Вікіпедія:Проєкт:Вікідані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Проєкт: Вікідані
P31: є одним із вікіпроєкт і сторінка внутрішньопроєктного простору в проєкті Вікімедіаd
P571: дата створення / заснування 20 січня 2017 і 3 вересня 2016
P921: головний предмет твору WD
CMNS: Проєкт:Вікідані у Вікісховищі

Це проєкт української Вікіпедії, призначений для координації міжнародної співпраці української Вікіпедії з іншими Вікіпроєктами (тобто Вікіпедіями іншими мовами і іншими багатомовними проєктами Фонду Вікімедія), яка здійснюється завдяки проєкту Фонду Вікімедіа Вікідані (який також Вікіпроєкт — в свою чергу), призначеному збиранню і збереженню тривіальної інформації, а саме людських знань, і їх взаємному семантичному пов'язанню (незалежно від мов походження).

Структура даних Вікіданих[ред. код]

Елементи[ред. код]

Кожній (суттєвій на даному етапі реалізації) сутності, одиниці інформації у Вікіданих присвоюється унікальний номер (ідентифікатор) із префіксом « і відповідна сторінка проєкту «Вікідані». Наприклад, елемент людських знань і відповідні статті Вікіпедій різними мовами «Людина» мають відповідний 'Елемент Вікіданих' Q5: людина.

Кожен 'Елемент' має наступні текстові поля для кожної з мов, які підтримані проєктом Вікідані:

назва (мітка, label)
використовується в якості текста відображення (текстового ідентифікатора); традиційно, назви Елементів, які не є власними назвами, задаються з маленької літери і в однині.
означення (опис, description)
фактично відповідає скороченій преамбулі відповідної статті, слугує також для уточнення неоднозначних назв.
синоніми (aliases)
варіанти назв елемента; поле aliases може мати багато значень кожною мовою для забезпечення пошуку і підрядкового пошуку в рушії інтерфейсу на Ajax. У вікіпроєктах приблизно відповідає перенаправленням, хоча має дещо ширше коло призначення.

Інтервікі[ред. код]

Властивості[ред. код]

На відміну від 'Елементів Вікіданих' 'Властивість Вікіданих' (Wikidata property) — окремий клас даних (і відповідних, співставлених ним сторінок Вікіданих), який описує відносини знань (тобто 'Елементів' або будь-яких типів даних Вікіданих) між собою. 'Властивість' також має унікальний номер (ідентифікатор) із префіксом «P» (латинська літера P)

Статті української Вікіпедії, які мають посилання на відповідні власній тематиці Властивості Вікіданих, знаходяться в категорії К:Вікідані:Властивості (132)

Твердження[ред. код]

Кожен Елемент Вікіданих, окрім інтервікі-посилань[1], може і повинен мати Твердження Вікіданих (Wikidata statements) — таблицю Властивостей Вікіданих із відповідними ним значеннями[2]. Приклад виводу такої 'таблиці тверджень' для Елемента Вікіданих, пов'язаного з поточною сторінкою (Q20855878: Вікіпедія:Проєкт:Вікідані) можна побачити в картці поточної сторінки угорі праворуч.

Найпоширенішими і найголовнішими 'Властивостями' є:

Використання Вікіданих в проєктах Вікімедіа[ред. код]

Шаблони[ред. код]

Меташаблони (конструкційні блоки для інших шаблонів Вікіпедії, переважно шаблонів-карток) знаходяться в К:Шаблони:Вікідані (62).

Модулі[ред. код]

Вікіпедія:Lua

Категорії[ред. код]

За допомогою шаблонів-карток сторінки Вікіпедії можна автоматично категоризувати за ознаками, отриманими не тільки з шаблонів-карток, але і з Вікіданих. Наприклад, деякі шаблони з категорії К:Шаблони:Картки:Особи (46), які використовують меташаблони Вікіданих автоматично категоризують персоналії за датою/місцем народження/смерті, місцем поховання, отриманими нагородами тощо, але переважно якщо відповідні поля шаблонів _не перезавантажені_ локальним значенням параметру шаблона-картки.

Категорії співпраці з Вікіданими: К:Категорії спостереження Вікіданих (123)

Джерела[ред. код]

Існує 2 способи оформлення посилань на джерела інформації

  1. Окремим елементом, із посиланням на нього Властивістю P248: джерело твердження в полі джерел. приклади:
  2. Властивостями, вказаними в полі джерел. Див. Q18608359: властивість Вікіданих для описування джерел (←посилання).
докладніше {{Модуль:Sources}} (обг. · викор. · ред.)

Корисні посилання[ред. код]

Інструменти імпорту даних у Вікідані

Див. також[ред. код]

Примітки[ред. код]

  1. наявність інтервікі-посиланнь не є обов'язковою умовою існування Елемента Вікіданих.
  2. Значеннями Тверджень можуть виступати як Елементи Вікіданих, так і інші типи даних Вікіданих (рядки, назви файлів, посилання тощо). Див. типи даних Вікіданих.