Вікіпедія:Проект:Міфологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Міфологія
Проект  |  Портал
редагувати 

Вікіпедія:Проект:Міфологія

Il dio Ninurta e il mostro Chaos.jpg

Проект об'єднує учасників Вікіпедії, які бажають вдосконалювати статті, пов'язані з міфологією та міфами. Крім міфів різних народів світу проект займається статтями про персонажів міфів, міфічні події; дослідників та творців міфів; сучасну міфологію.

Вітаються додавання в обговорення статей шаблонів та оцінювання якісті статей для полегшення слідкування за ними.

редагувати 

Цілі проекту

Robin shoots with sir Guy by Louis Rhead 1912.png
 • Спільна робота над створенням та покращенням наявних статей про міфологію
 • Робота над статтями про дослідників міфу і відомих міфотворців
 • Категоризація статей
 • Створення шаблонів, зокрема навігаційних
 • Допомога новачкам
редагувати 

Новини

Створити:

Розширити:

Уточнити:

 • Категорії «Політична міфологія» та «Російська міфологія». Обговорити доцільність створення категорії «Російська політична міфологія»
редагувати 

Учасники

Щоб приєднатися до проекту, натисніть «редагувати» і поставте знизу свій вікіпідпис, після чого збережіть сторінку.

--Віщун (обговорення) 09:02, 24 грудня 2015 (UTC) — засновник проекту.

--Andrew-CHRom (обговорення) 09:51, 26 травня 2016 (UTC)

--Максим Стоялов DENAMAX (обговорення) 17:44, 8 листопада 2016 (UTC)

--Олена Наг (обговорення) 22:31, 7 січня 2017 (UTC)

--Lanatroy (Lanatroy)--LBTROY 11:18, 16 січня 2017 (UTC)

--Nataliia79 (обговорення) 16:48, 18 січня 2017 (UTC)

-- АВШ (обговорення) 23:09, 29 травня 2017 (UTC)

--Professor Senkler (обговорення) 14:52, 12 листопада 2017 (UTC)

редагувати 

Керівництва і поради

Тут наведено керівництва та поради щодо створення статей про міфологію та пов'язані теми. Висловлюйте свої зауваження та пропозиції в обговоренні проекту.

Про що писати?

 • Статті проекту можуть бути про:
  • Персонажів міфів — богів, духів, героїв, чудовиськ; відомі з міфів поняття, місця, предмети, події. Наприклад, Зевс, гаруда, гігантомахія.
  • Персонажів легенд, казок, народних вірувань, які безпосередньо походять з міфів; відомі з міфів важливі поняття, місця, предмети, події. Наприклад, русалка, Атлантида.
  • Персонажів, поняття, вигадані місця, предмети, події, що походять з міфів, легенд і казок, котрі знайшли широкий відгук в масовій культурі. Наприклад, вампіри, орки.
 • Розділи інших статей про:
  • Персонажів, поняття, місця, предмети, події, які передусім стосуються історії, географії, зоології тощо, але отримали незвичайне, фантастичне для нас відображення в міфах, легендах і казках. Наприклад, Мідас.

Як писати?

 • Дотримуватися правил і настанов Вікіпедії. Починайте як і будь-яку іншу статтю або розділ, з дотриманням енциклопедичного стилю, нейтральності, та вказуючи джерела.
 • Користуватися сучасною літературою, як українською, так і іноземною. Більшість книг радянського періоду містять спрощені і зацензурені міфи, розраховані на дітей та підлітків. Якщо в міфі йдеться про аморальні чи жорстокі вчинки героїв, їх не варто упускати або пом'якшувати. Наприклад, в багатьох радянських книжках Крон «скинув» свого батька Урана, в оригіналі ж — не просто позбавив влади, а кастрував. Перелік основних джерел можна знайти на стрінці порталу «Міфологія».
 • Дотримуватися рекомендованої структури статей:
  • Про міфічного персонажа: вступ (бажано супроводжувати заповненою карткою міфічного персонажа праворуч), походження і значення імені, функції, родовід (якщо досить великий), діяння, культ персонажа, значення для сучасної культури. Приклад: Сет.
  • Про міфічну подію: вступ (якщо це війна, свято, бажано супроводжувати заповненою карткою праворуч), її передумови (якщо відомі), перебіг, наслідки або опис що пояснюється цим міфом, трактування, значення для сучасної культури. Приклад: Титаномахія.
  • Інші статті структурувати згідно загальних правил і настанов.
 • За можливості вказувати першоджерела. Старовинні тексти слід описувати в примітках українською мовою, а не грецькою чи клинописом: «Гомер. Іліада. 22», «Епос про Гільгамеша. Табличка 2». При цьому конкретне видання перекладу або адаптації варто описати повністю в кінці статті у розділі «Література» чи «Джерела»: Пащенко В. І., Пащенко Н. І. Антична література: Підручник. — К.:Либідь, 2001. — 718 с.

Які проблеми можуть виникнути?

 • Плутанина з визначенням міфу. Термін міф має багато значень у різних науках, публіцистиці та побуті. Не слід писати про міфи і їхніх персонажів/події в огульному розумінні, як про вигадки, обмани чи помилки мислення — це лише одне (і не наукове) з трактувань суті міфу.
  • Узагальнено, основне значення міфу в енциклопедичних статтях — це пояснення властивостей, походження речей і явищ, обґрунтування ритуалів і традицій, яке більшою мірою звертається до підсвідомості, емоцій та віри, ніж до цілісного критичного осмислення. Міфологія — система міфів, яка відображає і пояснює світ через окремі міфи, надає його прийнятну модель.
 • Сумніви як правильно писати: міфічний чи міфологічний? Ці прекметники можуть часом вживатися як синоніми — коли йдеться про щось, властиве міфології в цілому і окремим міфам (творення світу — міфічний сюжет і міфологічний). Міфічний — якщо мова про дещо, що існує тільки в окремих міфах (міфічний Одіссей). Вживати міфологічний не можна, коли йдеться про значення «уявний, неіснуючий, помилковий».
 • Питання про сучасні міфи. Так, крім записаних у працях дослідників, та дожилих до нашого часу з давнини, виникають і сучасні міфи. Проте не всі вони зберігають характерні традиційному міфу риси. Сучасні міфи дуже мінливі і писати варто про ті образи чи цілі міфи, що більш-менш усталилися.
 • Розрізнення міфу і псевдоміфу. Міфи завжди оповідають про дещо сакральне, найзначніше для людини давньої або сучасної, а тому універсальне і позачасове. Сакральність може торкатися як релігійного життя (боги, духи), так і соціального (герої, правителі). Ця ознака дозволяє розмежувати міфи і так звані псевдоміфи: Ілля Муромець персонаж міфічний (його постать і діяння символічні, він постає в різних іпостасях, час його діянь неважливий), Богдан Хмельницький же, хоча є персонажем легенд та ідеології, — історичний (оповіді про нього стосуються конкретного обмеженого часу).
 • Міф і релігія. Янгол, християнський Бог чи Брахма — персонажі міфічні чи ні? Чи міфічне воскресіння Ісуса Христа? — міф здатний доступно виражати для загалу релігійні (а також філософські та навіть наукові) ідеї, тому будь-яка релігія (філософія, наука) потребує міфу в тій чи іншій формі. В той же час міф часто розуміється як цілковита вигадка. Проте більшість наукових визначень міфу не заперечують того, що він може відображати дещо об'єктивно існуюче, подаючи його в тій формі, що ближча конкретній культурі. А деякі навіть стверджують, що міф відображає вищу, божественну реальність (див. праці Мірча Еліаде, Пауля Тілліха та Олексія Лосєва). Але з огляду на переконання дописувачів і читачів, варто окремо та аргументовано зазначати, що Міф ≠ неіснуюче.
редагувати 

Запити на нові статті

редагувати 

Шаблони

Вікіпедія:Проект:Міфологія
Вікіпедія:Проект:Міфологія Ця стаття є частиною Проекту:Міфологія, метою якого є створення якісних та інформативних статей на теми, пов'язані міфологією. Якщо ви хочете допомогти проекту, то можете відредагувати статтю, до якої належить це обговорення, або відвідати сторінку проекту, де зможете, крім іншого, приєднатися до проекту та взяти участь у його обговоренні.
??? Цю статтю ще ніхто не оцінив за шкалою оцінок статей Проекту:Міфологія.
Чим допомогти:


{{Проект:Міфологія}} — вставляє на сторінках обговорень статей наведений вище шаблон. Дозволяє організовувати роботу над великими обсягами статей і вести підрахунок статистики. Для можливості оцінки додавайте всередині дужок текст Проект: Міфологія|важливість=|рівень=

{{Запрошення до вікіпроекту Міфологія}} — шаблон для запрошення нових учасників. Поміщається на сторінках обговорення користувачів Вікіпедії.


Or Dragon.svg
Цей користувач є учасником проекту
«Міфологія»

{{Учасник проекту:Міфологія}} — повідомляє про вашу участь у проекті. Поміщається на сторінці користувача.

редагувати 

Шаблони для учасників

Міфологія Цей користувач цікавиться міфологією
Шаблон:Інтерес:Міфологія — шаблон для вставлення на сторінку користувача. Інформує про Ваше захоплення міфологією.
редагувати 

Категорії

редагувати 

Статистика