Вікіпедія:Проект:Міфологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Міфологія
Проект  |  Портал
редагувати 

Вікіпедія:Проект:Міфологія

Il dio Ninurta e il mostro Chaos.jpg

Проєкт об'єднує учасників Вікіпедії, які бажають вдосконалювати статті, пов'язані з міфологією та міфами. Крім міфів різних народів світу проєкт займається статтями про персонажів міфів, міфічні події; дослідників та творців міфів; сучасну міфологію.

Вітаються додавання в обговорення статей шаблонів та оцінювання якісті статей для полегшення слідкування за ними.

редагувати 

Цілі проєкту

Robin shoots with sir Guy by Louis Rhead 1912.png
 • Спільна робота над створенням та покращенням наявних статей про міфологію
 • Робота над статтями про дослідників міфу і відомих міфотворців
 • Категоризація статей
 • Створення шаблонів, зокрема навігаційних
 • Допомога новачкам
редагувати 

Новини

Створити:

Розширити:

Уточнити:

 • Категорії «Політична міфологія» та «Російська міфологія». Обговорити доцільність створення категорії «Російська політична міфологія»
редагувати 

Учасники

Аби приєднатися до проєкту, натисніть «редагувати» і поставте знизу свій вікіпідпис, після чого збережіть сторінку.

--Віщун (обговорення) 09:02, 24 грудня 2015 (UTC) — засновник проекту.

--Andrew-CHRom (обговорення) 09:51, 26 травня 2016 (UTC)

--Максим Стоялов DENAMAX (обговорення) 17:44, 8 листопада 2016 (UTC)

--Олена Наг (обговорення) 22:31, 7 січня 2017 (UTC)

--Lanatroy (Lanatroy)--LBTROY 11:18, 16 січня 2017 (UTC)

--Nataliia79 (обговорення) 16:48, 18 січня 2017 (UTC)

-- АВШ (обговорення) 23:09, 29 травня 2017 (UTC)

--Professor Senkler (обговорення) 14:52, 12 листопада 2017 (UTC)

редагувати 

Керівництва і поради

Тут наведено керівництва та поради щодо створення статей про міфологію та пов'язані теми. Висловлюйте свої зауваження та пропозиції в обговоренні проєкту.

Про що писати?

 • Статті проекту можуть бути про:
  • Персонажів міфів — богів, духів, героїв, чудовиськ; відомі з міфів поняття, місця, предмети, події. Наприклад, Зевс, гаруда, гігантомахія.
  • Персонажів легенд, казок, народних вірувань, які безпосередньо походять з міфів; відомі з міфів важливі поняття, місця, предмети, події. Наприклад, русалка, Атлантида.
  • Персонажів, поняття, вигадані місця, предмети, події, що походять з міфів, легенд і казок, котрі знайшли широкий відгук в масовій культурі. Наприклад, вампіри, орки.
 • Розділи інших статей про:
  • Персонажів, поняття, місця, предмети, події, які передусім стосуються історії, географії, зоології тощо, але отримали незвичайне, фантастичне для нас відображення в міфах, легендах і казках. Наприклад, Мідас.

Як писати?

 • Дотримуватися правил і настанов Вікіпедії. Починайте як і будь-яку іншу статтю або розділ, з дотриманням енциклопедичного стилю, нейтральності, та вказуючи джерела.
 • Користуватися сучасною літературою, як українською, так і іноземною. Більшість книг радянського періоду містять спрощені і зацензурені міфи, розраховані на дітей та підлітків. Якщо в міфі йдеться про аморальні чи жорстокі вчинки героїв, їх не варто упускати або пом'якшувати. Наприклад, в багатьох радянських книжках Крон «скинув» свого батька Урана, в оригіналі ж — не просто позбавив влади, а кастрував. Перелік основних джерел можна знайти на стрінці порталу «Міфологія».
 • Дотримуватися рекомендованої структури статей:
  • Про міфічного персонажа: вступ (бажано супроводжувати заповненою карткою міфічного персонажа праворуч), походження і значення імені, функції, родовід (якщо досить великий), діяння, культ персонажа, значення для сучасної культури. Приклад: Сет.
  • Про міфічну подію: вступ (якщо це війна, свято, бажано супроводжувати заповненою карткою праворуч), її передумови (якщо відомі), перебіг, наслідки або опис що пояснюється цим міфом, трактування, значення для сучасної культури. Приклад: Титаномахія.
  • Інші статті структурувати згідно загальних правил і настанов.
 • За можливості вказувати першоджерела. Старовинні тексти слід описувати в примітках українською мовою, а не грецькою чи клинописом: «Гомер. Іліада. 22», «Епос про Гільгамеша. Табличка 2». При цьому конкретне видання перекладу або адаптації варто описати повністю в кінці статті у розділі «Література» чи «Джерела»: Пащенко В. І., Пащенко Н. І. Антична література: Підручник. — К.:Либідь, 2001. — 718 с.

Які проблеми можуть виникнути?

 • Міф чи міт? Обидва варіанти допустимі. Розумно писати так, як вказано в джерелах.
 • Плутанина з визначенням міфу. Термін міф має багато значень у різних науках, публіцистиці та побуті. Не слід писати про міфи і їхніх персонажів/події в огульному розумінні, як про вигадки, обмани чи помилки мислення — це лише одне (і не наукове) з трактувань суті міфу.
  • Узагальнено, основне значення міфу в енциклопедичних статтях — це пояснення властивостей, походження речей і явищ, обґрунтування ритуалів і традицій, яке більшою мірою звертається до підсвідомості, емоцій та віри, ніж до цілісного критичного осмислення. Міфологія — система міфів, яка відображає і пояснює світ через окремі міфи, надає його прийнятну модель.
 • Сумніви як правильно писати: міфічний чи міфологічний? Ці прекметники можуть часом вживатися як синоніми — коли йдеться про щось, властиве міфології в цілому і окремим міфам (творення світу — міфічний сюжет і міфологічний). Міфічний — якщо мова про дещо, що існує тільки в окремих міфах (міфічний Одіссей). Вживати міфологічний не можна, коли йдеться про значення «уявний, неіснуючий, помилковий».
 • Питання про сучасні міфи. Так, крім записаних у працях дослідників, та дожилих до нашого часу з давнини, виникають і сучасні міфи. Проте не всі вони зберігають характерні традиційному міфу риси. Сучасні міфи дуже мінливі і писати варто про ті образи чи цілі міфи, що більш-менш усталилися.
 • Розрізнення міфу і псевдоміфу. Міфи завжди оповідають про дещо сакральне, найзначніше для людини давньої або сучасної, а тому універсальне і позачасове. Сакральність може торкатися як релігійного життя (боги, духи), так і соціального (герої, правителі). Ця ознака дозволяє розмежувати міфи і так звані псевдоміфи: Ілля Муромець персонаж міфічний (його постать і діяння символічні, він постає в різних іпостасях, час його діянь неважливий), Богдан Хмельницький же, хоча є персонажем легенд та ідеології, — історичний (оповіді про нього стосуються конкретного обмеженого часу).
 • Міф і релігія. Янгол, християнський Бог чи Брахма — персонажі міфічні чи ні? Чи міфічне воскресіння Ісуса Христа? — міф здатний доступно виражати для загалу релігійні (а також філософські та навіть наукові) ідеї, тому будь-яка релігія (філософія, наука) потребує міфу в тій чи іншій формі. В той же час міф часто розуміється як цілковита вигадка. Проте більшість наукових визначень міфу не заперечують того, що він може відображати дещо об'єктивно існуюче, подаючи його в тій формі, що ближча конкретній культурі. А деякі навіть стверджують, що міф відображає вищу, божественну реальність (див. праці Мірча Еліаде, Пауля Тілліха та Олексія Лосєва). Але з огляду на переконання дописувачів і читачів, варто окремо та аргументовано зазначати, що Міф ≠ неіснуюче.
редагувати 

Запити на нові статті

редагувати 

Шаблони

Ця стаття є частиною Проекту:Міфологія (рівень: невідомий)
Вікіпедія:Проект:Міфологія Мета проекту — створення якісних та інформативних статей на теми, пов'язані міфологією. Ви можете покращити цю статтю, відредагувавши її, а на сторінці проекту вказано, чим ще можна допомогти. Учасники проекту будуть вам вдячні.
??? Цю статтю ще ніхто не оцінив за шкалою оцінок статей Проекту:Міфологія.
Чим допомогти:


{{Проект:Міфологія}} — вставляє на сторінках обговорень статей наведений вище шаблон. Дозволяє організовувати роботу над великими обсягами статей і вести підрахунок статистики. Для можливості оцінки додавайте всередині дужок текст Проект: Міфологія|важливість=|рівень=

{{Запрошення до вікіпроекту Міфологія}} — шаблон для запрошення нових учасників. Поміщається на сторінках обговорення користувачів Вікіпедії.


П: Цей користувач є учасником проєкту «Міфологія»

{{Учасник проекту:Міфологія}} — повідомляє про вашу участь у проєкті. Поміщається на сторінці користувача.

редагувати 

Шаблони для учасників

Міфологія Цей користувач цікавиться міфологією
Шаблон:Інтерес:Міфологія — шаблон для вставлення на сторінку користувача. Інформує про Ваше захоплення міфологією.
редагувати 

Категорії

редагувати 

Статистика