Віленсько-радомська унія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Віленсько-Радомська унія 1401 р. — договір про державний і політичний союз між Великим князівством Литовським та Королівством Польським. Підписаний литовськими феодалами 18 січня 1401 р. у Вільні і польськими 11 березня 1401 — в Радомі. Належить до державно-правових актів, що визначали різні форми стосунків між вказаними державами — від спроб інкорпорації Литви до союзу між ними. Такі акти впливали на зміну державно-правового статусу Великого князівствава Литовського, у тому числі українських земель, що входили до його складу.

Основою цього процесу стала Кревська унія 1385. Але вона залишилась унією персональною. Литовські, українські та білоруські православні князі виступали проти зближення з Польщею. Громадянська війна у ВКЛ (1389-1392) призвела до компромісу, внаслідок чого двоюрідний брат великого князя Ягайла — Вітовт отримав з його рук владу над Литвою і удільними князівствами, правителі яких уже підписали «присяжні грамоти» Ягайлу.

На з'їзді 1398 литовські та українські князі і бояри проголосили Вітовта самостійним правителем держави, яка стала називатися Велике князівство Литовське, Руське та Жемайтійське. Але невдовзі поразка українсько-литовських військ у битві на р. Ворсклі з татарами (1399) спонукала Вітовта до нових переговорів з Польщею. Їх результатом стала Віленсько-радомська унія 1401.

За постановами унії Вітовт мав управляти Литвою самостійно, залишаючись з Ягайлом у відносинах, наближених до ленних. Пізніше Вітовт здобув титул великого князя, а Ягайло — найвищого князя Литви, що підкреслювало його вищість. У разі смерті Ягайла поляки обіцяли вибрати королем Вітовта. Крім того, було укладено обопільний союз для взаємної оборони. Завдяки унії об'єднані сили Польщі й Литви дістали рішучу перевагу у відомій битві під Грюнвальдом 1410, де литовські, польські, українські та білоруські полки завдали Тевтонському ордену нищівної поразки.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Бардах Ю., Леснодорский Б., Пиетрчак М. История гос-ва и права Польши. М., 1980;
  • Пасічник М. С. Політичні унії між Польщею і Литвою в історичній долі українського народу. «Вісник Львів, ун-ту. Серія історична», 1992, в. 28;
  • Грушевський М. Історія України-Руси, т. 4. К., 1993.


Литва Це незавершена стаття з історії Литви.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.