Вікіпедія:Проєкт:Тематичний тиждень/Місячник ілюстрування статей про науку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тиждень здорового довкілля Місячник ілюстрування статей про науку у Вікіпедії
(22 травня — 22 червня 2023)
Імунофлуоресцентне зображення коронального зрiзу слухового стовбура мозку. Переможець категорії «Мікроскопія» Конкурсу наукових зображень 2022

Місячник ілюстрування статей про науку — тематична кампанія, яка проходить з 22 травня до 22 червня 2023 року. Проєкт присвячений ілюструванню Вікіпедії світлинами, завантаженими на український етап Конкурсу наукових зображень (2015—2022).

Кампанію проводить громадська організація «Вікімедіа Україна». Для активних учасників передбачені сувеніри та призи.

Про проєкт[ред. код]

З 2015 року в Україні проходить Конкурс наукових зображень (також відомий як Конкурс наукових фотографій). Його метою є наповнення Вікісховища та Вікіпедії якісними зображеннями для ілюстрації наукових процесів, явищ та об’єктів, а також популяризація наукових знань загалом.

За час проведення конкурсу його учасники й учасниці завантажили до Вікісховища понад 5,5 тисяч зображень. Однак лише приблизно 10% з них використовуються у статтях української Вікіпедії і менше 2% — у Вікіданих. Звичайно, не всі завантажені зображення обов'язково мають ілюструвати вікіпроєкти, однак цей відсоток може бути набагато вищим. Аби покращити ілюстрування статей української Вікіпедії та елементів Вікіданих на наукову тематику, ми й проводимо цей проєкт

Як долучитися[ред. код]

Долучитися до кампанії можуть усі зареєстровані користувачі / користувачки Вікіпедії. Для цього:

 1. Зареєструйтеся у Вікіпедії (відеодемонстрація) чи увійдіть у свій обліковий запис
 2. Проілюструйте принаймні одну статтю української Вікіпедії чи один елемент Вікіданих (чим більше — тим краще)) зображенням, поданим на Конкурс наукових зображень в Україні.
  Щоб знайти статті до ілюстрування та відповідні світлини, скористайтеся порадами нижче.
 3. Додайте себе у розділ «Учасники та внесок».
 4. Регулярно додавайте свій внесок у той розділ згідно із системою балів, описаною нижче.

Умови, система балів, призи[ред. код]

Модель циліндричної наночастинки з молекул скваленоїл-доксорубіцину. Переможець категорії «Нефотографічні зображення» у 2019 році
Умови та межі проєкту
Система балів

Активність учасників та учасниць буде визначатися за балами, які вони самі нараховують згідно із заданими параметрами:

 • Критерій 1: +5 балів за проілюстрований елемент Вікіданих, який існував до початку місячника, але не мав ілюстрації / елемент Вікіданих, створений під час місячника, якщо він проілюстрований і прив'язаний до статті Вікіпедії;
 • Критерій 2: +2 бали за проілюстровану статтю української Вікіпедії, яка існувала до початку місячника, але не мала зображення;
 • Критерій 3: +10 балів за новостворену статтю в українській Вікіпедії, яка проілюстрована конкурсними зображеннями (стаття має бути поєднана з елементом Вікіданих та відповідати мінімальним критеріям до статей у Вікіпедії);
 • Критерій 4: +0,5 балів за кожне додане зображення до статті Вікіпедії, яка існувала до початку місячника і вже мала зображення (на одну статтю не більше двох = не більше 1 бала загалом за одну статтю).

Зверніть увагу:

 • Бали за різні критерії не сумуються. Скажімо, якщо ви додали зображення до елементу Вікіданих і воно з'явилося у статті Вікіпедії, де не було ілюстрації до того, ви можете додати собі 5 балів, але не 7 балів. Або якщо ви створили нову статтю і проілюстрували її конкурсними світлинами, додайте собі 10 балів, але не 12 чи 15.
 • За критерієм 4 дозволено зараховувати собі випадки, коли ви змінюєте наявне зображення на більш вдале, а не лише додаєте нове. Також можна нарахувати собі 1 бал за заміну світлини на більш вдалу в елементі Вікіданих. (Але цим не можна зловживати — не можна змінити одне зображення на інше однакового рівня якості та ілюстративності й зарахувати собі за це бали).
Призи
 • 10 найактивніших учасників та учасниць конкурсу (згідно із системою балів) отримають призи від організаторів (книги або сертифікат інтернет-магазину на їх покупку)
 • Усі активні учасники й учасниці (які наберуть принаймні 10 балів згідно із заліком) зможуть отримати набір брендованих сувенірів та сертифікат участі від «Вікімедіа Україна» в електронному та/чи паперовому форматі

Організатори залишають за собою право не нагороджувати тих учасників, у внеску котрих є систематичні та/чи грубі порушення правил Вікіпедії чи Вікіданих, а також систематичні порушення наведених нижче порад із ілюстрування[k 2].

Як знайти фото та статті для ілюстрування[ред. код]

Найпростіший алгоритм пошуку фото для ілюстрування — відкрити список зображень, завантажених на конкурс => проходитися по індивідуальних зображеннях, аналізуючи їх опис і через пошук (Google та/або всередині Вікіпедії і Вікіданих) знаходячи релевантні статті про зображені поняття чи явища, куди можна додати це зображення.

Наприклад:

Знову ж таки, не кожне зображення доречно використовувати у Вікіпедії; уникайте додавання зображень лише заради додавання зображень у випадках, коли вони не несуть ілюстративної цінності (детальніше про поради до ілюстрування читайте у розділі нижче).

Організатори місячника сформували списки усіх зображень, завантажених на конкурс за всі роки, із даними про їх використання у вікіпроєктах (коли опрацьовуєте їх, прохання ставити позначку навпроти відповідного зображення на сторінці списку, щоб інші учасники знали, що воно опрацьоване):

Також ви можете користуватися списками переможців конкурсів різних років:

Довідка та поради[ред. код]

Як додати фото: покрокові інструкції[ред. код]

Коли (не) варто додавати зображення: поради з ілюстрування[ред. код]

Зверніть, будь ласка, увагу, що мета ілюстрації — покращити розуміння читачем предмета статті, зазвичай завдяки зображенню людей, речей, діяльності чи концепцій, описаних у статті. Відповідний аспект зображення має бути чітким і центральним. Зображення мають бути значущими і релевантними для контексту теми, а не просто декоративними.

Не додавайте багато схожих фото одного об'єкта (якщо тільки це не різні ракурси). Також потрібно підписувати світлини: що саме там зображено, який ракурс тощо. І, звісно, потрібно, щоб у статтях були не тільки світлини, а був і супровідний текст, щоб статті не перетворювалися на галереї. Використовуйте зображення якнайвищої доступної якості. Низькоякісні зображення — темні чи розмиті; із замалим, прихованим чи неоднозначним предметом; і так далі — не мають використовуватися, за винятком особливої потреби.

Уважно поміркуйте над тим, які зображення найкраще ілюструють предмет статті. Пам'ятайте, що Вікіпедія — не колекція посилань, зображень чи мультимедійних файлів.

Учасники та внесок[ред. код]

Анонсуйте свою участь у цьому розділі. Після ілюстрування статті / елементу Вікіданих порахуйте свої бали і додайте до списку. За бажання можете наперед зазначити статті, над якими плануєте працювати.

Приклад (19.5 балів)[ред. код]

 • Стаття 1 — додано перше зображення до наявної статті = 2 бали
 • Елемент Вікіданих 1 — додано перше зображення до наявного елементу Вікіданих = 5 балів
 • Стаття 2 — створено та проілюстровано нову статтю = 10 балів
 • Стаття 3 — додано 2 зображення наявної статті, де вже були фото = 1 бал

Звірі (10 балів)[ред. код]

 • Фосфід індію — створено та проілюстровано нову статтю = 10 балів

PetrushkaKh (47 балів)[ред. код]

Balakun (81 бал)[ред. код]

Тітаренко Михайло (109,5 балів)[ред. код]

Контакти[ред. код]

 • Електронна адреса ГО «Вікімедіа Україна» — infoAt sign.svgwikimedia.org.ua
 • Підписуйтеся на «Вікімедіа Україна», щоб стежити за іншими анонсами та можливостями:

Коментарі[ред. код]

 1. Завдяки ілюструванню Вікіданих ви можете проілюструвати й інші мовні розділи; однак додання зображень у статті інших мовних розділів напряму не входить до меж цього місячника
 2. Наприклад, приводом для дискваліфікації може стати, якщо користувач_ка регулярно додаватиме до статей нерелевантні зображення чи забагато зображеннь