Вікіпедія:Шкала якості статей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти
Icon apps query.svg Даний напрямок проектів знаходиться на етапі розробки для обговорення або отримання підтримки спільноти на прийняття рішення. У даний час усе написане на цій сторінці не є чинними правилами Вікіпедії.
Скорочення
ВП:ПВП
WikiProject council.png
Поради вікі-проектам

Основна інформація


Головна сторінка

Ресурси


Покажчик
Шкала якості статтей
Каталог проектів
Обговорення проектів
Пропонування нових проектів
порзміни

Вікіпедія — вільна енциклопедія, тому люди, що створюють її, вільні робити це так, як їм подобається. Звичайно, треба дотримуватися деяких правил, проте допускається створення статей в широких межах якості. Для того, щоб виявляти низькоякісні статті і мати наступну можливість їх планомірно покращувати, введена наступна шкала якості статей.

Значення[ред. код]

Сенс оцінки статей
Система оцінювання статей дозволяє проектам україномовної Вікіпедії оцінювати рівень якості статей з різних тем. Також вони можуть бути у подальшому використані для видання Вікіпедії. Цей рейтинг використовується всередині проектів для оцінки виконаної праці.

Оцінка статей[ред. код]

Оцінювати статті може (і має право) будь-який бажаючий вікіпедист, поставивши оцінку статті, що прочитав (перейшовши на сторінку «Обговорення»). Якщо такого шаблону немає, то встановити його там. Але якщо оцінка спірна між вікіпедістами, тоді це питання виноситься на обговорення до відповідного проекту, або обговорення оцінки відбувається на сторінці обговорення певної статті. Оцінювати статтю слід подивившись на шкалу оцінювання внизу↓ та ознайомившись з «Шаблон:Стаття вікіпроекту». Коли ви дещо собі обрали, тоді вкажіть це у шаблоні на сторінці обговорення оцінюваної вами статті. Або за поданим ще нижче шаблонами в самій статті ставте шаблон чи звертайтеся на сторінку обговорення проекту для уточнення.

Якщо хтось помістив шаблон у статті, яка насправді не потрапляє під інтереси певного проекту, тоді видаляйте його сміливо, виправляючи свою помилку. Якщо ви не згодні з рейтингом, тоді ви можете сміливо його змінити на сторінці оцінювання проекту, на сторінці обговорення статті у шаблоні проекту. Але якщо цю зміну відкочують, приєднуйтесь до обговорення цієї статті на уникання війни редагувань. Рейтинги можуть бути суб'єктивними з-за малої кількості учасників, не кваліфікованості в даній тематиці дописувача, але зате це простий й ефективний спосіб. Якщо той, хто переглядав статтю, не залишив жодних коментарів, тоді звертайтеся до того користувача (чи учасника проекту) для з'ясування.

Для цього створюєте сторінку «Вікіпедія: Проект: НАЗВА ПРОЕКТУ/Статистика», щоби вона замість червоного кольору висвітилась синім кольором в розділі Стат.Вікіпедія:Поради вікі-проектам/Каталог проектів.

Шкала якості[ред. код]

Див. також {{Статистика проекту}}

Схема градації якості статей

Оцінка Опис критерію Критерії для читача Критерії для редактора Приклад
Вибрана стаття ВС
(вибрана)
{{ВС рівень}}
Вибрана стаття: пройшла голосування, що дає право на надання їй статусу вибраної, і задовольняє поточні критерії для вибраних статей. Точна, видатна, повна стаття; чудове джерело енциклопедичної інформації. Не потребує ніяких додаткових редагувань, за винятком оновлення, якщо з’явилася якась нова інформація про предмет. Однак, часто можливі незначні стильові редагування і покращення тексту.
Вибраний список ВСП
(вибраний список)
{{ВСП рівень}}
Вибраний список: пройшов голосування, що дає право на надання йому статусу вибраного, і задовольняє поточні критерії для вибраних списків. Точний, видатний, повний список; чудове джерело енциклопедичної інформації.
Добра стаття ДС (добра)
{{ДС рівень}}
Добра стаття: пройшла голосування, що дає право на надання їй статусу доброї. Ця оцінка використовується для статей, що все ще потребують певного покращення, аби досягти рівня вибраних, але у всіх інших відношеннях мають прийнятний рівень. Корисна практично всім читачам, добре висвітлює предмет, не має очевидних проблем, пробілів чи надлишкової інформації. Підходить для використання як джерело в більшості серйозних робіт, однак в інших енциклопедіях та ж тема може бути розкрита краще. Стаття може містити незначну кількість орфографічних і пунктуаційних помилок. Може не висвітлювати докладно деякі важливі деталі, що стосуються теми статті. Правки стиля, доповнення в підрозділах і якісна вікіфікація (без непотрібних посилань чи посилань на сторінки вирішення неоднозначностей) зазвичай допомагають покращити статтю.
I
(повна)
{{I рівень}}
Повна стаття: містить практично всю інформацію, необхідну для висвітлення теми, має проставлені посилання на зовнішні джерела для більшості стверджень, що наводяться статті. Не містить пустих чи незавершених розділів. Недивлячись на це, стаття може містити стильові огріхи, бути погано відформатованою чи неправильно структурованою (інформація, що за змістом відноситься до одного розділу, може міститися в іншому). Статті, що не задовольняють критеріям добрих, але близькі до цього рівня, застарілі вибрані, а також статті, що номіновані на добрі, але після обговорення відправлені на доробку, мають відноситись до I і II рівнів. Дуже корисна читачам, тема практично повністю висвітлена. В статті все ще можуть бути відсутні деякі деталі, але неспеціаліст навряд чи вкаже на ці проблеми. Грамотне структурування, стильові редагування і оновлення допоможуть покращити статтю, особливо якщо цим займеться експерт. Обсяг, повнота статті і баланс точок зору на предмет можуть потребувати доробки.
II
(розвинута)
{{II рівень}}
Розвинута стаття: містить кілька елементів, необхідних для статей III рівня і більшу частину інформації, необхідної для завершеної статті. Однак, в статті містяться істотні пробіли, відсутні посилання на зовнішні джерела, стиль деяких розділів може бути неенциклопедичним і потребувати покращення. Стаття може мати незначні проблеми з авторськими правами (наприклад, містити зображення з проблемною ліцензією — не більше одного, чи інформацію, скопійовану з невільного джерела — не більше чверті загального обсягу статті), нейтральністю (НТЗ) або містити оригінальні дослідження. Корисна для багатьох, але не всіх, читачів. Звичайний читач, що продивляється Вікіпедію здебільшого для розваги, відчує, що тему він загалом зрозумів, але студенти і дослідники сприймуть представлений матеріал як недостатній для використання в серйозних роботах. Потрібні значні редагування, розширення важливих розділів і виправлення порушень, пов’язаних з авторськими правами, НТЗ чи оригінальними дослідженнями. Чистка у випадку необхідності має застосовуватись для статей II рівня і вище.
III
(у розвитку)
{{III рівень}}
У розвитку: стаття містить немало корисної інформації, однак, у ній все ще містяться значні недоліки і можуть бути відсутніми ключові моменти, необхідні для розкриття теми. Наприклад, стаття про Африку може добре висвітлювати географію цього материка, але майже не висвітлювати історію і культуру. Стаття III класу повинна мати хоча б один повністю написаний розділ окрім вступу і хоча б один з наступних елементів:
  • змістовне, корисне зображення (малюнок, схему чи фотографію)
  • численні посилання, що допомагають розкриттю чи ілюстрації теми
  • підрозділ, що розкриває окремий елемент теми у всій повноті
  • структуру підрозділів, з якої видно, який матеріал слід додати для завершення статті
  • картку-інфобокс — для статей, яким необхідна така картка (статті про персоналій, живих організмів, держави тощо)
  • проставлені категорії і інтервікі.
Корисна окремим читачам, містить помірну кількість інформації, однак для доброго розуміння теми будуть потрібні додаткові джерела. Стаття категорично вимагає розширення. Потрібні істотні редагування та додавання необхідного матеріалу. Оскільки в статті ще не зібрана вся більш-менш істотна інформація, не слід ставити на неї шаблон {{чистити}}.
IV
(заготовка)
{{IV рівень}}
Заготовка: або занадто коротка для статті, або містить набір неструктурованих фактів, над яким потрібно довго працювати для доведення статті до рівня доброї. Зазвичай заготовки статей мають маленькі розміри, однак вони можуть бути як завгодно великі, якщо інформація в них незрозуміла або має слабке відношення до теми статті. Може бути корисною для читача, котрий не знає, що означає термін, але для того хто вже має поверхневе уявлення про предмет статті, заготовка не несе користі. У кращому випадку вона дає коротке інформативне словникове визначення. Будь-яке додавання матеріалу з теми може бути корисним.
Список
{{Список рівень}}
Список: містить набір структурованих за певною ознакою фактів, посилань на статті чи іншу впорядковану у вигляді списку інформацію. Служить для узагальнення інформації, координації робіт з теми чи як зміст будь-якої серії статей. Можливе доповнення списку новими елементами або зміна оформлення.
Категорія
{{Категорія рівень}}
Категорія: є категорією, містить мінімальну інформацію, щодо основної статті даної категорії. Може містить посилання на відповідні сторінки інших проектів (напр. commons), інтервікі (за наявністю). Є механізмом для систематизації статей та інших категорій (підкатегорій) з певної тематики, їх класифікації, групування, сортування за найважливішими ознаками.
Рівень якості Назва Опис Шаблон Категорія Докладніше
0 Вандалізм Безглуздий набір символів, графіті тощо. Не існує змістовних версій. {{db-reason}} До швидкого видалення Критерії швидкого видалення. Пор.: Видалення статей
1 Стаття не є енциклопедичною Не містить корисного інформативного тексту, невідповідність назви змісту, неенциклопедичний стиль. {{delete}} Статті-кандидати на вилучення Статті, що необхідно вилучити.
2 Стаття не закінчена Мінімальний зміст, або одне визначення, або немає визначення, але є якісь дані. {{stub}} Незавершені статті Шаблони незавершених статей
3 Звичайна стаття Визначення, додаткові дані, категорія, інтервікі. Правила і вказівки
4 Якісна стаття Якісний зміст, розкриття теми, ілюстрації. {{добра стаття}} Добрі статті Обрання добрих статей
5 Зразкова стаття Якісний зміст, розкриття теми і всіх суттєвих аспектів, ілюстрації із ліцензійним статусом. {{Медаль}} Вибрані статті Що таке зразкова стаття?, Архів вибраних статей відбір на сторінці Кандидати у вибрані статті.

Проекти, що використовують систему оцінки статей[ред. код]

Див. також {{Стаття вікіпроекту}} про оцінку важливості статей і Категорії за важливістю статей.

Для охоплення 100 % всіх статей окремо узятої тематики повідомляйте всім вікіпедістам у проекті про потребу встановлення відповідного шаблону на сторінку обговорення кожної статті. Приклад

Назва проекту Кількість статей
Білорусь 16
Швеція 8
Польща 13
Освіта 17
Католицтво 15
Росія 8