Вірусна пневмонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вірусна пневмонія — це пневмонія, викликана вірусом.

Віруси — один з двох факторів, які викликають пневмонію, другий — бактеріальна інфекція; менш поширеними факторами є грибкова інфекція і паразити.

Вірусна інфекція є найчастішою причиною пневмонії у дітей, тоді як дорослі частіше схильні угрозі пневмонії, викликаної бактеріальною інфекцією або яка має змішану вірусно-бактеріальну природу.

Симптоматика[ред. | ред. код]

Симптоми вірусної пневмонії часто схожі з симптомами ГРВІ або грипу і включають в себе гарячку, непродуктивний кашель, нежить, та системні прояви (напр. міалгію, головний біль, озноб, задишку). Можливі також симптоми загальної інтоксикації організму — нудота, блювання, діарея.

Різні віруси викликають різну симптоматику.

Етіологія і патогенез[ред. | ред. код]

ВІрусти атакують клітини організму для розмноження всередині них. Зазвичай вірус потрапляє в легені повітряно-крапельним шляхом: на вдиху, через рот або через ніс. Потім вірус потрапляє в середину клітин, які вистилають дихальні шляхи, і в альвеоли легень. В результаті клітина найчастіше гине, вбита безпосередньо вірусом або у результаті саморуйнування шляхом апоптозу.

Подальше пошкодження легень відбувається в результаті імунної відповіді організму на вторгнення інфекції. Білі кровяні тільця, особливо лімфоцити, відповідають за активацію різноманітних хімічних речовин (цитокінів), викликає скупчення рідини в альвеолах. Поєднання саморуйнування клітин та скупчення рідини у легенях призводить до порушень у кисневому обміні і кисневому голодуванню.

Окрім впливу на бронхо-легеневу систему, багато вірусів атакують також інші органи і можуть призводити до важких наслідків з порушенням різних функцій організму. Віруси також ослаблюють імунний захист організму, в результаті чого він стає більш схильний до бактеріальної інфекції.

Приєднання бактеріальної інфекції призводить до розвитку бактеріальної пневмонії на тлі початкової вірусної пневмонії і значно вирусной пневмонии #і значно ускладнює перебіг захворювання.

Найпоширенішими причинами вірусної пневмонії є:

Також вірусна пневмонія викликається більш рідкісними вірусами:

Інші різновиди вірусів можуть лише у окремих випадках викликати пневмонію:

Ускладнення[ред. | ред. код]

  • приєднання бактеріальних інфекцій (наприклад, S. pneumoniae, Staphylococcus aureus, H. influenzae та ін.), бактеріальна пневмонія
  • плеврит
  • бронхообструктивний синдром
  • набряк легень
  • респіраторний дистрес-синдром
  • різноманітні позалегеневі ускладненя

Діагностика[ред. | ред. код]

Діагноз вірусної пневмонії не може бути поставлений з упевненістю без рентгенологічного дослідження. При фізикальному та рентгенологічному дослідженні легень виявляють ознаки сегментарної (або часткової) інфільтрації легень.

Дуже важлива рання діагностика, так як саме вона забезпечує своєчасність початку лікування і дозволяє уникнути розвитку тяжких ускладнень.

Профілактика і лікування[ред. | ред. код]

Пацієнтам з вірусною пневмонією, викликаною вірусами грипу підтипів А або В, впродовж 48 годин з моменту появи симптомів слід почати приймати препарати-інгібітори нейромінідази, Озельтамівір або Занамівір (в Росії це препарати «Таміфлю» і «Реленза»).

Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) піддається лікуванню рибавірином. Вірус простого герпеса і вірус вітряної віспи чутливі до ацикловіру. Цитомегаловірус лікується ганцикловіром.

Препаратів для лікування вирусной пневмонии, викликаної ТГРС (тяжкий гострий респіраторний синдром, атипова пневмонія), аденовірусом, вірусом парагрипу, нині не існує. Можливі тільки терапія, направлена на підвищення імунітету та посилення захисних сил організму, та симптоматичне лікування.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Коронавирус Ближневосточного респираторного синдрома (БВРС-КоВ). — ВОЗ, 2019. — 21 января.
  2. Баженков, Семён (2017-04-16). Корь. Вести Медицина (ru).  Проігноровано невідомий параметр |accessyear= (довідка)
  3. Помилка: не задано параметр |назва= в шаблоні {{публікація}}. — Вестник инфектологии и паразитологии. — ISSN 1609-9877.