Вікіпедія:Справедливість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Правові системи демократичних держав прагнуть забезпечити громадянам справедливий розгляд судових справ, захистити там їхні права. Проте, у Вікіпедії редактори не мають законних прав у редагуванні, процеси у Вікіпедії не можуть бути «справедливими» — виходячи з юридичного тлумачення цього терміна

.

У створенні Вікіпедії беруть участь інтелектуальні автори з різними мотивами. Коли вони прагнуть сумісно тлумачити проблемні настанови, конфлікту не минути. Вікіпедія має у свому розпорядженні механізми, покликані сприяти їхньому розв'язанню настільки швидко й ефективно, наскільки це можливе.

Ви не маєте тут ніяких прав. Вікіпедія належить у приватному порядку Фонду Вікімедіа, який встановлює умови використовування. Тому Ви не маєте законних прав на редагування; блокування користувачів не розглядається як порушення прав; юридична логіка до неї незастосовна.

Вікіпедія несправедлива. Вона є окремим випадком життя; те, що «життя несправедливе» — гірка банальність. Якщо цей факт завдає Вам душевних страждань, редагування Вікіпедії не може бути оптимальним проведенням дозвілля для Вас.

Вона про вас не піклується. Цілі «Вирішення конфліктів» такі:

  • Сприяти поліпшенню якості енциклопедії
  • Уможливити редакторам повернутися до роботи над статтями, замість того, щоб загрузати у суперечках

З огляду на деякі чинники, у тому числі неоднозначність політики і неоднорідність учасників дискусій, результати їх не можна вгадати наперед. Вимоги справедливості, рівно як того, щоб інші обов'язково розділили Вашу думку — не отримують схвалення, безвідносно правильності Ваших доводів. Висловлені занадто настійливо або агресивно, такі вимоги можуть закінчитися бажанням громади застосувати до Вас спеціальних дій — за підривання нормального функціонування Вікіпедії.

Шукайте не покарання, а допомоги. Нерідкісним буває явище, коли незабаром з'ясовується, що навіть невелике коло редакторів не можуть дійти згоди з певного питання. Тривалі спроби домогтися свого в обговоренні ведуть до розчарування, дратівливості, зривів. Звичайно, добре попросити про допомогу в громади, але найкраще не просити і не вимагати незвичайних рішень. Також непогано прийняти можливість того, що громадська думка повернеться не у Вашу сторону; старайтеся не занепадати духом — так часто трапляється в обговореннях.

Шукайте розв'язання конфліктів, а не справедливості. Різні редактори реагують по-різному на ті ж самі речі, з чого й походить такий різнобій у результатах дискусій зі схожих питань. Редактори Вікіпедії є добровільцями, що походять з країн з різними культурами й світоглядами, тому й не може бути послідовності у результатах (щоб уникнути цього, Вікіпедія мала б стати до нудоти бюрократичною). Виходом є ведення ввічливих та інтелігентних диспутів, розумних переконань, чи просто висловлення тільки своєї згоди чи незгоди. Волання про несправедливість може виявитися «воланням у пустині». Краще попросити практичних рішень, які, з одного боку, є справедливими до розумної межі, з іншого боку — врахують інтереси кожного. Часто ліпше буває почекати день-два, обміркувати рішення — перевага буде за свіжішими головами.