Віма Кадфіз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Віма Кадфіз (Вем Кадфіз)
бактр. Οοημο Καδφισο
Kushan Empire Vima Kadphises Circa CE 100-127, portrait.jpg
грец. BAΣIΛEYΣ OOHMO KAΔΦIΣHΣ
Династія Кушани
Держава Кушанське царство
Титул Великий Цар, Цар Царів, Син Бога
Форма влади спадкова автократія з елементами теократії
Попередник Віма Такту
Наступник Канішка (I)
Роки правління до/близько 111/112 р. — 127/128 р.
Біографічні дані
Рік народження невідомо
Батько Віма Такту
Мати невідомо
Брати, сестри невідомо
дружина невідомо
Діти Канішка (I)
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі


Віма Кадфіз (бактр. Οοημο Καδφισο, кхар. V'ima Kathpiśasa, Uvima Kavthisasa) (бл./до 112—126/7) — кушанський цар, син та наступник Віми Такту, третій великий цар, цар царів, син бога, Кушан. Отримав від батька велике Кушанське царство, й судячи по написам свого сина та наступника Канішки Великого, якихось великих потрясінь за часів його царювання не відбувалось. Відомий поперед за все емісіями якісних золотих монет, що пояснюють чи дефіцитом срібла, чи достатньою кількістю золотих родовищ на теренах Кушанського царства й, головне, неймовірним економічним зростанням Кушанського царства, крізь яке проходив так званий Шовковий (тобто Оксамитовий) Шлях з Імперії Хань на захід, до Римської імперії.

На його подвійних золотих динарах викарбувано легенди двома мовами: бактр. BAΣIΛEYΣ OOHMO KAΔΦIΣHΣ на аверсі, та розлога кхар. maharajasa rajadirajasa sarvaloga iśvarasa mahiśvarasa v'ima kathpiśasa tratarasa — Великий Цар, Цар Царів, Всесвіту Господар, Великий Господар, Віма Кадфіз Спаситель[1] на реверсі.[2][3]

Щодо кордонів та організації Кушанського царства за Віми Кадфіза будь-яких свідоцтв немає. Відомо, що його попередник «… підкорив Індію, керування якою доручив одному зі своїх військових очільників…», у якому можна бачити «… помічника — правителя Се…», який згодом проведе напад на Західний Край Хань.[4] З Рабатакського напису відомо, що за часів його наступника Канішки Великого вже був розвинутий інститут каралрангів — царських намісників, які на деяких територіях змінювали стару родову аристократію (ймовірно, перш за все у власне Бактрії). Щодо кордонів кушан на перший рік правління Канішки ми бачимо, принаймні у Індії, наступне: Кунінда (бактр. κοοαδηανο), Удджайн (бактр. ωζονο), Сакета (бактр. Ζαγηδο), Каушамбі (бактр. Κωζαμβο), Шрі-Чампа (бактр. Ζιριταμβο), Паталіпутра (бактр. Παλαβοτρο).[5] Отже, вже за часїв Віми Такту та Віми Кадфіза владу кушан окрім власне Бактрії було поширено й на центральну Індію та деякі (чи всі) кшатрапії саків (відомі як Західні Кшатрапи).

Віма Кадфіз в епіграфіці[6][ред. | ред. код]

син бога магараджа Віма Кадфіз року 287…[7]
… Він наказав зобразити їх, цих богів, яких написано [імена], також він наказав зобразити царів таких: Кудзулу Кадфіза царя прадіда, Віму Такту царя діда, Віму Кадфіза царя батька та його, Канішку царя…

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (англ.) Harry Falk. Names and titles from Kuṣāṇa times to the Hūṇas — The Indian material. 2010.
  2. (англ.) The Coin Galleries: Vima Kadphises
  3. Монети Віми Кадфіза у Британському музеї (англ.)
  4. (рос.) Бань Гу. «Хань Шу»
  5. (англ.) N. Sims-Williams. Bactrian Rabatak inscription. New reading. Bulletin of the Asia Institute. New Series, Vol. 18 (2004), pp. 53-68.
  6. (англ.) Michael C. Skinner. Marks of Empire: Extracting a Narrative from the Corpus of Kuṣāṇa Inscriptions. A dissertation submitted in partial fulfillment of the requirements for the degree of Doctor of Philosophy. University of Washington. 2017.
  7. 112/113 рік.