Вільям Макдугалл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вільям Мак-Дугалл (англ. William McDougall, 1871 — 1938) — англо-американський психолог, один із засновників соціально-психологічних досліджень, ввів поняття «соціальна психологія» (1908).

Він написав багато впливових наукових робіт, зробив великий внесок у розвиток теорії інстинктів і соціальної психології. Був опонентом біхевіоризму, і займав позицію дещо осторонь основної течії англо-американської психологічної думки першої половини 20 століття. Проте його роботи були добре відомими і поважалися в певних колах.

Мак-Дугалл намагався дати наукову інтерпретацію процесів в соціальних групах: пояснював соціальну потребу як стадний інстинкт, а групове спілкування — як організацію взаємодіючих енергій всіх членів даної групи («душа групи»), розвивав уявлення про надіндивідуальну національну душу. [1]

Як його попередник, Вільям Джеймс, Мак-Дугалл мав виражений науковий інтерес до окультних феноменів. У 1927 році він, при участі Дж. Райна, організував і університеті Дьюка першу парапсихологічну лабораторію. Він вважав, що психічна енергія є такою ж дієвою, як фізична. [2] На цьому підґрунті намагався підійти до проблеми особистості і пояснити клінічний матеріал, що торкався феномена «множинної особистості», тут він прийшов до розуміння особистості як системи мислячих і цілеспрямованих монад. Його роботи в цій галузі дали поштовх дослідженням особистості, перш за все мотиваційних характеристик (Г. Олпорт, Г. А. Мюррей, Р. Б. Кеттелл, Ф. Лерш).

Вибрані праці[ред.ред. код]

  • (англ.) Introduction of Social Psychology (1908
  • The Group Mind (1920)
  • Outlines of Abnormal Psychology (1929)
  • The Battel of Behaviorism (у співавторстві, 1927)
  • Energies of Man (1934)

Див. також[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]

  1. (англ.)«The group mind», Cambridge, 1920
  2. (англ.)«The Frotiers of Psychology», 1934

Джерела[ред.ред. код]