Віллем де Сіттер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
DeSitter.jpg

Віллем де Сіттер (нід. Willem de Sitter; 6 травня 1872 - 20 листопада 1934) — голландський астроном.

Родився в Снеку. Освіту здобув у Гронінгенському університеті. Після двох років роботи обчислювачем в обсерваторії на мисі Доброї Надії (Південна Африка) в 1899-1907 був асистентом у Астрономічної лабораторії в Гронінгені. У 1908 став професором астрономії в Лейденському університеті, з 1919 — директор Лейденський обсерваторії.

Наукові роботи відносяться до позиційної астрономії і небесної механіки, фотометрії зірок і космології. Більше 30 років вивчав супутники Юпітера. Обробив довгі ряди їхніх геліометричних вимірювань, отримані в обсерваторії на мисі Доброї Надії, сам виконав багато спостережень; розробив нову теорію руху супутників, яка враховує стиснення Юпітера, сонячні збурення й взаємні збурення супутників; отримав нові елементи їхніх орбіт. Теорія де Сіттера використовується для розрахунку руху супутників Юпітера.

Де Сіттер виконав великий об'єм фотометричних вимірюваннь зірок на різних галактичних широтах і в 1904 встановив систематичні розходження в кольорі між зірками поблизу Чумацького Шляху і поблизу галактичного полюса, які згодом були пояснені концентрацією ранніх зірок у галактичній площині. Низка робіт присвячена узгодженням різних астрономічних сталих; вивчав нерівномірність обертання Землі, пояснив уповільнення обертання приливним тертям. Поряд з А.Ейнштейном в 1917 поклав початок застосуванню теорії відносності до космологічної проблеми. Провів перше повне обговорення астрономічних наслідків загальної теорії відносності. Створив одну з перших релятивістських космологічних теорій, яка передбачала можливість швидких рухів космічних об'єктів і послужила відправною точкою пізніших теорій розширюваного Всесвіту.

Відзнаки[ред.ред. код]

  • Медаль Джеймса Крейга Ватсона (1929)
  • Медаль Кетрін Брюс (1931)
  • Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1931)

На честь де Сіттера названі кратер на Місяці і астероїд 1686 Де Сіттер

Посилання[ред.ред. код]