Перейти до вмісту

Віллем Янсзон Блау

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Віллем Янсзон Блау
нід. Willem Janszoon Blaeu
Народився1571(1571)
Алкмар, Голландія
Помер21 жовтня 1638(1638-10-21)
Амстердам, Голландія, Республіка Об'єднаних провінцій
Країна Республіка Об’єднаних провінцій Нідерландів
Діяльністькартограф, видавець, виробник інструментів, астроном, художник-гравер
Знання мовнідерландська[1] і латина
РідBlaeud
ДітиЯн Блау
Корнеліс Віллем Блау

В́іллем Янсз́он Бл́ау (нід. Willem Janszoon Blaeu, 1571, Алкмар — 1638, Амстердам) — нідерландський картограф та видавець. Був учнем данського астронома Тихо Браге (1546—1601) і набув слави як математик, географ, астроном, особливо як виробник земних та небесних глобусів, що вирізнялися своєю точністю та вишуканістю. Атласи виробництва Віллема Блау поряд із картами подають розлогий текст географічного та історичного змісту. Сини Віллема Блау — Ян Блау та Корнеліс. Вони продовжували розвивати друкарську справу батька[2].

Родинна фірма «Блау»

[ред. | ред. код]

Фірма була заснована 1596 року Віллемом Янсзоном Блау. Спеціалізувалася з випуску карт, книг, географічних атласів, а також земних і небесних глобусів. Глобуси фірми «Блау» вирізнялися своєю точністю та вишуканістю. Атласи виробництва Віллема Блау поряд із картами подають розлогий текст географічного та історичного змісту. 1638 р., після смерті батька (Віллема Блау) Ян Блау (Jan (Joan) Willemsz. Blaeu; 1596—1673) разом з братом Корнеліусом продовжив його справу, а також став наступником свого батька на посаді картографа Нідерландської Ост-Індської компанії. Після смерті брата в 1648 р. він сам керував створеною батьком компанією.[3]. 28 лютого 1672 року видавництво та друкарня були знищена вогнем, після чого фірма «Блау» припинила існування[4].

Карти України

[ред. | ред. код]

Від 1631 р. Віллем Блау друкував у своїх атласах копію карти Радзивіла (виконану амстердамським гравером Гесселем Ґеррітцом у 1613 р.). Гессель Ґеррітц (Hessel Gerritz; 1581—1632) був гравером і картографом амстердамського видавничого дому «Блау»[3].

Початково, на карті Радзивіла, справа була розміщена карта-врізка нижньої течії Дніпра, але вже в другому видінні Apendix Theatri (1631 р.) Віллем Блау помістив ці дві карти, видрукувані на окремих аркушах. В такому вигляді карти входили до атласів Theatrum Orbis Terrarum і Novus Atlas фірми Блау до 1647 р. У Центральному Подніпров'ї (трохи нижче Києва) позначена латиною Volynia Vlteririor quae tum Vkraina tum Nis ab altis vocitatur («Східна Волинь, яку звали також Україною та Низом»)[3].

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. CONOR.Sl
  2. nbuv.gov.ua Олена Осталецька. Видання провідних європейських картографічних закладів XVI—XVIII ст. у фондах сектора картографічних видань Національної бібліотеки України імені в. І. Вернадського / Вісник Львівського університету. Серія книгозн. бібліот. інф. технол. 2010. Вип. 5. С. 130 — 136
  3. а б в Байцар Андрій Назва «Україна» на картах голландських картографів Блау (XVII ст.) http://baitsar.blogspot.com/2017/02/xvii_10.html [Архівовано 11 лютого 2017 у Wayback Machine.]
  4. Jean-Pierre Luminet. Willem Janszoon Blaeu [Архівовано 1 листопада 2019 у Wayback Machine.] (англ.)

Література

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Віллем Янсзон Блау