Вірменія (сатрапія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вірменія
Дата створення / заснування 570 до н. е.
Країна Standard of Cyrus the Great (White).svg Імперія Ахеменідів
Замінений на Велика Вірменія
На заміну Урарту
Час/дата припинення існування 200 до н. е.
Вірменія в складі держави Ахеменідів

Сатрапия Вірменія (вірм. Սատրապական Հայաստան) — одна із сатрапій у складі держави Ахеменідів. Геродот згадує Вірменію (грец. Ἀρμενίων) як XIII округ Перського царства[1]. На чолі Вірменії в цей період стояла династія Єрвандідів. Перське панування у Вірменії тривало більш двох століть (550—330 роки до н. е.).

Перша згадка топоніма[ред. | ред. код]

Вперше Вірменія під своїм ім'ям згадується в Бегістунському написі 520 року до н. е. Автор напису, Дарій I, називає Вірменію ім'ям Арміна (Old Persian a.png Old Persian ra.png Old Persian mi.png Old Persian i.png Old Persian na.png). Раніше на цій території розташовувалася держава Урарту, яку завоювала Мідія.

Вірменія в працях античних авторів[ред. | ред. код]

За Ксенофонтом, Вірменія лежала на північ від землі кардухів і на північ від річки Кентрит[2]. Це була південна межа Вірменії. Північно-західну межу, за Геродотом, утворювали береги Понта Евксинського[1]. При цьому до складу Вірменії не входили землі саспірів (XVIII округ, Грузія) і моссінойків (XIX округ, Лазика, північно-східна Туреччина)[3]. Грецькі найманці Ксенофонта, після форсування річки Телебій, опинилися в Західній Вірменії, де правив вже не сатрап Оронт, а Тірібаз — «друг царя» і командир загону вершників. Служили Тірібазу тут вже халіби, хоча верхів'я Євфрату також вважалися вірменськими територіями.

Місцеві жителі мешкали в селах, вирощували ячмінь і виноград, з якого робили вино і родзинки, а чоловіки були озброєні луками і бойовими топірцями. Вірменія славилася кіньми, яких вирощували для перського війська. Ксенофонт повідомляє, що стародавні вірмени поклонялися Сонцю.

Примітки[ред. | ред. код]