Вінцент Дунін-Мартинкевич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вінцент Дунін-Мартинкевич
біл. Вінцэ́нт-Яку́б Ду́нін-Марцінке́віч
Wincenty Dunin-Marcinkiewicz 2.jpg
При народженні Вінцент-Якуб Дунін-Мартинкевич
Псевдоніми, криптоніми Навум Пригаворка
Народження 4 лютого 1808(1808-02-04)
  Paniuškavičy[d], Babruyski Uyezd[d], Мінська губернія, Російська імперія
Смерть 29 грудня 1884(1884-12-29) (76 років)
  Мінська губернія, Російська імперія
Національність білорус
Громадянство Romanov Flag.svg Російська імперія
Мова творів білоруська, польська
Рід діяльності прозаїк, поет, драматург
Напрямок комедія
Жанр сатира
CMNS: Вінцент Дунін-Мартинкевич на Вікісховищі

Вінце́нт-Яку́б Ду́нін-Марцінке́вич (укр. Мартинкевич, біл. Ду́нін-Марцінке́віч, Вінцэ́нт-Яку́б псевдонім — біл. Наву́м Прыгаво́рка) (*4 лютого 1808 — †29 грудня 1884) — білоруський драматург і поет.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у фільварку Панюшкавічи (тепер Бобруйський район) у шляхетській родині середніх статків. Закінчив Бобруйську повітову школу (1824). Навчався в Петербурзькому університеті на медичному факультеті. Із 1827 року служив у Мінській єпархіальній консисторії, Мінській кримінальній палаті. 1840-го року залишив службу, придбав фільварок Люцинка біля міста Іванця. Тут розгорнулася його культурно-просвітницька, літературна й театральна діяльність та минули наступні роки життя. Під час повстання 1863–1864 років звинувачувався в розповсюдження «шкідливих для уряду» ідей, був арештований, перебував під слідством, згодом відпущений під нагляд поліції[1].

Творчість[ред.ред. код]

Монета Вінцент Дунін-Мартинкевич

Писав білоруською й польською. Однак його найвідоміший твір, комедія-водевіль «Пінская шляхта» — написаний на західнополіському діалекті української мови. Творчу діяльність розпочав із оперних лібрето, вірші яких не збереглися. У 1846 році у Вільні надруковано його драматичний твір «Салянка» («Ідылія»; постановка відбулася в Мінську 1852 року). У 1850-ті творив низку поетичних творів, віршованих повістей та оповідань — «Вечарніцы» та «Гапон» (1855), «Купала» (1856), «Шчароўскія дажынкі» (1857), «Травіца брат-сястрыца» і «Быліцы, расказы Навума» (написано 1857 року). Писав так само й твори польською: «Благословенна сім'я» і «Слов'яни в 19-му сторіччі» (1856). У 1859 році переклад білоруською поему Адама Міцкевича «Пан Тадэвуш». Зорганізував театральну трупу — перший білоруський театр, який ставив спектаклі в Люцинці, також у Мінську, Бобруйську й інших містах. У 1860-ті — 1870-ті роки написав комедії «Пінская шляхта» і «Залёты». Значна частина його творів, зокрема й комедій, не побачил світу за життя автора.

Розробив у білоруській літературі нові різновиди: віршована повість і оповідання. До того ж уважається зачинателем білоруської національної драматургії.

Починаючи писати, він стикався з тими самими труднощами, що й усі літератори того періоду — насамперед із відсутністю внормованої білоруської мови. Попри те все, Вінсент Дунін-Марцінкевич зміг вийти за вузькі межі діалектних кордонів та зорієнтуватися на всенародні мовні засоби (розпочав уживати форми слів, що існували по всій Білорусі).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Акуліч С.А., Александровіч С.Х., Антонаў В.А. Асветнікі зямлі беларускай. Энцыклапедычны слоўнік-даведнік. — Мн.: 2003. — С. 151.

Посилання[ред.ред. код]