Вік сексуальної згоди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Законодавче регулювання віку сексуальної згоди
Мінімальний вік, з якого людина вважається правомочним давати згоду на сексуальний контакт з іншою особою:
     до 12 років
     12 років
     13 років
     14 років
     15 років
     16 років
     17 років
     18 років
     19 років
     20 років
     пізніше 21 року
     Після шлюбу
     З досягненням статевої зрілісті (у дівчаток — 12 років, у хлопчиків — 13 років)
     Різний у різних штатах/провінціях/районах/територіях
     Не регулюється законодавством
     Відсутня інформація
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Вік сексуальної згоди
Searchtool.svg Вік згоди у Європі
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Вік сексуальної згоди
Searchtool.svg Вік згоди у світі

Вік сексуа́льної зго́ди — у кримінальному праві вік, починаючи з якого людина вважається спроможною дати інформовану згоду на сексуальні відносини з іншою особою. Здебільшого дорослий несе відповідальність, якщо він вступає у статеві відносини з особою, яка є молодшою цього віку. У деяких країнах таку відповідальність несуть також обидва партнери, якщо вони не досягли віку згоди, але вступили у статеві зв'язки.

Вікові обмеження у різних країнах[ред. | ред. код]

У більшості країн світу вік сексуальної згоди варіюється між 14 та 18 роками. Хоча у таких країнах, як Катар, Оман та Саудівська Аравія, обмеження не встановлені. Найменше з обмежень — 9 р. у Ємені, 12 років (Зімбабве, Мексика, Філіппіни), найбільше — 22 роки (Нігер, Мадагаскар, Чад).

Вік сексуальної згоди в Україні — 16 років[1].

В деяких країнах вік згоди може залежати від віку старшого партнера, типу стосунків (гетеро чи гомо), і від того чи перебувають партнери у шлюбі, також може існувати заборона позашлюбних стосунків.

У деяких країнах законодавство розрізняє загальний вік згоди і вік згоди повії чи іншої особи, що одержує винагороду за вступ у статевий зв'язок. При цьому вік згоди повії встановлюють вище (зазвичай 18 років), ніж вік згоди при безкоштовному сексі. Це виводить дитячу проституцію за рамки закону.

Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії (169 країн-учасників) забороняє використання дитини (особи до 18 років) в проституції.

Вік Європа Азія Африка Південна Америка
12 Ангола
13 Японія, Південна Корея Буркіна-Фасо, Коморські Острови, Нігер, САДР Аргентина
14 Албанія, Андорра, Австрія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Естонія, Німеччина, Угорщина, Італія, Ліхтенштейн, Північна Македонія, Чорногорія, Португалія, Сан-Марино, Сербія Бангладеш, Ізраїль (без проникнення), КНР, М'янма, Східний Тимор Ботсвана (чоловіки), Кабо-Верде, Чад, Демократична Республіка Конго (жінки), Лесото, Мадагаскар, Мадейра, Сан-Томе і Принсіпі Болівія, Бразилія, Еквадор, Колумбія, Парагвай (гетеросексуальність), Перу, Чилі
15 Хорватія, Чехія, Данія, Франція, Греція, Ісландія, Монако, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Швеція Камбоджа, КНДР, Лаос, Сирія Французькі Південні і Антарктичні Території, Розсіяні острови в Індійському океані, Гвінея, Майотта, Марокко, Реюньйон Уругвай, Франція (Французька Гвіана)
16 Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Бельгія, Фінляндія, Грузія, Казахстан, Косово, Латвія, Литва, Люксембург, Молдова, Нідерланди, Турецька Республіка Північного Кіпру, Норвегія, Російська федерація, Іспанія, Швейцарія, Україна, Велика Британія Бруней, Гонконг (гетеросексуальність та чоловіча гомосексуальність), Ізраїль (з проникненням), Індонезія (жінки), Йорданія, Киргизстан, Малайзія, Монголія, Непал, Західний берег ріки Йордан, Сінгапур, Шрі-Ланка, Республіка Китай, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан (гетеросексуальність, жіноча гомосексуальність та оральний секс між чоловіками), В'єтнам Алжир, Ботсвана (жінки), Камерун, Сеута, Канарські острови, Гана, Гвінея-Бісау, Мавританія, Мелілья, Малаві, Маврикій, Мозамбік, Намібія (жінки), Суверенні території Іспанії, Сенегал, Південно-Африканська Республіка, Острови Святої Єлени, Вознесіння і Тристан-да-Кунья, Свазіленд, Того, Замбія, Зімбабве Велика Британія (Фолклендські Острови, Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови), Венесуела, Гаяна, Парагвай (гомосексуальність), Суринам
17 Кіпр, Ірландія
18 Мальта, Туреччина, Ватикан Бутан, Індія, Ліван, Таїланд, Філіппіни Бенін, Бурунді, Центральноафриканська Республіка, Кот-д'Івуар, Демократична Республіка Конго (чоловіки), Джибуті, Єгипет, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Ефіопія, Габон, Гамбія, Кенія, Ліберія, Малі, Нігерія, Республіка Конго, Руанда, Сейшельські Острови, Сьєрра-Леоне, Південний Судан, Сомалі, Танзанія, Туніс, Уганда
19 Індонезія (чоловіча гомосексуальність)
20
21 Бахрейн
Після шлюбу Афганістан, Іран, Кувейт, Мальдіви, Оман, Пакистан, Палестинська держава (Сектор Гази), Катар, Саудівська Аравія, ОАЕ, Ємен Лівія, Судан

Історія змін[ред. | ред. код]

У Стародавньому Римі періоду Республіки, від якого збереглося багато законодавчого матеріалу, шлюбний вік для дівчат був встановлений на рівні 12 років, для юнаків — 14. Однак шлюбний вік не означав те ж саме, що вік згоди на сексуальні відносини. У Росії у XVI столітті Стоглавий собор окреслив мінімальний вік вступу в шлюб для юнаків з 15 років, а для дівчат з 12 років (гл. 18)

Мабуть, перший зареєстрований закон, регулюючий вік згоди, датується 1275 роком. Тоді в Англії, в англійському праві (перший Вестмінстерський статут 1275, англ. Statute of Westminster тисячі двісті сімдесят п'ять) з'явилося положення, що встановила статус дрібного злочину за «оманою» «малолітньої в межах віку» за її згодою. «У межах віку» витлумачувалося, ймовірно, як «не досягла шлюбного віку», який на той час становив 12 років.

У різних культурах зазвичай дозволеним віком для початку статевого життя вважався вік настання статевої зрілості, яка визначалася за очевидними зовнішніми ознаками. У більшості етнічних спільнот цей вік варіював між 12-ю і 14-ма роками у дівчаток, у хлопчиків він був дещо вищим.

У сучасному цивілізованому суспільстві існують різні погляди на обмеження, що накладаються віком згоди. Після періоду ліворадикальних хвилювань у Франції при обговоренні реформи Кримінального кодексу в 1977 році група французьких інтелектуалів направила петицію до парламенту, закликаючи до декриміналізації сексуальних відносин за згодою з неповнолітніми до п'ятнадцяти років (вік згоди у Франції). Петицію підписали письменники і філософи Ж.-П. Сартр, М. Фуко, Ж. Дерріда, С. Бовуар, Р. Барт, з політиків Б. Кушнер, Ж. Ланг і ін. (докладніше див. у статті «Pétitions françaises contre la majorité sexuelle» (фр.)).

У 1880 році вік згоди в 37 з 47 штатів США становив 10 років.

З 1890 до 2008 року в Канаді діяв закон, за яким вік згоди був 14 років. З 1 травня 2008 р. його підвищили до 16-ти років.

В Іспанії в 1995 році був прийнятий новий КК, який встановив вік згоди з 12 років. У 1999 році він був підвищений до 13 років, а в 2015 р. до 16 років.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]