Вікіпедія:Рада вікіпроєктів/Посібник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти


Вікі-проєкт — це гурт людей, об'єднаних ідеєю та тематикою, які хочуть працювати разом з метою покращення Української Вікіпедії. Їх проєкт — це не набір сторінок. Але проєкти використовують набір сторінок у просторі назв проєкту для співпраці та координації роботи з поліпшення Української Вікіпедії. Проєкт не є місцем для безпосереднього написання статей, але служить ресурсом, що допомагає координувати та організовувати працю з написання статей. Цей посібник описує ключові питання, пов'язані із створення, підтримки й обслуговування проєктів.

Вікі-проєкт (проєкт Вікіпедії) — місце для координації тематичних робіт учасників над статтями. В ньому можуть вироблятися різні критерії, підтримуватися спільні роботи, вестися списки робіт, які потрібно виконати, може діяти як форум для обговорення учасниками тем, пов'язаних з його предметом.

Проєкт змушує функціонувати одна спільна ідея для різних осіб, дописувачів Вікіпедією. Успішним проєкт робить згуртованість у ньому кваліфікованих фахівців за відповідною освітою, що не опускаються на позем тлумачення фундаментальної термінології та не сперечаються з приводу очевидних їм понять. Проєкт повинен бути чимось більшим, ніж збором списків й принципів. Успішний проєкт відрізняється тим, що він являє собою колектив учасників, а не добірку статей.

У своїй основі проєкт є соціальною конструкцією у віртуальному просторі. Успіх його роботи залежить від здатності його учасників функціонувати в складі згуртованого колективу, що працює над досягненням спільної мети. Учасникам доводиться виконувати великий обсяг роботи, пов'язаний з оцінкою і поліпшенням якості статей, з категоризацією і упорядкуванням матеріалів у ​​обраній темі та практично не пов'язаний тільки з написанням статей. Це марудна діяльність, яку може де-хто недооцінювати. Щоб ефективно діяти, проєкт повинен сприяти не тільки розвиткові теми проєкту, але й відповідати принципам співпраці, колективній роботі людей. Де існує приязне співробітництво учасників проєкту, коли разом виконується різна другорядна робота, проєкт набуває розмаху, що дозволяє створювати відмінні статті на обрану тему не випадково, а систематично.

Створення проєкту

[ред. код]

Визначтеся з назвою проєкту

[ред. код]

Визначтеся зі структурою проєкту

[ред. код]

Визначити межі тематики проєкту

[ред. код]

Реанімація проєкту

[ред. код]

Будь-який учасник може спробувати реанімувати неактивний проєкт. Мета реанімації — оформлення занедбаної сторінки проєкту, перетворення його в реально функціонуюче співтовариство зацікавлених дописувачів, користувачів Вікіпедії. Тому реанімація повинна ставити за ціль активізацію спільноти проєкту. Для чого:

 1. Запропонуйте конкретні плани та завдання, які могли б зацікавити дописувачів.
 2. Запросіть нових користувачів україномовної Вікіпедії. Запрошувати користувачів-дописувачів Вікіпедії, особливо — фахівців у даній галузі. Бажана присутність в проєкті серед учасників мінімум одного адміністратора та одного патрульного, котрі добре орієнтуються у відповідній тематиці анонсованого проєкту, щоби сприяти униканню конфліктів між адміністраторами та патрульними, які, як показує досвід помилкових рішень, можуть не орієнтуватися у тематиці, можуть не мати відповідної кваліфікації та освіти, можуть не мати фахового досвіду, але мають віртуальну можливість нашкодити дописувачам україномовної Вікіпедії, котрі не мають такого статусу; що загалом псує розвиток проєкту та Вікіпедії в цілому. Звертати увагу на тих користувачів, які мають інтереси у даній галузі, і є вже дописувачами статей відповідної тематики. Запрошення нових користувачів робіть оголошенням у Кнайпі, надсилайте листи зареєстрованих вікіпедистам, котрі на практиці регулярно займаються питаннями, пов'язаними з тематикою конкретного проєкту, хто репрезентує себе на особистій сторінці чітко через шаблони конкретного інтересу-захоплення. У найпростішому випадку можна зробити шаблонне запрошення, або особисте запрошення, написане індивідуально різним учасникам.
 3. Будьте конструктивні й щирі, беріться за тематику проєкту орієнтуючись у ній.
 4. Беріть участь в проєкті, сприяючи розвиткові, допомагаючи новакам.
 5. Не чіпляйтеся за дрібноти у помилках учасників проєкту, будь-те приязні, виправляйте помилки й підказуйте новакам. Ввічливі люди у відповідь — бодай натиснуть «дякую» в «перегляді історії» редагувань статті навпроти вашого імені (ніка).

Перелік

[ред. код]

Відсутні вікіпідписи в розділі учасників проєкту в наступних↓

 1. Вікіпедія:Проєкт:Нейробіологія
 2. Вікіпедія:Проєкт:Математика
 3. Вікіпедія:Проєкт:Населені пункти України/Міськради
 4. Вікіпедія:Проєкт:Географічні координати
 5. Вікіпедія:Проєкт:Картографія. Україна. SVG
 6. Вікіпедія:Проєкт:Африка
 7. Вікіпедія:Проєкт:Український некрополь
 8. Вікіпедія:Проєкт:ІМСУ
 9. Вікіпедія:Проєкт:Тематичне поповнення
 10. Вікіпедія:Проєкт:Словники
 11. Вікіпедія:Проєкт:Авторське право
 12. Вікіпедія:Проєкт:Лижі і сноуборд
 13. Вікіпедія:Проєкт:Інтервікіпереклади
 14. Вікіпедія:Проєкт:Оцифровка енциклопедії кібернетики
 15. Вікіпедія:Проєкт:Оцифровка Української Радянської Енциклопедії
 16. Вікіпедія:Проєкт:Віківишколи у КНУ
 17. Вікіпедія:Проєкт:Патрулювання
 18. Вікіпедія:Проєкт:Вандалізм

Неактивний проєкт

[ред. код]

Якщо автор та координатор проєкту (який створив сторінку проєкту) залишається одним серед учасників (та ще й неактивним у започаткованому проєкті), тоді — ставити цей шаблон↓

Деякі проєкти перестають бути активними. Користувачі-дописувачі Вікіпедії можуть втратити інтерес до теми або взяти віківідпустку, проєкт може виконати мінімально поставлені завдання чи міг бути недостатньо координований, або його розвиткові навмисно заважали вандалізмом, війною правок і т. ін. Ознакою того, що проєкт більш не виконує своєї функції, є відсутність правок на сторінках проєктів тривалий час. Буває, що проєкт був створений одним учасником, але не отримав уваги інших користувачів. Але є рішення:

 1. Зацікавленим учасникам слід докладати зусиль для того, щоби залучати в першу чергу фахівців із освітою на відповідну тематику проєкту, забезпечуючи тим самим максимально зручну і дієву координацію в проєктах. Для неактивних проєктів є кілька варіантів дій, які можуть сприяти зростанню їх активності і стимулювати спільну роботу, а також забезпечити зручність дописувачам, що звертаються до проєктів по допомогу, і які очікують бачити проєкт живим. Бажана присутність в проєкті серед учасників мінімум одного адміністратора та одного патрульного, котрі добре орієнтуються у відповідній тематиці анонсованого проєкту, щоби сприяти униканню конфліктів між адміністраторами та патрульними, які, як показує досвід помилкових рішень, можуть не орієнтуватися у тематиці, можуть не мати відповідної кваліфікації та освіти, можуть не мати фахового досвіду, але мають віртуальну можливість нашкодити дописувачам україномовної Вікіпедії, котрі не мають такого статусу; що загалом псує розвиток проєкту та Вікіпедії в цілому.
 2. Виправдане і логічне об'єднання проєктів. Зазвичай найкращим рішенням для неактивних проєктів є їх об'єднання з крупнішим або близьким за тематикою проєктом.
 3. Проєкти, які нахабно порушують правила Української Вікіпедії — видаляти. Зазвичай є крайньою мірою, застосовується до створених сторінок проєктів не відповідних академічному напрямкові енциклопедії, якщо на сторінці проєкту нема жодної корисної інформації, або якщо вся корисна інформація була перенесена до іншого проєкту (об'єднання проєктів). Видалення також може застосовуватися до проєктів, діяльність яких явно порушує принципи і правила Вікіпедії.

Шаблони проєктів

[ред. код]

Види шаблонів проєктів:

Співпраця між проєктами

[ред. код]

Роль ради вікіпроєктів

[ред. код]

Основна ціль ради вікіпроєктів є у накопиченні досвіду створення й підтримки успішної роботи проєктів: написання довідок та відповідей на типові запитання, узагальнення та систематизація напрацювань у царині координації спільної праці, заохочення дописувачів проєкту.

Рада проєктів україномовної Вікіпедії може виступити в якості посередника у разі виникнення конфліктів між проєктами. Передбачається, що у складі вказаної ради мають бути досвідчені в колективній творчості користувачі Вікіпедії, які будуть здатні виправити ситуацію у найкращий спосіб. Рада вікіпроєктів не може нікого зобов'язувати чинити так чи інакше, проте пропозиції та поради можуть сприяти успішному вирішенню конфлікту.

Обговорення проєктів

[ред. код]

Обговорення щодо об'єднання проєктів або інших питань, що стосуються діяльності конкретних проєктів слід вести на сторінці Обговорення списку запропонованих проєктів.

Видалення сторінок проєктів за консенсусом учасників та інші питання слід вести на сторінці «Статті-кандидати на вилучення».

Див. також

[ред. код]