Вікіпедія:Стратегія руху Вікімедіа (2017)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чого ми хочемо разом досягти
протягом наступних 15 років?

Упродовж останніх 16 років учасники проектів Вікімедіа створили найбільшу вільну базу знань в історії людства. Сьогодні ми більше, ніж проста група веб-сайтів. Ми рух зі своєю системою цінностей і важливим ідеалом: світ, у якому кожен має вільний доступ до всіх накопичених людством знань.

Як рух, ми починаємо обговорення, щоб почати процедуру визначення майбутньої ролі Вікімедіа у світі.

Сердечно запрошуємо Вас приєднатися до дискусії.

Світ, у якому кожен має вільний доступ до всіх накопичених людством знань.

Фонд Вікімедіа ініціював широкомасштабний процес з розробки стратегії руху до 2030 року. Важливою складовою процесу є почути думки представників спільнот, тому ми як одні з найбільших маємо представити свої думки для впливу на загальний курс. Питання що стосуються самого процесу, зокрема як можна допомогти, задавайте на сторінці обговорення.

Головне питання цього обговорення можна розглянути під різними ракурсами:

  • Що керуватиме нашою роботою разом впродовж наступних 15 років?
  • Який вплив ми хочемо мати на світ, або як ми хочемо його змінити за наступні 15 років?
  • Що є тією найважливішою річчю, яку ми можемо зробити разом за наступні 15 років?
  • Що нас об'єднуватиме та надихатиме як рух за наступні 15 років?
  • Що прискорюватиме наш прогрес за наступні 15 років?
  • Чим ми будемо відомі через наступні 15 років?

Обговорення складатиметься з трьох циклів. Щотижня короткі перекази обговорення англійською публікуватимуться на Мета-вікі.

Координатор: Base/Base (WMF) (перший цикл). Вільно.

Цикл 1 (генерування) Усвідомлення Цикл 2 (дебати) Усвідомлення Цикл 3 (пріоритезування) Фіналізація чернетки Фаза 2
14 березня – 18 квітня 18 квітня – 5 травня 11 травня – 12 червня 12 червня – 21 червня 28 червня – 28 липня 29 липня – 8 серпня серпень 2017–2018

Ласкаво просимо до обговорення стратегії.

Час обговорити теми.

Ми отримали 1800 повідомлень, які були згруповані за п'ятьма основними темами з підтемами. Це не остаточні теми стратегії, а робочий прототип основних концепцій.

Ми просимо вас обговорити п'ять тем, що описані на цій сторінці, з 11 травня по 12 червня. Обговорення проходитиме як онлайн, так і офлайн, включаючи тих, хто на даний момент не бере участі в проектах і може не мати доступу до Інтернету. Ми опишемо офлайн-думки і поділимося ними як тільки вони будуть доступні. Після того, як ви прочитаєте описи тем, перейдіть за посиланнями із заголовків. На цих сторінках вказано більше інформації щодо тем і того, як можна взяти участь у цьому обговоренні. Ви можете обговорювати будь-яку з них, ми лише просимо вибирати ті, які найбільш (або найменш) важливі для вас.

У кожній темі ми задаємо п'ять питань, щоби зрозуміти важливість цих тем для спільноти і знайти необхідні компроміси. Щоби стратегія вдалася, нам потрібно вказувати не тільки те, що ми хочемо зробити, але й те, чого ми не хочемо. Просимо вас підкріплювати свої думки дослідженнями та іншими цитованими матеріалами і брати участь у чесній і шанобливій розмові.

У п'ятницю 12 червня обговорення буде завершено.

Крок 1: Ознайомтеся з темами[ред. код]

Здорові і відкриті спільноти[ред. код]

До 2030 року Добровільна участь у проектах Вікімедіа має стати приємною, яка приносить задоволення і відкритою як для досвідчених учасників, так і для новачків. Нові учасники вітатимуться рухом і навчатимуться так, щоб їх досвід у наших проектах був чудовим і тривалим. Люди будь-якого походження відчуватимуть свою причетність до екосистеми унікальних груп і організацій, які посилено взаємодіють один з одним. У результаті наш рух зросте як розміром, так і характером, а наші проекти процвітатимуть від наявності здорової, спільно підтримуваної спільноти.

Технологічна епоха[ред. код]

До 2030 року рух Вікімедіа працюватиме спільно з машинами, що самонавчаються і допомагають учасникам бути креативнішими і продуктивнішими. Прогнозування і проектування зроблять знання доступнішими і простішими для використання завдяки сучасним, олюдненим розумним інтерфейсам. Учасники працюватимуть із машинними перекладачами, набагато швидше і значніше поліпшуючи якість і кількість вмісту більшою кількістю мов. Розвиватимуться структуровані та інтерактивні формати, що доповнюватимуть і відображатимуть те, як вчаться і роблять внесок реальні люди, — без необхідності вникати в роботу браузерів, програм або енциклопедичних шаблонів.

По-справжньому глобальний рух[ред. код]

Рух Вікімедіа зверне свою увагу на ті частини світу, які були позбавлені уваги в перші 15 років нашої історії, як-от: Азія, Близький Схід, Африка та Латинська Америка. Впізнаваність проектів Вікімедіа у світі та їхня корисність людям збільшиться, а рух подолає бар'єри на шляху до знань, щоб якомога більше людей могло ділитися ними в проектах Вікімедіа. Спільноти раніше обділених увагою частин світу підтримуватимуться, і в проектах знайдеться місце новим формам внеску і традиційним для різноманітних глобальних знань джерел. До 2030 року ми станемо по-справжньому глобальним рухом.

Найшанованіше джерело знань[ред. код]

До 2030 року проекти Вікімедіа вважатимуться найнадійнішими, якіснішими, нейтральнішими і найважливішими джерелами вільних знань у світі. Достовірність і перевірюваність вмісту наших проектів підтримуватимуться шляхом інтеграції високоякісних вторинних джерел і підтримки існування авторитетних джерел у суспільстві. Рух підвищить розуміння суспільством процесів, що роблять проекти Вікімедіа достовірними, і запрошуватиме експертів ділитися своїми знаннями в наших проектах. Найважливіша для людей інформація показуватиметься тоді і де вона їм потрібна. Широкість доступних знань підвищиться, відповідаючи при цьому нашим стандартам перевірювальних, нейтральних і всебічних знань.

Складова частина екосистеми знань[ред. код]

До 2030 року рух Вікімедіа значно поліпшить якість, різноманіття і доступність вільних знань по всьому світу, працюючи з різними організаціями, які домагаються свободи знань для всіх. Вміст, технології та спільноти проектів Вікімедіа будуть вивчатися у ході формального і неформального навчання по всьому світу спільно з провідними організаціями в різних освітніх дисциплінах. Використовуючи стратегічні партнерства в усьому русі, буде виховано нове різноманітне покоління людей, що надають, що шукають і піклуються про зростаюче число вільних знань. Проекти Вікімедіа стануть складовою частиною глобальної екосистеми знань.

Step 2: Decide which themes are most important for you to contribute to the discussion[ред. код]

We recognize you may not have the time or interest in contributing to all of the themes. We understand that and value the contributions you are able to make. We encourage you to comment on as many themes as you want and focus on those questions you find most compelling. All comments will be included in the analysis and sensemaking.

Your contribution could be something simple, such as saying how your work will change if we go in a certain direction – what you might stop doing or start doing. Your contribution could also be something thought-provoking, such as challenging why a certain theme is important.

You have something valuable to add and we encourage you to get involved.

Крок 3: Виберіть, де ви хочете обговорити[ред. код]

  1. На Мета-вікі: клацніть на тему вище, щоб перейти на сторінку цієї теми та її сторінку обговорення.