Вікіпедія:Патрулювання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Патрулюва́ння — первинне перевіряння якості сторінок та окремих їхніх версій із установленням відповідної відмітки: процедура передбачає первинне перевіряння якості, оформлення, відсутності серйозних порушень правил Вікіпедії. Право робити такі помітки надається будь-якому добросовісному користувачеві, у якого є необхідний досвід редагування Вікіпедії, і відкликається у разі виявлення зловживань.

Процедура патрулювання

Патрулюванню підлягають такі сторінки:

 • статті;
 • шаблони;
 • зображення;
 • категорії.

Якщо під час патрулювання виявлено невідповідність сторінки до критеріїв мінімальної якості (див. нижче), виявлені недоліки слід виправити або принаймні встановити на сторінці відповідні шаблони.

Вимоги до статей

Патрулювання статей Вікіпедії робиться з метою виявлення й усунення найсерйозніших порушень правил і можливих підстав для юридичних претензій.

Позначку про патрулювання слід встановлювати лише на ті версії статей, які в обов'язковому порядку відповідають таким мінімальним критеріям якості:

 1. Відсутність явного вандалізму;
 2. Відсутність масових помилок, що впадають в очі (або наявність шаблону {{помилки}} чи {{rq}} із параметром помилки);
 3. Наявність хоча б мінімального оформлення (або наявність шаблону {{переробити}});
 4. Відсутність явного наклепу щодо нині живих людей;
 5. Відсутність явно недостовірних тверджень (без відповідної помітки) — тобто тверджень, що при швидкому прочитанні викликають великі сумніви в їх достовірності у неупередженої людини (навіть нефахівця в цій галузі знань), без звернення до додаткових джерел;
 6. Відсутність явних порушень авторських прав (тобто при перевірці слід виконати пошук в інтернеті фрагментів тексту цієї статті, які мають досить нестандартний стиль викладення, або нестандартне оформлення, які наближають ці фрагменти за стилем викладення, наприклад, до підручника для ВНЗ, публіцистичної статті тощо);
 7. Відсутність явних ознак використання Вікіпедії не за призначенням (спам);
 8. Відсутність явно застарілої інформації (у протилежному випадку слід поставити шаблон {{оновити}});
 9. Наявність хоча б однієї батьківської тематичної категорії;
 10. Наявність джерел (у протилежному випадку слід поставити шаблон {{без джерел}}).

Таких критеріїв дотримуватись бажано, але не обов'язково:

 1. Відсутність у статті орфографічних, пунктуаційних чи стилістичних помилок;
 2. Наявність вікіфікації (або шаблона {{вікіфікувати}});
 3. Оформлення статті відповідно до основних правил оформлення;
 4. Наявність інтервік (якщо їх можливо поставити взагалі);
 5. Відповідність предмета статті до критеріїв значимості (в іншому випадку слід встановити шаблони {{значимість}}, {{db-nn}}).

Вимоги до категорій

Вимоги до патрульованих версій категорій збігаються з вимогами до патрульованих версій статей, при цьому патрулювання стосуватиметься тільки назви з описом категорії, а також зазначення її батьківських категорій та інтервікі.

Обов'язково
 • Мають бути наявні батьківські категорії.
Бажано
 • Знайти та вказати інтервіки;
 • Вказати основну статтю, якщо це можна застосувати до даної категорії (шаблон {{catmain}} або {{Докладніше}}); встановити {{Категорія шаблонів}}, якщо це можна застосувати до даної категорії.

Вимоги до шаблонів

Обов'язкові вимоги до патрульованих версій шаблонів:

Також бажано:

 • Перевірити наявність аналогів у інших мовних розділах і проставити інтервікі. Інтервікі та категорії мають бути включені в тег <noinclude></noinclude>;
 • Якщо документація шаблону довша за 1-2 речення, то її слід оформити з допомогою шаблону {{doc}}, у протилежному випадку слід використовувати шаблон {{doc-inline}}.

Вимоги до файлів

Відпатрульований файл і його опис повинні відповідати релевантним вимогам до патрульованих версій статей. Окрім того, слід перевірити відповідність до таких критеріїв:

 1. файл повинен мати ліцензію — або вільну, або відповідати критеріям добропорядного використання;
 2. у випадку, якщо файл невільний, в описі має бути обґрунтування добропорядного використання (наприклад, із використанням шаблону {{Fairuse in}}).

Якщо файл має вільну ліцензію, бажано (але не обов'язково) вказати про можливість переносу його на Вікісховище. Для цього слід використовувати шаблон {{Move to Commons}} і по можливості вказувати категорію ({{Move to Commons|Назва категорії}}).

Вимоги до роботи патрульних

 • Заборонено без попереднього досягнення консенсусу в обговоренні сторінки ставити позначку «патрульовано» на версію, що збігається чи близька до такої, з якої цю позначку було знято іншим патрульним. Виняток можливий у тому випадку, якщо інший патрульний був позбавлений статусу.
 • Якщо є серйозні сумніви, бажано винести статтю на обговорення на форум патрульних.
 • Достатньо переглядати не всю сторінку, а лише різницю між свіжою версією і попередньою патрульованою. Патрульний може не відповідати за вміст більш ранньої версії, патрульованої іншим користувачем, однак повторний перегляд усієї сторінки вітається.
 • Якщо раніше сторінка не була патрульована, то слід переглянути всю історію її редагувань, щоб віднайти і прибрати зміни, котрі могли бути вандальними або містити порушення авторських прав (пошук можна вести, базуючись на коментарях до редагувань та іменах авторів; переглядати усі проміжні версії не обов'язково). Якщо стаття вже патрулювалась, але різниця між поточною і патрульованою версіями достатньо велика, то рекомендується аналогічним чином переглянути усю історію редагувань, починаючи від патрульованої версії.
 • У випадку, якщо неможливо швидко виправити всі невідповідності з повним списком мінімальних вимог і за умови, що недоліки однак недостатні для швидкого вилучення сторінки, на неї слід встановити шаблони про помічені недоліки (наприклад {{rq}} з відповідними параметрами), після чого позначити версію патрульованою.
 • При номінації статті на швидке або звичайне видалення, після встановлення відповідного шаблону, останню версію статті слід позначити як патрульовану. Якщо статтю залишено (рішенням адміністратора, якщо пропозиція до швидкого видалення була помилковою, або рішенням спільноти на ВП:ВИЛ), або відновлено, то користувач, що підбивав підсумок відповідного обговорення, повинен або переконатись у тому, що поточний стан сторінки відповідає вимогам до патрульованих версій, або зняти з неї позначку про патрулювання.
 • Якщо сторінка не підлягає вилученню, але потребує серйозної переробки, на неї слід встановити шаблон {{rq}}. Наприклад, {{rq|iwiki|wikify|style}}.

Версія за замовчуванням

Скорочення:
ВП:Стабілізація

Зазвичай читачі завжди бачать останню версію сторінки. Адміністратори мають право включення режиму стабілізації сторінки.

При цьому для незареєстрованих або нових користувачів відображається остання патрульована версія (власне вона зветься стабільною сторінкою в інтерфейсі патрульних), а для зареєстрованих — найбільш свіжа. Це може бути зроблено у випадку, якщо сторінку часто вандалізують або є велика ймовірність вандалізму (через значну суспільну зацікавленість до предмету сторінки або якщо сторінка набула статусу доброї чи вибраної).

Цей захід спрямований виключно на убезпечення читача (і авторитету Вікіпедії) від наслідків вандалізму, але в той же час він дозволяє всім користувачам продовжити роботу над сторінкою. Використання режиму стабілізації для здобуття переваги однієї із сторін у випадку війни редагувань категорично заборонене (у випадку, якщо патрульні братимуть участь у війні редагувань, змінюючи вміст незважаючи на вимоги НТЗ і консенсусу, їх належить позбавити статусу, про що детальніше написано нижче).

Див. також список стабілізованих сторінок.

Статус патрульного

Користувач зі статусом патрульного редагувань (editor) може ставити і знімати позначку «патрульована версія» і мати доступ до необхідних службових сторінок.

За бажання патрульний може поставити на власну сторінку користувача юзербокс {{Editor}}.

Автоматично оновлюваний список патрульних

Набуття статусу патрульного

Статус патрульного редагувань (editor) може бути наданий усім більш-менш активним зареєстрованим користувачам, які знають і розуміють вимоги до патрульованих статей і знайомі з правилами Вікіпедії, наслідком яких є ці вимоги.

Для набуття статусу патрульного потрібно подати заявку на сторінку Вікіпедія:Заявки на статус патрульного, де відбувається обговорення кандидатури. Заявку може подати як сам кандидат, так і третя особа; у другому випадку потрібне підтвердження згоди кандидата на його сторінці або на сторінці заявок. Кандидат повинен відповідати таким формальним вимогам:

 • досвід участі в проекті — не менше 60 днів (починаючи з першого редагування, виконаного з використанням облікового запису кандидата) на дату подання заявки;
 • кількість редагувань в основному просторі статей української Вікіпедії — не менше 200 на дату подання заявки;
 • У виняткових випадках (зміна облікового запису патрульним, наявність статусу патрульного в інших вікіпедіях) допускається надання статусу патрульного при недотриманні цих вимог за наявності консенсусу в обговоренні;
 • за наявності у кандидата випадків блокувань його за вандалізм, використання віртуалів з метою вандалізації сторінок, або за війну редагувань, з моменту закінчення терміну останнього такого блокування має пройти не менше 45 діб на дату подання заявки.

Позбавлення статусу патрульного

Позбавлення користувача статусу «патрульного редагувань» виконується адміністратором за обґрунтованою заявкою будь-якого користувача на сторінці ВП:ЗЗСП в наступних випадках:

 • при встановленні позначки «патрульована версія» на сторінки, які явно не відповідають вимогам до патрульованих сторінок;
 • при внесенні редактором на сторінку, котра вже має відмітку «патрульована версія», редагувань, які не відповідають вимогам до патрульованих сторінок;
 • при знятті відмітки «патрульована версія» зі статей, які явно відповідають вимогам до патрульованих сторінок, або при участі у «війні патрульних»[1];
 • у випадку використання статусу патрульного з метою отримання переваги у суперечці (зокрема в умовах війни редагувань; або встановлення позначки на свою версію сторінки, коли очевидна висока ймовірність виникнення заперечень проти цього);[2]
 • за умови грубих порушень будь-яких інших правил.

Повторну заявку на отримання статусу патрульного можна подавати не раніше, ніж за 45 днів після зняття статусу.

Статус автопатрульованого

Скорочення:
ВП:АПАТ

Користувачеві може бути надано статус автопатрульованого (autoeditor).

 • Усі щойно створені цим користувачем сторінки будуть автоматично патрульовані.
 • Якщо такий користувач робить редагування статті з патрульованою останньою версією, його версія також буде патрульованою.
 • Якщо такий користувач робить редагування статті з непатрульованою останньою версією, його версія також залишається непатрульованою.

Для автопатрульованих користувачів існує юзербокс {{Юзербокс:Авторедактор}}, який вони мають право встановити на свою сторінку за власним бажанням.

Автоматично оновлюваний список автопатрульованих

Наразі практики надання статусу автопатрульованого за обговоренням в Українській Вікіпедії немає. Досвідчені користувачі з інших мовних розділів можуть звернутися за цим прапорцем на ВП:ЗСП; в інших випадках слід подавати заявку одразу на статус патрульного.

Адміністратори мають право позбавляти прапорця автопатрульованого, якщо користувач, незважаючи на зауваження, неодноразово порушує правила редагування статей (зокрема правила ВП:ВАНД, ВП:ОД, ВП:НТЗ). Позбавлення статусу відбувається без обговорень чи голосувань.

Статус відкочувача

Зазвичай разом зі статусом патрульного користувач отримує технічну можливість виконувати «швидкий відкіт» (rollback). Швидкий відкіт — це можливість відкотити усі останні редагування одного користувача на сторінці без завантаження сторінки редагування і можливості описати причину відкоту. Використання такого відкоту дозволене лише у випадках, описаних у правилі Вікіпедія: Швидкий відкіт. Зловживання функцією швидкого відкоту є достатньою підставою для позбавлення статусу відкочувача. При цьому статус патрульного може бути залишено.

Відкочувачі можуть поставити собі юзербокс {{Юзербокс:Відкочувач}}.

Автоматично оновлюваний список відкочувачів

Перехідні положення

Користувачі, що мали статус патрульного до впровадження FlaggedRevisions, отримають статус editor автоматично відразу після впровадження, якщо заздалегідь підтвердять, що ознайомились із цим правилом і згодні його виконувати.

Технічна реалізація

FlaggedRevs screencut.png

Патрульні можуть явно встановлювати або знімати позначки «переглянута» для кожної версії сторінки. Крім того, якщо користувач з прапорцем патрульного редагує патрульовану (переглянуту) версію сторінки, його версія залишається «переглянута» (автопатрульована).

Патрульована версія відображається таким чином:

 • (поточн.) • (ост.) 00:00, 16 травня 2012 Користувач (обговорення | внесок) (кількість байт) (коментар) (відкинути) [перевірена користувачем Хто-небудь]

Службові сторінки

Для зручності роботи патрульних існують такі службові сторінки:

Примітки

 1. «Війна патрульних» — встановлення відміток без попереднього консенсусу (в обговоренні) на версію, з якої відмітку було знято іншим патрульним, або версію близьку за змістом (за умови, що той, хто встановлює відмітку, знав або повинен був знати про те, що помітку перед тим було знято).
 2. Якщо патрульний задіяний у суперечці щодо змісту сторінки з користувачем, що не має статусу патрульного, йому настійливо рекомендується обмежитись виключно функцією автопатрулювання. Тобто слід спочатку поставити відмітку на попередню версію — і лише після цього робити редагування. Якщо при цьому патрульний вважає, що попередня версія сторінки не відповідає вимогам до патрульованих статей, йому не слід ставити відмітку ані на версії опонента, ані на власній. В таких випадках ставити відмітку повинен інший користувач («третя сторона»).

Див. також