Перейти до вмісту

Вікіпедія:Патрулювання нових сторінок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Патрулювання нових сторінок — функція, що полягає у перевірянні новостворених статей на предмет їхньої відповідності деяким мінімальним критеріям якості (див. нижче), з проставленням відповідної позначки про цю перевірку. Хоча теоретично будь-який користувач Вікіпедії має можливість продивлятися будь-яку статтю за власним вибором та проставляти у ній, у разі потреби, окремі відповідні позначки, технічну можливість взагалі позначати статтю як «перевірену» мають лише користувачі зі статусом «патрульний» (patroller). Головна мета функції — підвищення ефективності спільної роботи з фільтрації спаму і вандалізму.

Опис функції

Користувачі, які мають статус патрульного, виконують регулярний перегляд списку нових статей з метою вивчення новостворених статей на предмет відповідності основним правилам Вікіпедії (з установленням відповідної помітки на статтях, які відповідають цим правилам):

  1. оцінка в першому наближенні правомірності створення статей, враховуючи ВП:ЧНЄВ і різні критерії значущості;
  2. перевірка статей на порушення авторських прав;
  3. перевірка назв статей на наявність орфографічних чи інших помилок;
  4. перевірка наявності в статтях обов'язкових елементів (категорій, інтервікі тощо), їхню установку або шаблонів про відсутність таких, якщо простановка інтервікі у статті видається доцільною;
  5. перевірка відповідності оформлення заголовку статті до вимог.

Несумлінне виконання функцій патрульного, зловживання ними може спричинити відкликання статусу.

Деталі процесу

У списку нових сторінок поки не перевірені сторінки інтерфейс патрульного позначає жовтим кольором.

  1. 18:06, 18 січня 2008 ‎Терещенко Василь Тимофійович (історія) ‎[5720 байтів] ‎Білецький В. С. (обговорення | внесок) (Нова сторінка: '''Терещенко Василь Тимофійович''' (нар. 1943 р.) - заслужений учитель України, член Донецького від...)

Аби позначити сторінку як перевірену, перейдіть за посиланням на сторінку і потім натисніть на посиланні «[Позначити цю сторінку як перевірену]» у правому нижньому кутку.

Список перевірок доступний усім користувачам у журналі патрулювань.

Рекомендації щодо дій патрульного

У процесі здійснення патрулювання нових сторінок патрульний має дотримуватись рекомендацій, вказаних нижче.

  • Якщо нова стаття містить невікіфікований, але зв'язний текст, патрульний ставить шаблон {{вікіфікувати}} і ретельніше перевіряє на наявність порушення авторських прав.
  • Якщо порушення авторських прав очевидне (текст скопійовано з сайту, на якому зазначено, що авторські права зберігаються) — вилучити текст сторінки, замінивши його шаблоном {{copyvio}} та розмістивши відповідне повідомлення на сторінці дописувача.
  • Якщо текст статті або одного з її розділів справляє враження відсутності енциклопедичності, ставиться шаблон {{стиль}}.
  • Якщо стаття містить спірні твердження, слід поставити шаблон {{нейтральність}}.
  • Якщо здається, що текст статті містить оригінальні дослідження або недостовірні відомості, патрульний ставить шаблон {{оригінальне дослідження}} або {{недостатньо джерел}}, відповідно.
  • Якщо нова стаття містить відомості про явище, значущість якого у патрульного викликає сумніви, патрульний ставить шаблон {{значущість}}.
  • Якщо нова стаття дублює ту, що вже існує, то:
  • Якщо в заголовку статті присутня явна помилка або заголовок статті сформульований некоректно, то слід провести перевірку на наявність статей-двійників.
    • Якщо наявні статті, які дублюють нову статтю і перейменування не викликає ускладнень і заперечень, то нову статтю слід перейменувати. При цьому, стаття, що підлягає перейменуванню:
      • замінюється перенаправленням, якщо помилковий заголовок є часто вживаним;
      • інакше висувається на швидке вилучення.
    • Якщо відсутні статті, які дублюють нову, а перейменування викликає ускладнення або заперечення інших учасників, то необхідно подати запит на Вікіпедія:Перейменування статей, виконуючи вказівки на цій сторінці;
    • Якщо знайдено статті-двійники, то виконуються рекомендації, вказані в пункті про об'єднання статей.
  • Якщо стаття є заготівкою зі встановленим шаблоном {{редагую}} або одним з його аналогів, патрульний не виконує ніяких дій, перерахованих у рекомендаціях вище.
  • Якщо стаття містить текст у науковому стилі, який патрульному не зрозумілий, патрульний не виконує ніяких дій, перерахованих у рекомендаціях вище.
  • У тому випадку, якщо нова стаття відповідає критеріям швидкого вилучення, на неї ставиться відповідний шаблон.
  • Якщо Ви при патрулюванні помітили, що новачок створює нові статті із систематичними недоліками — йому можна надати поради, скориставшись шаблоном {{поради новачку}}.

Після виконання всіх вказаних вище дій стаття може бути позначена як патрульована.

Критерії відпатрульованої статті

Які статті позначаються як перевірені:

  • На перший погляд відповідають правилам Вікіпедії (можливо, після виправлень і доповнень).
  • Позначені для швидкого вилучення (щоб інші учасники не розглядали цю ж сторінку ще раз).

Які сторінки не позначаються як перевірені:

  • Сторінки, щодо яких ви не впевнені і хочете почути думки інших користувачів.

Порядок набуття статусу патрульного

Адміністратори

Адміністратори Вікіпедії отримують статус патрульного автоматично.

Заявки на отримання статусу

Будь-який користувач, що не є адміністратором, але хоче брати участь в патрулюванні нових сторінок і який задовольняє вимогам до кандидатів, може подати заявку на сторінці Вікіпедія:Заявки на статус патрульного. На підставі заявки відкривається обговорення кандидатури. Обговорення продовжується протягом одного тижня з моменту подачі заявки. При обговоренні повинні братися до уваги тільки аргументи про невідповідність кандидата формальним критеріям (стаж роботи у Вікіпедії і кількість редагувань), наявності у кандидата випадків порушень правил.

Підсумок обговорення підводить адміністратор. У разі винесення позитивного рішення, користувач, що подав заявку, одним з адміністраторів призначається патрульним. У разі негативного рішення адміністратор, що підводить підсумок, дає чіткі роз'яснення причин відмови.

Минулі обговорення переносяться до Вікіпедія:Архів заявок на отримання статусу патрульного.

Повторна подача заявки на отримання статусу

У разі відмови в наданні статусу патрульного кожна нова подальша заявка від кандидата приймається не раніше, ніж через 30 діб з моменту подачі попередньої заявки.

Вимоги до кандидатів

На отримання статусу патрульного може претендувати будь-який користувач Вікіпедії, що задовольняє таким вимогам:

  • Досвід участі в проєкті не менше 90 днів (починаючи з першої правки, виконаної з використанням облікового запису кандидата) на дату подання заявки;
  • Кількість правок в основному просторі статей Вікіпедії не менше 200 на дату подання заявки;
  • За наявності у кандидата історії блокувань за вандалізм, використання віртуалів для вандалізації сторінок, або за війну редагувань з моменту завершення останнього такого блокування повинно пройти не менше 45 діб на дату подання заявки.

Порядок зняття статусу патрульного

Учасник позбавляється статусу патрульного в таких випадках:

  1. Блокування учасника, що має прапор, за вандалізм;
  2. Власне бажання учасника відмовитися від статусу патрульного;
  3. Зловживання можливостями або несумлінне ставлення до функцій патрульного (неодноразове схвалення статей, що порушують правила Вікіпедії: спаму, порожніх статей, статей, що є результатом вандалізму, порушення авторських прав тощо).

Для зняття статусу подається заявка на службовій сторінці Вікіпедія:Заявки на зняття статусу патрульного. Заявку може подати будь-який зареєстрований учасник Вікіпедії. На підставі заявки відкривається процедура обговорення, що триває сім діб з моменту подачі заявки. За підсумками обговорення один з адміністраторів виносить ухвалу про зняття прапора або відмову в знятті і виконує її. У разі явного консенсусу про зняття прапора підсумок може бути підведений раніше за встановлений термін. Рішення адміністратора повинне містити чіткі пояснення, посилання на правила.

Минулі обговорення переносяться до Вікіпедія:Архів заявок на зняття статусу патрульного.

У разі, якщо блокування за вандалізм за рішенням Арбітражного комітету визнане неправомірним і зняте з користувача, позбавленого на підставі цього блокування статусу патрульного, то статус повертається одним з бюрократів без додаткових обговорень.

Примітки

  • У списку нових сторінок також показуються сторінки, створені з перенаправлень.
  • Сторінки, створені адміністраторами, ботами та патрульними, позначаються як перевірені автоматично.
  • У списку нових сторінок можна приховати вже перевірені сторінки.
  • У журналі патрулювання можна відфільтрувати записи за іменем користувача.
  • Клас CSS .not-patrolled використовуються, щоб змінити стиль позначення неперевірених статей, наприклад, додаючи собі рядок .not-patrolled { border: 2px solid black } до свого CSS-файлу.

Див. також