Вінцент Годлевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вінцент Годлевський
біл. Вінцэнт Гадлеўскі
Вінцент Годлевський
Вінцент Годлевський
 
Народження: 16 листопада 1888(1888-11-16)
Шуричі[be]
Смерть: 24 грудня 1942(1942-12-24) (54 роки)
Малий Тростенець
Причина смерті: вогнепальне поранення
Країна: Російська імперія, Білоруська Народна Республіка і Польська Республіка
Релігія: католицтво
Освіта: Семінарія Святого Йосифаd і Імператорська римо-католицька духовна академія
Партія: Білоруська християнська демократія і Білоруська незалежницька партія

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Вінце́нт Годле́вський (біл. Вінцэнт Гадлеўскі; 16 листопада 1898, Шуричі[be] — 24 січня 1942) — білоруський католицький священник, громадський і політичний діяч, публіцист. Входив до складу Ради Білоруської Народної Республіки.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 16 листопада 1898 року в селі Шуричі Волковиського повіту.

Закінчив Віленську католицьку духовну семінарію[lt] та Імператорську римо-католицьку духовну академію в Санкт-Петербурзі. Одним з перших став проповідувати в костелі білоруською мовою. Після проголошення Білоруської Народної Республіки Годлевський входив до складу Ради БНР.

Вінцент Годлевський — серед засновників ідеї білоруської християнської демократії, редактор газети «Крыніца».

Коли Західна Білорусь згідно з Ризьким мирним договором перейшла під контроль Польщі, Годлевський викладав у семінарії, проповідував у селі Жодзішки[be-tarask]. За національно-визвольну діяльність був заарештований польською владою. Після ув'язнення жив у Вільнюсі, переклав Новий Заповіт білоруською мовою.

У 19391940 роках видавав часопис «Беларускі Фронт»[be-tarask] та заснував Білоруську незалежницьку партію.

У червні 1940 виїхав з Вільнюса до Варшави, працював у Білоруському комітеті. У жовтні 1941 був призначений головним шкільним інспектором у Мінську, керував роботою з підготовки навчальних програм для білоруських початкових шкіл, одночасно був членом Білоруської Народної Самооборони.

З початком радянсько-німецької війни виступав на стороні Німеччини, сподіваючись з її допомогою здобути для Білорусі незалежність, однак згодом, побачивши нацистську політику в Білорусі, став на антинімецькі позиції[1]. Годлевький — один з головних організаторів підпільної антинімецької націоналістичної організації «Беларускі Цэнтральны (Народны) Фронт»" та підпільного антинімецького націоналістичного партизанського руху.

24 січня 1942 Вінцент Годлевський був заарештований гестапівцями у Мінську та розстріляний у концентраційному таборі Малий Тростянець.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [1][недоступне посилання з червня 2019]

Джерела[ред. | ред. код]