Вікіпедія:Проєкт:Школа патрульних

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Проєкт: Школа патрульних

«Школа патрульних» — другий спільний проєкт ГО «Вікімедіа Україна» та команди NUAAR (New UA Astronomy Renaissance), мета якого — підвищити якість роботи майбутніх та вже наявних патрульних в українській Вікіпедії.

Про «Школу»[ред. код]

Кількість застарілих статей станом на серпень 2023 року
Кількість застарілих та неперевірених сторінок станом на серпень 2023 року
Кількість неперевірених статей станом на серпень 2023 року
Середній час очікування статті на перевірку
Кількість патрулювань за липень 2023 року. Топ-10% патрульних за кількістю патрулювань зробили майже 67% роботи.

Причини створення[ред. код]

Причинами створення «Школи патрульних» є наявність кількох серйозних проблем у нинішній системі патрулювання української Вікіпедії.

 1. Величезна кількість неперевірених сторінок (близько 147 тисяч), застарілих сторінок (133 тисячі) та неперевірених/застарілих об'єктів інших типів: файл, шаблон, категорія, модуль (69 тисяч).
 2. Рівень навченості патрульних, які нещодавно отримали статус, критично недостатній для ефективного патрулювання. Правила не надають вичерпної інформації, оскільки є значна кількість «підводних каменів» у вигляді неписаних правил (наприклад, ВП:БОМБАРДУВАННЯ), що призводить до некоректних патрулювань. Це, у свою чергу, відволікає (і дратує) адміністраторів, які витрачають час на зауваження патрульним.
 3. Низька середня активність наявних патрульних [1]: з 557 патрульних та адміністраторів займаються патрулюванням 230 користувачів, тобто менше половини. При цьому 67 % патрулювань припадає на 10 % найактивніших патрульних.
 4. Значна частина патрульних патрулює здебільшого власні статті і рідко — статті інших користувачів, тобто фактично є автопатрульними.
 5. Жахливо довге голосування за надання прав патрульного, яке подекуди відбиває бажання взагалі подавати заявку. Наприклад, нещодавно (в серпні) були підбиті підсумки по кількох заявках, котрі були подані у квітні та травні, тобто голосування тривало чотири місяці [2].
 6. Тема наявності, важливості та результатів роботи патрульних Вікіпедії майже не висвітлюється в медіа, тому величезний відсоток аудиторії навіть не знає про їхнє існування. А оскільки основна задача патрульних — це базова перевірка статей, незнання аудиторії про бодай базову перевіреність інформації знижує довіру до Вікіпедії.

Цілі та задачі[ред. код]

Мета «Школи патрульних» — сприяти вирішенню зазначених вище проблем № 1,2,4 та потенційно 3,5.

Основні задачі:

 • Обрати серед тих, хто подав заявки, мотивованих та активних учасників, які відповідають критеріям.
 • Провести огляд теорії патрулювання та наочну демонстрацію прикладів патрулювання.
 • Навчити створювати якісні статті.
 • З менторською допомогою навчити учасників «патрулювати» статті на практиці.

Формат та програма навчання[ред. код]

Формат[ред. код]

Навчання в школі триває один місяць. Сама програма складається з семи основних етапів:

 1. Набір учасників, знайомство, базовий інструктаж.
 2. Ознайомлення з теорією та прикладами Вибраних статей.
 3. Доопрацювання учасником обраної ним/нею статті до відповідності критеріям Добрих статей та номінація в Добрі.
 4. Демонстрація методики патрулювання статей ментором. Статті підбираються таким чином, щоб містити різноманітні недоліки + кілька статей, які їх не містять.
 5. Практичні заняття. Учні під керівництвом менторів проводять аналогічні дії, як при патрулюванні статті. Оскільки в них відсутня можливість затверджувати версію, вони мають довести статтю до стану, коли ментору треба тільки натиснути кнопку «затвердити версію». Якщо стаття не відповідає таким критеріям, ментор пояснює, що саме не так, і учні виправляють. Статті також міститимуть різноманітні проблеми (або їхню відсутність).
 6. Доопрацювання статті та доведення до статусу Доброї.
 7. Залік: «патрулювання» статей, але вже без допомоги ментора. Другою частиною заліку є отримання статтею статусу Доброї.

Після успішного складання заліку учасники отримують сертифікат (наразі це приємна формальність) і подають заявки на права патрульного.

Програма[ред. код]

В цьому розділі наведена приблизна програма навчання протягом першого випуску «Школи» (1 вересня - 30 вересня). Реальні дати проведення занять можуть відрізнятися від зазначених в межах 1-2 днів. Дати та час проведення всіх лекцій та «іспитів» будуть заздалегідь узгоджуватися з менторами.

В третій колонці вказана орієнтовна кількість занять. В разі потреби учні можуть самостійно просити менторів провести індивідуальні додаткові заняття. Якщо кількість лекцій вказана у вигляді діапазону (наприклад, 2-5), це означає, що будуть мінімум 2 лекції і за потреби можуть бути проведені додаткові 1, 2 або 3.

Дата(и) Зміст етапу навчання Кількість занять
1-3 Набір учасників, базова співбесіда та знайомство з ними. Обговорення програми навчання та ознайомлення з тим, що їх чекає наприкінці навчання. 1
2 Надання учням навчальних матеріалів (методичного посібника). -
4 Базове ознайомлення з правилами ВП:АД, ВП:ОД, ВП:АП, ВП:КАТ, ВП:КРВИЛ, ВП:НЕРЕКЛАМА, ВП:ПАТ. Наведення прикладів статей, в яких ці правила не виконуються і прикладів, як це має виглядати (Вибрані статті). 1
5-12 Вибір та доопрацювання обраної учасником статті до відповідності критеріям Доброї. Можна створювати статтю з нуля або брати вже існуючу. Бажано – самостійне доопрацювання за знайденими власноруч джерелами, хоча в окремих випадках можна і переклад. Внесок учня – не менше 50% від об’єму статті за кількістю байтів. Стаття подається в Добрі. 3-5
13-14 Демонстрація методики патрулювання статей ментором. Статті мають бути підібраними таким чином, щоб містити різноманітні недоліки + кілька статей, які їх не містять. Всі дії при патрулюванні коментуються. Кількість статей – 20-30. 2
15-20 Практичні заняття. Учні проводять аналогічні дії, як при патрулюванні статті. Оскільки в них відсутня можливість затверджувати версію, вони мають довести статтю до стану, коли ментору треба тільки натиснути кнопку «затвердити версію». Якщо стаття не відповідає таким критеріям – ментор пояснює, що саме не так і учні виправляють. Кількість статей – не менше 100. Статті мають містити різноманітні проблеми, в тому числі має бути мінімум 2 статті, які будуть номіновані на вилучення: «повільне» та «швидке». Список статей для «патрулювання» учнями обираються здебільшого самими учнями зі списку неперевірених сторінок. Якщо статтю з певними недоліками не вдається знайти, з пошуком допомагає ментор. 2-5
15-28 Доопрацювання статті та доведення до статусу Доброї, виправлення зауважень. 1-3
29 Залік: «патрулювання» статей, але вже без допомоги ментора. Кількість: 20 штук з різними проблемами, втому числі мінімум 1 на видалення. Список статей обирає ментор. Перевірка статей після патрулювання теж проводиться ментором. 1
30 Підбиття підсумків навчання, надання (або ненадання) сертифікату про проходження курсу. Подача заявки на права патрульного. 1

Навчальні матеріали[ред. код]

В якості навчальних матеріалів будуть використовуватися методичний посібник та серія з кількох навчальних відео, створених організаторами "Школи".

Навчальний посібник «Основи патрулювання у Вікіпедії» вже можна завантажити за посиланням: [3]

Орієнтовна дата публікації першого відео: 5 вересня.

Команда та учасники[ред. код]

Організатори[ред. код]

 1. Dmytro Tvardovskyi
 2. Vlasenko D
 3. Віщун
 4. ГО «Вікімедіа Україна»

Ментори[ред. код]

 1. Kharkivian
 2. Віщун
 3. Vlasenko D

Учні[ред. код]

 1. --Dmytro Tvardovskyi (обговорення) 19:57, 31 серпня 2023 (UTC), ментор - KharkivianВідповісти[відповісти]
 2. --Євдоким (обговорення) 09:51, 5 вересня 2023 (UTC), ментор - Шиманський ВасильВідповісти[відповісти]
 3. --Каріна Ігорівна (обговорення) 02:57, 05 вересня 2023 (UTC), ментор - ВіщунВідповісти[відповісти]
 4. --Viktoriyasechkar, ментор - Kharkivian

«Випускники»[ред. код]

Як взяти участь[ред. код]

Мінімальні вимоги до учасника[ред. код]

Мінімальні вимоги фактично збігаються з мінімальними вимогами для подачі заявки на права патрульного з деякими доповненнями:

 1. Кількість редагувань — не менше 200.
 2. Час з моменту реєстрації — не менше двох місяців.
 3. Відсутність блокувань упродовж щонайменше 45 діб.
 4. Наявність щонайменше п'яти годин вільного часу на тиждень (оскільки навчання буде доволі інтенсивним).
 5. Бажання і готовність учасника патрулювати не тільки свої статті, а ще й статті інших користувачів (оскільки кількість місць обмежена і просто нераціонально вкладати стільки часу і зусиль у звичайного автопатрульного).

Реєстрація[ред. код]

Все, що вам потрібно для реєстрації - це заповнити форму [4]. Якщо ви відповідаєте критеріям і були прийняті до навчання - вам одразу відправлять повідомлення на вашу сторінку обговорення.

FAQ (Відповіді на часті питання)[ред. код]

Чи можу я взяти участь, якщо я вже є патрульним/автопатрульним?

Так.

Чи є школа альтернативою голосуванню?

Ні. Голосування/обговорення на сторінці ВП:ЗПП залишається чинним.

Чи можу я взяти участь, якщо ще не зовсім відповідаю критеріям?

Якщо у вас умовно 190 редагувань замість 200 — так. Якщо 50 — очевидно, що ні.

Чи приймуть мене, якщо кількість учасників перевищить кількість місць?

Кількість учасників визначається кількістю менторів. Наразі, за нашими оцінками, один ментор може навчати не більше 2-3 учнів. Розглянемо ситуацію.

Наприклад, менторів три; відповідно, є 9 місць, а на вересень зареєструвалося 14 охочих. Двоє учасників не відповідають критеріям. У такому разі 14-2=12, і перші 9 з цих 12 учасників будуть учитися у вересні, а інші троє автоматично потрапляють у групу, яка буде вчитися в жовтні. Заявки обираються у хронологічному порядку за датою подання.

Якщо я не склав залік, чи можу я пройти навчання ще раз?

Так, але мінімальна перерва між курсами навчання — один місяць. Тобто, якщо перший раз спробували у вересні і зазнали невдачі, то наступна спроба буде в листопаді.

Коли дедлайн реєстрації?

Заявки приймаються 24/7, 365 днів на рік. Фінальний список учасників групи, яка буде вчитися цього місяця, формується за один день до початку навчання.

Я подав заявку, коли мені повідомлять результат?

Відповідь на заявку буде надаватися в межах трьох днів з моменту подачі. Відповідь буде вказана на вашій сторінці обговорення.

Чи будуть ментори якось сприяти отриманню учнем прав патрульного?

Так. Як мінімум тим, що забезпечать якісне навчання, тобто внесок буде відповідати ВП:ПАТ. Тому всі або майже всі голоси будуть «За».

Що дає сертифікат?

Наразі це просто приємний подарунок, гарно оформлений командою NUAAR. Однак, можливо, у майбутньому це зміниться.