Вільгельм (герцог Австрії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вільгельм
Wilhelm
Вільгельм
Вільгельм
герцог
Початок правління: 1386
Кінець правління: 1406

Попередник: Леопольд III

Дата народження: 1370(1370)
Місце народження: Відень, Австрія
Країна: Австрії
Дата смерті: 15 липня 1406(1406-07-15)
Місце смерті: Відень, Австрія
Поховання Собор Святого Стефана
Дружина: Іоанна II Анжуйська
Династія: Габсбурги
Батько: Леопольд III
Мати: Вірідіс Вісконті

Вільгельм (нім. Wilhelm; 1370(1370), Відень15 липня 1406, Відень) — герцог Австрії у 13861406 роках з Леопольдинської лінії династії Габсбургів.

Ранні роки

[ред. | ред. код]

Вільгельм був старшим сином австрійського герцога Леопольда III й Вірідіс Вісконті, принцеси Міланської. Після загибелі батька у битві під Земпахом 1386 року Вільгельм успадкував Штирію, Каринтію, Крайну, Тіроль і Передню Австрію (у власне герцогстві Австрія правила Альбертинська лінія габсбурзького дому). Співправителем Вільгельма став його брат Леопольд IV, однак спочатку фактична влада у володіннях Леопольдинської лінії належала регенту й опікуну молодих герцогів Альбрехту III.

Коротка біографія

[ред. | ред. код]

Після досягнення повноліття Вільгельм і Леопольд IV у 1396 році розділили свої спадкові землі: Леопольд IV став правителем Тіролю й Передньої Австрії, а Вільгельм отримав Штирію, Каринтію та Крайну (так звану Внутрішню Австрію). Таким чином колись єдина австрійська монархія була розділена на три частини.

Вільгельм відомий тим, що зробив одну з перших гучних спроб у габсбурзькому домі використовувати династичний шлюб для істотного розширення своїх володінь. Пізніше практика приєднання земель через шлюб стала одним з головних способів росту й зміцнення впливу Австрійської монархії у Центральній Європі, що навіть породило девіз «Одружуйся, щаслива Австрія!» (лат. Tu felix Austria, nube!). Вільгельм обрав собі за наречену Ядвігу Анжуйську, молодшу дочку Лайоша I Великого, короля Угорщини й Польщі. Як придане її батько обіцяв значні земельні володіння в Угорщині, а крім того цей шлюб відкривав перед Вільгельмом можливості його обрання в майбутньому королем Польщі або Угорщини. Дійсно, після смерті Лайоша Ядвіга у 1384 році була визнана польською королевою. Однак під тиском польських магнатів ідея шлюбу з Вільгельмом була відставлена, й вона вийшла заміж за великого князя Литовського Ягайла.

Зазнавши невдачі в проекті польського шлюбу, Вільгельм у 1401 році одружився з Іоанною II, неаполітанською принцесою, майбутньою королевою Неаполя, також із Анжуйської династії. Однак цей шлюб не був вдалим й не дав Вільгельму потомства.

Після смерті австрійського герцога Альбрехта IV в 1404 році Вільгельм став до боротьби зі своїми братами за право опіки над неповнолітнім Альбрехтом V та владу в Австрії. Але 1406 року Вільгельм несподівано помер.

Дітей герцог Вільгельм не мав.

Література

[ред. | ред. код]
  • Митрофанов, П. Історія Австрії з найдавніших часів до 1792 р. — М., 2003
  • Шимов, Я. Австро-Угорська імперія — М., 2003


 Попередник 
Леопольд III
  герцог Штирії, Каринтії та Крайни 
13861406
Співправитель: Леопольд IV (до 1396)
Наступник
Ернст
  герцог Передньої Австрії,
граф Тіролю 
13861496
Співправитель: Леопольд IV (до 1396)
Наступник
Леопольд IV