Вікіпедія:Припускайте добрі наміри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Припущення добрих намірів — це фундаментальний принцип Вікіпедії. Більшість людей намагаються допомогти проєкту, а не нашкодити. Якби це було не так, проєкт загинув би з самого початку.

Кожний з нас робить помилки, як у поведінці (наприклад Персональні образи), так і у змістовому наповненні (наприклад, оригінальні дослідження). Іноді подібні помилки легко виявити та виправити, проте в інших ситуаціях може виникнути незгода, розв'язання якої важко знайти серед правил чи настанов Вікіпедії. Не слід думати, що в подібній ситуації ваш опонент має злі наміри. Залишайтесь холоднокровним і намагайтеся розв'язати конфлікт, навіть якщо він виглядає нерозв'язуваним.

Ця порада не вимагає очікувати від редактора добрі наміри, коли протилежне стає очевидним. Також ця порада не забороняє дискутувати і критикувати, проте не слід сприймати критику як прояв злих намірів, доки не стають очевидними специфічні риси злого наміру.

Ігнорування деяких правил, наприклад, створення віртуалів чи ігнорування консенсусу може виходити як від злих, так і від добрих намірів. Є методи боротьби з цими порушеннями і санкції проти повторних порушень, що застосовується незалежно від того, якими були наміри порушника.

Добрі наміри новачків

[ред. код]

Важливо бути терпимими з новачками, які ще незнайомі з культурою та правилами Вікіпедії, однак повинні бути ознайомлені, щоб бути цінними дописувачами. Поведінка новачка може виглядати прийнятною для нього/неї і проблема виникає через нерозуміння особливостей культури Вікіпедії. Новачок може вірити, що незвичні йому правила слід змінити відповідно до його уявлень про порядок речей, особливо якщо він відчуває певний рівень сумнівів спільноти в доцільності правила. Так само, багато новачків вбачають своєю власністю статті з тематики, щодо якої вони володіють розширеними пізнаннями. Поведінка, яку демонструють новачки в подібних ситуаціях не є злими намірами, адже багато нових дописувачів, що не можуть інтуїтивно осягнути звичаї Вікіпедії одразу, осягають їх поступово.

Добрі наміри та авторське право

[ред. код]

Стосовно до порушень авторських прав, слід виходити з припущення, що дописувачі погоджуються з правилами проєкту і Законом. Звичайно, це не означає припущення, що їхній внесок відповідає правилам фактично. Дописувачі мусять документувати завантажувані медіа, а матеріали з невірною документацією можуть бути видаленими. Припущення добрих намірів в цьому випадку означає, що дописувачів слід інформувати про проблеми, що виникають, та допомагати їм в опануванні правил.

Демонструйте добрі наміри

[ред. код]

Крім того, що слід припускати добрі наміри, важливо також демонструвати добрі наміри іншим на власному прикладі. Ви можете робити це, наголошуючи на власних якнайщиріших мотивах, робити редагування, що свідчать про Ваше прагнення компромісу, інтерес до поліпшення Вікіпедії, вірність правилам і порадам, прагнення точності, уникнення розігрувань системи, та в інший спосіб, демонструючи свої добрі наміри. Демонстрація добрих намірів не є вимогою, однак вона допомогла би згладженому й успішному спілкуванню з дописувачами.

Зіткнення зі злими намірами

[ред. код]
Див. також: Бритва Генлона

Навіть якщо злі наміри очевидні, не дійте нецивілізовано у відповідь, не атакуйте інших і не втрачайте холодного розуму. Значно легше розібратися в конфлікті іншим, якщо одна з сторін робить коректні в усіх планах редагування.

Адміністратори та активні дописувачі, що втягнуті у розв'язання конфлікту, як правило здатні розпізнати порушення правил і раді будуть допомогти, якщо звернути їхню увагу на чіткі й очевидні докази.

Обвинувачення у злих намірах

[ред. код]

Обвинувачення у злих намірах можуть лише обурювати, але не приносити користі в дискусії. Воно може бути розцінено як персональна атака, якщо представлені докази не є очевидними, а також можуть викликати обвинувачення у відповідь, що призведе до нескінченого циклу.

Посилання

[ред. код]