Вік сексуальної згоди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вік згоди у різних країнах
     — статева зрілість
     — менше 12
     — 12
     — 13
     — 14
     — 15
     — 16
     — 17
     — 18
     — 19
     — 20
     — 21+
     — різний у різних штатах/провінціях/районах/територіях
     — мусять бути одружені
     — не визначений законом
     — немає інформації
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Вік сексуальної згоди
Searchtool.svg Вік згоди у Європі
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Вік сексуальної згоди
Searchtool.svg Вік згоди у світі

Вік сексуа́льної зго́ди — у кримінальному праві вік, починаючи з якого людина вважається спроможною дати інформовану згоду на сексуальні відносини з іншою особою. У більшості випадків дорослий несе відповідальність, якщо він вступає у статеві відносини з особою, яка є молодшою цього віку. У деяких країнах таку відповідальність несуть також обидва партнери, якщо вони не досягли віку згоди, але вступили у статеві зв'язки.

Вікові обмеження у різних країнах[ред.ред. код]

У більшості країн світу вік сексуальної згоди варіюється між 14 та 18 роками. Хоча у таких країнах, як Катар, Оман та Саудівська Аравія, обмеження не встановлені. Найменше з обмежень — 9 р. у Йемені, 12 років (Ангола, Зімбабве, Мексика, Філіппіни), 13 р. — Японія, Корея, Аргентина, Буркіна-Фасо, найбільше — 22 роки (Нігер, Мадагаскар, Чад).

Вік сексуальної згоди в Україні — 16 років[1].

В деяких країнах вік згоди може залежати від віку старшого партнера, типу стосунків (гетеро чи гомо), і від того чи перебувають партнери у шлюбі, також може існувати заборона позашлюбних стосунків. Так у Ватикані вік згоди становить 18 років, а між одруженими партнерами — 14 років для жінок і 16 років для чоловіків.[джерело не вказане  532  дні]

У деяких країнах законодавство розрізняє загальний вік згоди і вік згоди повії чи іншої особи, що одержує винагороду за вступ у статевий зв'язок. При цьому вік згоди повії встановлюють вище (зазвичай 18 років), ніж вік згоди при безкоштовному сексі. Це виводить дитячу проституцію за рамки закону .

Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії (169 країн-учасників) забороняє використання дитини (особи до 18 років) в проституції.

Історія змін[ред.ред. код]

У Стародавньому Римі періоду Республіки, від якого збереглося багато законодавчого матеріалу, шлюбний вік для дівчат був встановлений на рівні 12 років, для юнаків — 14. Однак шлюбний вік не означав те ж саме, що вік згоди на сексуальні відносини. У Росії у XVI столітті Стоглавий собор окреслив мінімальний вік вступу в шлюб для юнаків з 15 років, а для дівчат з 12 років (гл. 18)

Мабуть, перший зареєстрований закон, регулюючий вік згоди, датується 1275 роком. Тоді в Англії, в англійському праві (перший Вестмінстерський статут 1275, англ. Statute of Westminster тисячі двісті сімдесят п'ять) з'явилося положення, що встановила статус дрібного злочину за «оманою» «малолітньої в межах віку» за її згодою. «У межах віку» витлумачувалося, ймовірно, як «не досягла шлюбного віку», який на той час становив 12 років.

У різних культурах зазвичай дозволеним віком для початку статевого життя вважався вік настання статевої зрілості, яка визначалася за очевидними зовнішніми ознаками. У більшості етнічних спільнот цей вік варіював між 12-ю і 14-ма роками у дівчаток, у хлопчиків він був дещо вищим.

У сучасному цивілізованому суспільстві існують різні погляди на обмеження, що накладаються віком згоди. Після періоду ліворадикальних хвилювань у Франції при обговоренні реформи Кримінального кодексу в 1977 році група французьких інтелектуалів направила петицію до парламенту, закликаючи до декриміналізації сексуальних відносин за згодою з неповнолітніми до п'ятнадцяти років (вік згоди у Франції). Петицію підписали письменники і філософи Ж.-П. Сартр, М. Фуко, Ж. Дерріда, С. Бовуар, Р. Барт, з політиків Б. Кушнер, Ж. Ланг і ін. (докладніше див. у статті «Pétitions françaises contre la majorité sexuelle» (фр.)).

У 1880 році вік згоди в 37 з 47 штатів США становив 10 років.

З 1890 до 2008 року в Канаді діяв закон, за яким вік згоди був 14 років. З 1 травня 2008 р. його підвищили до 16-ти років.

В Іспанії в 1995 році був прийнятий новий КК, який встановив вік згоди з 12 років. У 1999 році він був підвищений до 13 років, а в 2015 р. до 16 років.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.