Вікіпедія:Проект:Енциклопедія історії України/Статті/Братські друкарні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

БРАТСЬКІ ДРУКАРНІ

– друкарні при братствах. Випускали полемічно-реліг. і світську літ. Одне з найдавніших – Львівське братство отримало 1592 королів. грамоту, яка підтверджувала його право на утримання друкарні. Чимало цінних пам’яток письменства вийшло з цієї друкарні: панегірик «Просфонима» (1591), «Адельфотес» (1591) – найдавніша слов’яно-грец. граматика, твори укр. письменників, реліг. літ., поезія, підручники. Друкарня засновувалася передусім для вдоволення потреб власних шк., видавала праці та літ. тв. викладачів шк. ( П.Беринди, І.Волковича, що були також ред. і коректорами). В ній працювали висококваліфіковані майстри: Д.Кульчицький, С.Половецький, С.Став- ницький і В.Ставницький, А.Скольський, С.Комаренський та ін. Діячі друкарні допомогли налагодити друкування у Волощині і Молдові.

1626–27 виникла друкарня при Луцькому братстві, заснована мандрівним ченцем-друкарем П.Домжив-Лютковичем Телицею та ієродияконом Сильвестром. Тут вийшли зб. віршів Г.Соминовича, І.Карповича і ще кілька брошур.

У Києві 1624–26 діяла друкарня товариша Війська Запороз. Т.Вербицького, 1627–30 – друкарня С.Соболя. Дослідники припускають, що обидві мали відношення до Київ. (Богоявленського) братства.

1633 у м. Кременець було засноване Богоявленське братство, друкарня при якому 1638 випустила «Граматику» М.Смотрицького.

У 2-й пол. 17–18 ст. посилився тиск католицизму на Б.д., їм стало важко конкурувати з більш потужними монастирськими друкарнями. Лише друкарня Львів. братства протрималася до кін. 18 ст.

Література[ред. код]

  • Ісаєвич Я.Д. Братства та їх роль у розвитку української культури XVI–XVII ст. К., 1966; Преемники первопечатника. М., 1981.

Джерела[ред. код]

Автор: М.А. Шамрай.; url: http://history.org.ua/?termin=Bratski_drukarni; том: 1