Вільна економічна зона «Крим»
Вільна економічна зона «Крим» (ВЕЗ «Крим») — вільна економічна зона, створена на окупованій частині території України (Автономна Республіка Крим і місто Севастополь) згідно з Законом України «Про створення вільної економічної зони „Крим“ та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12 серпня 2014 р. № 1636-VII. Розпочала діяти 27 вересня 2014 року.
ВЕЗ «Крим» запроваджено на десять повних календарних років.
Зміст
Законодавчі положення[ред. | ред. код]
У межах ВЕЗ «Крим» створюється вільна митна зона, яка за своїм функціональним типом є одночасно вільною митною зоною комерційного, сервісного та промислового типу.
Також Законом створено Керуючу компанію ВЕЗ «Крим», що є органом господарського розвитку та управління ВЕЗ «Крим», є юридичною особою і перебуває у державній власності.
На території ВЕЗ «Крим» не справляються загальнодержавні податки та збори та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Будь-які доходи, одержані резидентами ВЕЗ «Крим» на цій території, підлягають оподаткуванню як іноземні доходи.
На території ВЕЗ «Крим» може застосовуватися мультивалютний режим, за яким в оплату приймається як гривня, так і валюти іноземних країн, включені до 1-2 груп Класифікатора іноземних валют та банківських металів НБУ.
Сприйняття суспільством[ред. | ред. код]
Проти прийняття Закону про ВЕЗ «Крим» від початку виступали громадські організації[1].
Правовий режим ВЕЗ спричинився до масового безмитного ввезення товарів та електроенергетики на окуповану територію та — через неї — до Росії. Це поєдналося з широким поширенням контрабанди та корупції на пунктах пропуску на півострів. Міністр економіки України заявив, що «вільна економічна зона в Криму неефективна через корупцію»[2].
За визначенням журналіста Павла Казаріна,
« |
Єдина мета цього документа — дозволити українським олігархам працювати в Криму, уникаючи виниклих юридичних перепон (у багатьох із них лишилися на півострові торгово-роздрібні мережі і заводи). Завдяки СЕЗ вони змогли безмитно ввозити товари до Криму, продавати їх там, а податки платити в кримський російський бюджет. Чорна діра з сумарним товарообігом до одного мільярда доларів на рік. Оригінальний текст (рос.) Единственная цель этого документа – позволить украинским олигархам работать в Крыму в обход появивишихся юридических препон (у многих из них остались на полуострове торгово-розничные сети и заводы). Благодаря СЭЗ они смогли беспошлинно ввозить товары в Крым, продавать их там, а налоги платить в крымский российский бюджет. Черная дыра с суммарным товарооборотом до одного миллиарда долларов в год[3].
|
» |
20 вересня 2015 кримські татари та інші проукраїнські активісти розпочали безстрокову громадянську акцію блокади Криму. Серед їх вимог — скасування Закону про ВЕЗ «Крим»[4][5][6].
За скасування Закону про ВЕЗ «Крим» виступали Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб[7], кримські татари[8] та окремі народні депутати[9].
Скасування[ред. | ред. код]
Комітет Верховної Ради рекомендував включити в Закон про реінтеграцію Донбасу від 18 січня 2018 року положення про скасування Закону про ВЕЗ "Крим". Проте ці рекомендації не були враховані в остаточній редакції закону[10].
Див. також[ред. | ред. код]
- Причорноморський економічний район
- Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»
- Офшорна зона
- Порто-франко
- Зона вільної торгівлі
- Державна служба України з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
- Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб
- Блокада окупованої Автономної Республіки Крим
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Громадські організації закликають Президента накласти вето на закон про створення вільної економічної зони Криму / Українська Гельсінська спілка з прав людини, 22.08.2014
- ↑ Крим став «посередницькою зоною» для торгівлі через закон України про ВЕЗ — Яницький / Крим. Реалії, 22.09.2015
- ↑ Павел Казарин. Тектоника Крыма. Как татары «возвращают» полуостров Украине / Slon Magazine, 25.09.2015
- ↑ Кримські татари ініціюють скасування закону про вільну економічну зону в Криму / Крим. Реалії, 08.09.2015
- ↑ Скасування закону про ВЕЗ «Крим» вигідне Україні — голова Держслужби у справах Криму / Радіо Свобода, 22.09.2015
- ↑ У РАЗІ СКАСУВАННЯ ЗАКОНУ ПРО ВЕЗ «КРИМ» КРИМСЬКІ ТАТАРИ ВІДМОВЛЯТЬСЯ ВІД ІДЕЇ ПРОДУКТОВОЇ БЛОКАДИ ОКУПОВАНОГО ПІВОСТРОВУ — ІСЛЯМОВ / 5 канал, 11 вересня 2015
- ↑ МІНТОТ ПЛАНУЄ СКАСУВАТИ ВІЛЬНУ ЕКОНОМІЧНУ ЗОНУ «КРИМ» КРИМ / 5 канал, 23.02.2017
- ↑ Деокупація Криму: в Меджлісі кажуть про два блоки проблем / Укрінформ, 26.02.2017
- ↑ Якщо ми придаток Росії, то давайте возити далі вугілля з ДНР і ЛНР — нардеп / Gazeta.ua, 24 лютого 2017
- ↑ Згадку Криму виключили з тексту закону про реінтеграцію Донбасу, щоб уникнути оскарження документа – нардеп Вінник. Процитовано 2018-08-17.
Посилання[ред. | ред. код]
- Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України: Верховна Рада України; Закон від 12.08.2014 № 1636-VII
- Сьогодні набув чинності закон України про вільну економічну зону в Криму / ЗІК, 27 вересня, 2014, 13:54
- «Вільна економічна зона Криму» не зможе функціонувати в умовах окупації, — експерт / ZN.UA, 21 червня 2014, 15:12
- Експерти проти створення в Криму «вільної економічної зони» / Крим.реалії, 18.08.2014
- Україна не спроможна перетворити Крим на особливу економічну зону — експерт / Голос Столиці, 20 червня 2014, 15:15
- Свободная экономическая зона «Крым»: сотрудничество или блокада? / Юрліга, 30.09.14 09:50
|