Вікіпедія:Проєкт:Тематичний тиждень/Місячник ілюстрування української природи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тиждень Християнства Місячник ілюстрування української природи
(5 липня — 5 серпня 2022)
«Три олениці взимку» — фото, зроблене у Кременецьких горах; увійшло до топ-10 конкурсу «Вікі любить Землю» у 2021 році на українському та міжнародному етапах

Місячник ілюстрування української природи — тематична кампанія, яка проходить з 5 липня до 5 серпня 2022 року. Проєкт присвячений ілюструванню Вікіпедії світлинами, завантаженими на український етап міжнародного конкурсу «Вікі любить Землю» (2013—2021).

Проєкт проводить громадська організація «Вікімедіа Україна». Для активних учасників передбачені цінні призи.

Про проєкт[ред. код]

Оголовок Бердянської коси; фото увійшло до топ-10 конкурсу «Вікі любить Землю» у 2021 році на українському етапі

У 2013 році команда з України започаткувала фотоконкурс «Вікі любить Землю», присвячений пам'яткам природно-заповідного фонду (ПЗФ). З того часу він проходив щорічно та акумулював майже 115 тисяч світлин пам'яток природи України. Багато з них ще не знайшли свого місця на відповідних сторінках Вікіпедії.

У 2022 році прийнято рішення не проводити українську частину фотоконкурсу через безпекові ризики в Україні (детальніше про рішення за посиланням). Натомість організатори конкурсу запрошують сконцентруватися на тому, аби проілюструвати Вікіпедію світлинами конкурсу.

Паралельно із місячником проходить міжнародна кампанія «Wikipedia Pages Wanting Photos 2022» (WPWP). Ці два проєкти є окремими, але ви можете подавати свій внесок одночасно на обидві кампанії та боротися за призи і там, і там )

Як долучитися[ред. код]

Долучитися до кампанії можуть усі зареєстровані користувачі / користувачки Вікіпедії. Для цього:

 1. Зареєструйтеся у Вікіпедії (відеодемонстрація) чи увійдіть у свій обліковий запис
 2. Проілюструйте принаймні одну статтю української Вікіпедії чи один елемент Вікіданих (чим більше — тим краще)) фотографією, поданою на фотоконкурс «Вікі любить Землю».
  Щоб знайти статті до ілюстрування та відповідні світлини, скористайтеся порадами нижче.
 3. Додайте себе у розділ «Учасники та внесок».
 4. Регулярно додавайте свій внесок у той розділ згідно із системою балів, описаною нижче.
  Якщо ви хочете паралельно брати участь у міжнародному конкурсі Wikipedia Pages Wanting Photos, також обов'язково додавайте гештег #WPWP у опис редагування.

Результати[ред. код]

Дякуємо усім учасникам та учасницям за участь!

Загальні результати
 • до місячника ілюстрування долучилися 13 користувачів і користувачок української Вікіпедії, котрі:
 • проілюстрували 718 статей в українській Вікіпедії
  • зокрема створили 114 нових статей;
 • а також покращили 510 елементів у Вікіданих.
Рейтинг за балами

Організатори уже зв'язалися з учасниками, щоб зібрати дані для відправки призів та сертифікатів участі.

Умови, система балів, призи[ред. код]

Озеро в урочищі Аршиця в Українських Карпатах, Івано-Франківська область; фото увійшло до топ-10 конкурсу «Вікі любить Землю» у 2021 році на українському етапі
Умови та межі проєкту
 • У цій кампанії беруть участь лише фотографії з української частини фотоконкурсу «Вікі любить Землю». Тобто ілюструємо статті лише світлинами об'єктів українського ПЗФ.
 • Ілюструємо лише Вікідані та українську Вікіпедію[k 1].
Система балів

Активність учасників та учасниць буде визначатися за балами, які вони самі нараховують згідно із заданими параметрами:

 • Критерій 1: +5 балів за проілюстрований елемент Вікіданих, який існував до початку місячника, але не мав ілюстрації / елемент Вікіданих, створений під час місячника, якщо він проілюстрований і прив'язаний до статті Вікіпедії;
 • Критерій 2: +2 бали за проілюстровану статтю української Вікіпедії, яка існувала до початку місячника, але не мала фотографії;
 • Критерій 3: +10 балів за новостворену статтю в українській Вікіпедії, яка проілюстрована конкурсними фотографіями (стаття має бути поєднана з елементом Вікіданих та відповідати мінімальним критеріям до статей у Вікіпедії);
 • Критерій 4: +0,5 балів за кожне додане фото до статті Вікіпедії, яка існувала до початку місячника і вже мала фотографії (не більше трьох = не більше 1,5 бала загалом).

Зверніть увагу:

 • Бали за різні критерії не сумуються. Скажімо, якщо ви додали фото до елементу Вікіданих і воно з'явилося у статті Вікіпедії, де не було ілюстрації до того, ви можете додати собі 5 балів, але не 7 балів. Або якщо ви створили нову статтю і проілюстрували її конкурсними світлинами, додайте собі 10 балів, але не 12 чи 15.
 • За критерієм 4 дозволено зараховувати собі випадки, коли ви змінюєте наявне фото на більш вдале, а не лише додаєте нове. Також можна нарахувати собі 1 бал за заміну світлини на більш вдалу в елементі Вікіданих. (Але цим не можна зловживати — не можна змінити одне фото на інше фото однакового рівня якості та ілюстративності й зарахувати собі за це бали).
Призи
 • 15 найактивніших учасників та учасниць конкурсу (згідно із системою балів) отримають цінні призи — сертифікати інтернет-магазинів.
 • Усі учасники й учасниці зможуть отримати офіційний сертифікат участі від «Вікімедіа Україна» в електронному та/чи паперовому форматі[k 2].
 • Також можна поєднувати участь у цьому проєкті з міжнародною кампанією «Wikipedia Pages Wanting Photos 2022» та боротися за міжнародні призи.

Організатори залишають за собою право не нагороджувати тих учасників, у внеску котрих є систематичні та/чи грубі порушення правил Вікіпедії чи Вікіданих, а також систематичні порушення наведених нижче порад із ілюстрування[k 3].

Як знайти фото та статті для ілюстрування[ред. код]

Є два можливі алгоритми ілюстрування — 1) проходитися по списку фотографій пам'яток природи, поданих на конкурс, і перевіряти, чи мають ілюстрації відповідні статті Вікіпедії / елементи Вікіданих (статті про відповідні об'єкти ПЗФ, але також статті про тварин / рослини / явища, зображені на фото); 2) знаходити статті (про об'єкти ПЗФ України чи на іншу тему) без фото і шукати для них світлини серед конкурсного доробку. Імовірно, перший варіант простіший — але обидва мають право на існування.

Відштовхуватися від фото, які треба додати до статей[ред. код]

На сторінці Вікіпедія:Wiki Loves Earth/Ukraine виведено світлини української частини «Вікі любить Землю» за регіонами та районами; виведено галереї за об'єктами.

Особливу увагу зверніть на списки об'єктів ПЗФ, які були вперше проілюстровані на конкурсі 2021 року — їх фото з найбільшою ймовірністю ще не знайшли себе на сторінках Вікіпедії / Вікіданих (див. регіональну статистику та повний список за областями)

Також дивіться список переможців конкурсу (національних та регіональних) усіх років — деякі з них також можна і варто додавати у статті.

Відштовхуватися від статей, які треба проілюструвати[ред. код]

Знаходити статті можна і вручну — скажімо, шукати в пошуковику тематику, яка вас цікавить. Однак є кілька інструментів, які дозволяють автоматизувати процес.

PetScan

Можна скористатися інструментом Petscan для пошуку статей, які без зображень. Для цього:

 1. Перейдіть на petscan.wmflabs.org
 2. На першій вкладці («Категорії» / Categories) виберіть українську мову (uk)
 3. Виберіть категорію статей у Вікіпедії. Наприклад, «Національні парки України»
 4. Перейдіть на вкладку «Властивості сторінки» (Page Properties), тоді виберіть знизу "Lead image=No".
 5. Натисніть кнопку «Вперед!» (Do it!).

У результаті отримаємо список статей у категорії, які без фото. Тоді можете перейти до Вікісховища і шукати потрібні світлини.

Вікідані

З допомогою сервісу Wikidata Query Builder можна отримати список елементів Вікіданих без зображення — як всієї України, так і конкретного регіону.

Інші ресурси

Додаткові інструменти, ресурси та ідеї перелічені на сторінці міжнародного проєкту: Wikipedia Pages Wanting Photos 2021/Resources.

Довідка та поради[ред. код]

Як додати фото: покрокові інструкції[ред. код]

Коли (не) варто додавати фото: поради з ілюстрування[ред. код]

Крейдяні Білокузьминівські скелі, Донецька область; фото посіло перше місце на українському етапі конкурсу «Вікі любить Землю» у 2018 році

Зверніть, будь ласка, увагу, що мета ілюстрації — покращити розуміння читачем предмета статті, зазвичай завдяки зображенню людей, речей, діяльності чи концепцій, описаних у статті. Відповідний аспект зображення має бути чітким і центральним. Зображення мають бути значущими і релевантними для контексту теми, а не просто декоративними.

Не додавайте багато схожих фото одного об'єкта (якщо тільки це не різні ракурси). Також потрібно підписувати світлини: що саме там зображено, який ракурс, рік фотографування теж може бути цікавий. І, звісно, потрібно, щоб у статтях були не тільки світлини, а був і супровідний текст, щоб статті не перетворювалися на галереї. Використовуйте зображення якнайвищої доступної якості. Низькоякісні зображення — темні чи розмиті; із замалим, прихованим чи неоднозначним предметом; і так далі — не мають використовуватися, за винятком особливої потреби.

Уважно поміркуйте над тим, які зображення найкраще ілюструють предмет статті. Пам'ятайте, що Вікіпедія — не колекція посилань, зображень чи мультимедійних файлів.

Учасники та внесок[ред. код]

Анонсуйте свою участь у цьому розділі. Після ілюстрування статті / елементу Вікіданих порахуйте свої бали і додайте до списку. За бажання можете наперед зазначити статті, над якими плануєте працювати.

Приклад (19.5 балів)[ред. код]

 • Стаття 1 — додано перше фото до наявної статті = 2 бали
 • Елемент Вікіданих 1 — додано перше фото до наявного елементу Вікіданих = 5 балів
 • Стаття 2 — створено та проілюстровано нову статтю = 10 балів
 • Стаття 3 — додано 2 фото наявної статті, де вже були фото = 1 бал
 • Стаття 4 — додано 4 фото наявної статті, де вже були фото = 1.5 бала

Luda.slominska (1354 балів)[ред. код]

Стефанко1982 (27,5 балів)[ред. код]

Андрій Гриценко (142,5 бали)[ред. код]

Arxivist (905,5 балів)[ред. код]

Brunei (674 бали)[ред. код]

Markverona (136,5 бала)[ред. код]

Мандрівниця (335 балів)[ред. код]

Пані Людмила (454 бали)[ред. код]

Maxim Gavrilyuk (91,5 балів)[ред. код]

Oleh Kushch (317 балів)[ред. код]

Andriidonowan (44 бали)[ред. код]

Пивний ліс

Visem (5 балів)[ред. код]

Galvm (42 бали)[ред. код]

Контакти[ред. код]

 • Електронна адреса ГО «Вікімедіа Україна» — infowikimedia.org.ua
 • Підписуйтеся на «Вікімедіа Україна», щоб стежити за іншими анонсами та можливостями:

Коментарі[ред. код]

 1. Завдяки ілюструванню Вікіданих ви можете проілюструвати й інші мовні розділи; однак додання фотографій у статті інших мовних розділів напряму не входить до меж цього місячника
 2. Зазвичай у таких проєктах «Вікімедіа Україна» передбачені також сувеніри із символікою Вікіпедії та «Вікі любить Землю». Організатори не впевнені, що зможуть зробити відправки з огляду на російську військову агресію в Україні, тож цього разу не обіцяємо сувенірів. Однак будемо раді їх все-таки відправити, якщо можливість таки з'явиться.
 3. Наприклад, приводом для дискваліфікації може стати, якщо користувач_ка регулярно додаватиме до статей нерелевантні фотографії чи забагато фотографій