Вільям Добсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вільям Добсон
William Dobson by William Dobson.jpg
Народився 24 лютого 1610(1610-02-24)
Лондон, Королівство Англія[1]
Помер 28 жовтня 1646(1646-10-28) (36 років)
Оксфорд, Королівство Англія
Громадянство
(підданство)
Flag of England.svg Королівство Англія
Діяльність художник
Жанр портретний живописd
Magnum opus Prince of Walesd
Посада Придворний художник
Вільям Добсон. Автопортрет з Ніколасом Ланьєром[en] та Чарльзом Котреллом. Художник зобразив себе в центрі

Ві́льям До́бсон (англ. William Dobson, хрещений 24 лютого 1611 — похований 28 жовтня 1646) — один з перших значних англійських художників, за словами його сучасника Джона Обрі, «найбільш чудовий живописець з тих, що породила Англія»[2].

Біографія та творчість[ред. | ред. код]

Вільям Добсон. Принц Уельський (Карл II) близько 1642–1643

Майбутній художник народився в Лондоні, в родині художника-декоратора Вільяма Добсона, і був відданий на навчання Вільяму Піку[en]. Ймовірно, пізніше він працював в майстерні художника Френсіса Клейна. Добсон, як припускають дослідники, мав доступ до королівської колекції живопису та копіював твори Тиціана і Антоніса Ван Дейка, придворного художника короля Карла I. Колорит робіт Добсона сформувався під впливом венеціанського живопису, але стиль Ван Дейка очевидно не мав скільки-небудь значного впливу на творчість художника. За легендою, Ван Дейк сам відкрив Добсона, коли побачив картину молодого художника у вікні однієї лондонської крамниці. Однак немає жодних підстав вважати, що це трапилося насправді. Достовірно невідомо як Добсон потрапив до двору короля, і отримав замовлення на виконання портретів його самого, його синів та придворних.

Самостійна творчість[ред. | ред. код]

В 1630-х роках Добсон вже був самостійним художником, а після смерті Ван Дейка 1641 року зайняв його місце придворного живописця. Під час Англійської громадянської війни художник працював у роялістському центрі — Оксфорді та створив безліч портретів кавалерів — прихильників короля Англії. Зображення принца Уельського (майбутнього Карла II) у віці 12 років на тлі битви є одним з цікавих зразків барокового живопису, а також, можливо, найкращою роботою художника. Добсон також написав портрети герцога Йоркського, Руперта Пфальцського та Моріса Пфальцського.

Збереглося близько шістдесяти робіт художника, переважно це поясні портрети, виконані з 1642 року. Його творчий шлях був короткий, але портрети Добсона «Чудові за своїм технічноим блиском, прямотою та розкриттям характеру моделі»[2]. Соковиті мазки в його ранніх картинах пізніше поступилися місцем більш легким, прозорим, можливо, через брак матеріалу в останній період роботи в Оксфорді. Після взяття Оксфорда прихильниками парламенту в червні 1646 року Добсон повернувся до Лондона. Він залишився без покровительства та засобів до існування, був на короткий час поміщений у в'язницю за борги та помер у злиднях у віці тридцяти шести років. Похований у церкві Сент-Мартін-ін-зе-Філдс[2].

Шлюби[ред. | ред. код]

Художник був двічі одружений. Його перша дружина Елізабет померла у 1634 році. Вдруге він одружився у 1637 році на Джудіт Сендер, яка пережила чоловіка.

Уічнення пам'яті[ред. | ред. код]

Чотирьохсотріччя з дня народження Вільяма Добсона у 2011 році було відзначено виставками, створенням веб-сайту Dobson Trail зі списком його картин. До ювілею BBC відзняла документальний фільм The Lost Genius of British Art: William Dobson, режисер Вальдемар Янушчак.

На думку Вотерхауса[en], Добсон — «найвидатніший чисто британський художник до Хогарта»[3], як вважає Вальдемар Янушчак[en], він був «першим британцем, котрий народився генієм, першим справді чудовим англійським живописцем»[4].

Твори художника в музеях світу[ред. | ред. код]

Картини Добсона зберігаються в Лондонській Національній галереї, Національній галереї Шотландії, музеї Тейт Британія, Національній портретній галереї, Національному морському музеї, Квінс-гаусі, галереї Волкер (Ліверпуль), Художній галереї Ференца, Інституті мистецтва Курто, Далвічській картинній галереї, різних британських заміських замках і в Громадській художній галереї міста Данідін (Нова Зеландія).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Dobson, William // 1911 Encyclopædia Britannica — 11 — New York City: 1911. — Vol. 8.
  2. а б в William Dobson 1611-46 (en). National Portrait Gallery. Архів оригіналу за 2013-07-11. Процитовано 2013-07-06. 
  3. E. K. Waterhouse, Painting in Britain 1530–1790, 5th edn, New Haven and London 1994, p.80, United Kingdom Tate Gallery — William Dobson 1611–1646, Portrait of the Artist's Wife circa 1635–1640
  4. Третя частина документального серіалу BBC Baroque! From St Peter's to St Paul's і 'The first great British painter?' in Tate, 17, Spring 1999, p.62.

Посилання[ред. | ред. код]

William Dobson 1611-1646, Biography, Paintings, Dobson Art Trail (en). williamdobson.tv. Архів оригіналу за 2013-07-11. Процитовано 2013-07-06.