступні розділи чи розділи з висновками. Також немає потреби обґрунтовувати наукову потрібність тексту — текст статті і список літератури скажуть самі за себе.
 • Кожне ключове твердження повинно бути підтверджене посиланням на конкретні джерела. Оскільки Вікіпедію може редагувати кожен, тут не допускається висловлювання власних думок, не підтверджених авторитетними джерелами. Натомість основна цінність статті — в ґрунтовному аналізі та узагальненні наявних досліджень та джерел.
 • Тема статті повинна відповідати критеріям значимості статей Вікіпедії; це допомагає уникнути «штучних» тем.
 • Текст статті повинен зберігати нейтральну точку зору на проблему і висвітлювати всі основні погляди чи аргументи щодо проблеми, наявні в опрацьованій літературі. Це піднімає авторитет наукового тексту та свідчить про професіоналізм його автора.
 • Як і в будь-якій науковій роботі, текст, який пише студент, не повинен містити запозичених шматків тексту з книжок і т.п., а цитати повинні бути оформлені як такі.
 • Кожну створену статтю матиме можливість читати велика кількість людей, а також, з плином часу, — розвивати й поліпшувати її. Це додатковий стимул для студента зарекомендувати себе з гідного боку й зробити свій внесок якомога професійніше.

Як долучитися?[ред. код]

З будь-якими запитаннями щодо редагування Вікіпедії, інтегрування її у навчальну дисципліну тощо пишіть на ел. пошту ГО «Вікімедіа Україна» infowikimedia.org.ua. Ми розглянемо можливість провести тренінг з редагування Вікіпедії для студентів. Також ми допоможемо вам створити інтерактивну сторінку вашого курсу у службовому просторі Вікіпедії, яка дасть можливість вам легко відслідковувати внесок, який роблять студенти у статті Вікіпедії, а також допоможе координувати дії студентів між собою та зі спільнотою Вікіпедії. Студентові та викладачеві потрібно зареєструватись у Вікіпедії (не обов'язково реєструватись під справжнім ім'ям, можна скористатися псевдонімом).

Приклад ходу роботи[ред. код]

Етап перший: підготовчий[ред. код]

 1. Викладач зв'язується із одним з координаторів програми співпраці між Вікіпедією та ВНЗ; з цього моменту координатор може асистувати викладачеві й студентам у їхній діяльності у Вікіпедії на усіх фазах курсу;
 2. Викладач складає план курсового завдання у Вікіпедії. Завдання повинні відповідати Критеріям значимості статей у Вікіпедії, а наявні джерела бути авторитетними. Викладач може консультуватись у координатора стосовно об'єму завдання, різноманітних технічних моментів;

Етап другий: робочий[ред. код]

 1. Рекомендується виділити певний час (від 15 до 45 хв) на ознайомлення студентів із засадами функціонування Вікіпедії, провести інструктаж щодо основних навичок редагування Вікіпедії, дати можливість студентам з'ясувати найголовніші речі, які їх цікавлять стосовно процесу взаємодії з Вікіпедією в рамах курсу; для цього викладач може запросити координатора, який бере участь в проєкті, щоб провести інструктаж.
 2. Студенти вивчають літературу щодо тем, які вони обрали, та починають працювати над статтями.
  • Якщо студент створює нову статтю, він може (за бажанням) спочатку працювати над чорновим варіантом у своєму особистому просторі користувача: для цього слід створити сторінку, яка має назву за схемою: Користувач:Ім'я_користувача/Назва_сторінки. Такий спосіб мінімізує шанс того, що інші редактори Вікіпедії почнуть редагувати статтю, над якою саме працює студент. А щоби не виникло ризику, що хтось створить статтю в основному просторі, оскільки не знатиме, що студент вже працює над статтею ізольовано, можна створити заготовку статті (у вигляді її майбутнього вступного розділу) та поставити на ній шаблон Редагую (або шаблон Перекладаю). В кожному окремому випадку викладач, студент та координатор можуть визначити, який шлях обрати краще.

Етап третій: підсумковий[ред. код]

 1. В певний момент викладач дає попередню оцінку праці студента; в цій фазі викладачеві рекомендується скористатись критеріями щодо добрих статей Вікіпедії. Рекомендовано залучити в цій фазі й координатора, який міг би підказати можливі поліпшення з точки зору правил і стандартів Вікіпедії. За бажанням, викладач чи студент може подати статтю на обрання у категорію добрих статей, що залучить до оцінювання статті ширше коло досвідчених редакторів Вікіпедії.
 2. Доопрацювання статей згідно із висновками попередньої оцінки.
 3. Остаточне оцінювання праці студента викладачем.
 4. Якщо студент працював над статтями в особистому просторі користувача, їх слід перенести в основний простір Вікіпедії шляхом перейменування сторінки статті.


Учасники програми в Україні[ред. код]

Див. Спеціальна:Інституції.