Вірусні гепатити

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вірусні гепатити — група інфекційних захворювань, які в першу чергу вражають печінку людини, викликаючи в ній запальний процес. Віруси гепатиту дуже різняться між собою, тому при тому чи іншому гепатиті (А, В, С, D та інші) симптоматика може відрізнятися. Разом з тим всі різновиди гепатитів часто називають жовтяницею, так як пожовтіння шкірних покривів і білків очей — це один з найбільш поширених симптомів гепатиту.

Класифікують вірусні гепатити за багатьма параметрами:

по тривалості протікання захворювання гепатити діляться на гострі, підгострі і хронічні; по тяжкості розрізняють важкі, а також гепатити з легкою і середньою вагою течії; по локалізації розрізняють вогнищевий, паренхіматозний і мезенхімальний гепатити.

Гепатит А[ред.ред. код]

Гепатит А (хвороба Боткіна) — найпоширеніша форма вірусного гепатиту. Збудником захворювання є вірус гепатиту А. Від моменту інфікування і до настання перших ознак хвороби може пройти від 7 до 50 днів.

Зазвичай, гепатит А починається з високої температури. Через кілька днів сеча хворого стає темною, а кал, навпаки — світлішає. Хвороба може тривати від 1 тижня і до 2-х місяців. Період відновлення може розтягуватися до 5-6 місяців.

Найчастіше на гепатит А захворюють в країнах так званого «третього світу». Хворобою можна заразитися, контактуючи з інфікованими людьми, або приймаючи заражену їжу і воду. Також гепатит А вважається хворобою брудних рук, тому часто нею хворіють діти.

Гепатит А вважається самим легким захворюванням з усіх гепатитів. Хворі на вірусний гепатит А не відчувають важких наслідків. Хвороба часто проходить сама по собі, без застосування активного лікування. У разі необхідності хвороба Боткіна лікується в лікарні. Хворому рекомендовано постільний режим, спеціальна дієта і прийом гепатопротекторів — препаратів, що захищають клітини печінки.

Профілактика гепатиту А — це дотримання гігієни. Також від вірусу гепатиту А існують вакцини.

Гепатит В[ред.ред. код]

Це більш важке захворювання, ніж гепатит А, так як гепатит В може призвести до серйозних уражень печінки.

Заразитися вірусом гепатиту В можна через кров, при статевому контакті, а також вірус може передаватися від матері до плоду при пологах. Так само, як і хвороба Боткіна, гепатит В починається з підвищення температури. Хворого турбують болі в суглобах, слабкість, нудота і блювота. При гепатиті В може відзначатися збільшення печінки та селезінки, а також потемніння сечі і знебарвлення калу.

Жовтяниця при гепатиті В буває рідко. Ураження печінки можуть бути дуже важкими, аж до розвитку цирозу печінки і раку.

Лікування гепатиту В є комплексним із застосуванням гепатопротекторів, антибіотиків, гормонів і препаратів для імунної системи.

Гепатит С[ред.ред. код]

Це найбільш важкий різновид гепатиту, що викликається вірусом гепатиту С. Найчастіше цим вірусом інфікуються молоді люди та особи середнього віку. Заразитися гепатитом С можна через кров, наприклад при переливанні крові або використанні нестерильного шприца. Значно рідше хвороба передається статевим і вертикальним (від матері до плоду) шляхом.

Майже в 80% випадків гепатит С перетікає в хронічну форму, що є найбільш небезпечним сценарієм розвитку захворювання. Хронічна форма гепатиту С може призвести до цирозу печінки або ракової пухлини. В даний час розробляються і впроваджуються в практику нові методи лікування гепатиту С, що дозволяє підтримувати нормальний стан печінки хворих, а за сприятливих умов — вилікуватися від цієї хвороби.

Гепатит D[ред.ред. код]

Вірусний гепатит D (дельта-гепатит) відрізняється від всіх інших різновидів гепатитів тим, що його вірус не може розмножуватися в організмі самостійно. Для цього вірусу гепатиту D потрібен «помічник», а саме вірус гепатиту В. У цьому зв'язку гепатит D розглядається як ускладнення гепатиту В. У разі, коли в організмі хворого знаходяться відразу обидва віруси, то розвивається суперінфекція, а хвороба протікає в дуже важкій формі.

Гепатит E[ред.ред. код]

Вірусний гепатит Е – ураження печінки інфекційної природи. Інфекція має фекально-оральний механізм передачі, протікає гостро, циклічних і досить небезпечно для вагітних жінок.

Гепатит E переважно розповсюджений в тропічний країнах і регіонах, де постачання населення чистою водою не достатньо (країни Середньої Азії).


Характеристика збудника

Вірус гепатиту Е відноситься до роду Calicivirus, є РНК-, має меншу стійкість до впливу зовнішнього середовища, ніж вірус гепатиту А.

Збудник зберігає життєздатність при 20 ° С і менше, при заморожуванні і наступному відтаванні – гине, добре інактивується хлор-і йодовмісних дезінфектантів.

Резервуаром і джерелом вірусу гепатиту Е є хворі люди і носії інфекції. Період заразливості людини недостатньо досліджень, але імовірно контагіозність має місце в тому ж терміни, що і при гепатиті А.

Вірус гепатиту Е передається за допомогою фекально-орального механізму переважно водними шляхом. У рідкісних випадках (при забруднення посуду, об'єктів побуту вірусом) реалізується контактно-побутовий шлях передачі. Харчове зараження можливе при поїданні сирих молюсків.

Переважно водний шляхи поширення інфекції підтверджує її низька очаговость, виникнення епідемій у зв'язку з сезонними опадами, зміна рівня грунтових вод.

Найбільш висока природна сприйнятливість – у вагітних жінок після 30 тижня вагітності. Перенесена інфекція імовірно залишає стійкий довічний імунітет.


Симптоми вірусно гепатиту Е

Клінічний перебіг вірусно гепатиту Е подібно такому при зараженні вірусними гепатитом А.

Інкубаційний період коливається в межах від 10 до 60 днів, в середньому становлячи 30-40 днів. Початок захворювання, як правило, поступове. У переджовтяничний період захворювання хворі відзначають слабкість, загальне нездужання, знижений апетит, у третині випадків виникає нудота, блювота. Більшість хворих скаржиться на біль у правому підребер'ї і верхній частині живота, нерідко – досить сильні. У Деяких випадках біль у животі є першою ознакою інфекції. Температура тіла звичайно залишається в межах норми або підвищується до субфебрильних значень. Артралгій, висипань зазвичай не відзначається. Тривалість преджелтушного періоду може становити від одного до дев'яти днів, після чого з'являються ознаки функціональних порушень роботи печінки: сеча стає темною, кал знебарвлюється, спочатку склери, а потім і шкірні покриви набувають жовтого відтінку (у Деяких випадках досить інтенсивний). Біохімічний аналіз крові в Цей період відзначає підвищення рівня білірубіну і активності печінкових трансаміназ. На відміну від вірусно гепатиту А, при даній інфекції при розвитку жовтяничного синдрому регрес симптомів інтоксикації не відзначається. Слабкість, відсутність апетиту і болі в животі зберігаються, може приєднуватися свербіж шкіри (пов'язаний з високою концентрацією жовчних кислот у крові). Відзначається збільшення печінки (край печінки може виступати під реберної дуги більш ніж на 3 см).

Через 1-3 тижні клінічні прояви починають регресувати, настає період одужання, Який може тривати 1-2 місяці до повної нормалізації стану організму (за даними лабораторних тестів). Іноді відзначається більш затяжний перебіг інфекції.

Для важко протікає гепатиту Е характерний розвиток гемолітичного синдрому, що супроводжується гемоглобинурией, геморагії, гострою нирковою недостатністю. Гемоглобінурія виникає у 80% хворих на вірусні гепатит Е з важким перебігом і у всіх випадках розвилася печінкової енцефалопатії.Геморагічна симптоматика може бути досить виражена, характерні масовані внутрішні (Шлункові, кишкові, маткові) кровотечі. Стан хворих і тяжкість перебігу гепатиту безпосередньо залежить від концентрації плазмових факторів згортання. Зниження їх кількості, а також зменшення активності плазмових протеаз, сприяє помітно обважнює стану хворого і збільшенню клінічної симптоматики аж до загрози розвитку печінкової енцефалопатії.

Вагітні жінки, які заразилися вірусними гепатит Е, зазвичай вкрай важко переносять інфекцію, що розвивається в основному після 24 тижня вагітності. Характерно різке погіршення стану безпосередньо перед пологами або мимовільними переривання вагітності. Виражений геморагічний синдром, в пологах відзначається інтенсивна кровотеча, швидко розвивається печінкова енцефалопатія аж до печінкової коми (прогресування симптоматики нерідко відбувається за 1-2 дні). Нерідка Внутрішньоутробна смерть плода, нирково-печінковий синдром.


Ускладнення вірусно гепатиту Е

Ускладнення вірусно гепатиту Е – це гостра печінкова недостатність, печінкова енцефалопатія та кома, внутрішні кровотечі. У 5% хворих вірусний гепатит Е сприяє розвитку цирозу печінки.


Діагностика вірусно гепатиту Е

Специфічна діагностика вірусно гепатиту Е грунтується на виявлення специфічних антитіл (імуноглобулінів М і G) за допомогою серологічних методик і виявленні антигенів вірусу за допомогою ПЛР.

Решта лабораторно-діагностичні заходи спрямовані на з'ясування функціонального стану печінки та виявлення загрози розвитку ускладнень. До них відносяться: коагулограма, печінкові проби, УЗД печінки, МРТ та ін


Лікування вірусно гепатиту Е

Лікування легкої та середньої за тажкістю форми хворих з вірусними гепатитом Е виробляють в інфекційних відділеннях стаціонару, призначається дієта (показаний стіл № 5 за Певзнером – щадна дієта з пониженим вмістом жирних кислот і багата клітковиною), Рясне пиття. Симптоматична терапія (спазмолітичні, антигістамінні засоби) за показаннями. При необхідності проводиться оральна дезінтоксикації розчином 5% глюкози.

При тяжкому перебігу хворі лікуються у відділенні інтенсивної терапії, проводиться інфузійна дезінтоксикаційна терапія (гемодез, глюкоза, електролітні суміші), інгібітори протеаз, за показаннями вводять преднізолон. При загрозі розвитку геморагічного синдрому призначається трентал, Діціон. При масивних внутрішніх кровотечах – переливають плазму, тромбоцитарної масу.

Особлива увага приділяється лікуванню вагітних жінок. Питання про передчасних пологах вирішується індивідуально, нерідко вживаються заходи до екстреного переривання вагітності.


Прогноз при вірусно гепатиті Е

Найчастіше вірусний гепатит Е закінчується одужанням, проте важка форма захворювання загрожує розвитком небезпечних для життя ускладнень: ниркової і печінкової недостатності, печінкової коми. Смертність середовища хворих на вірусні гепатит Е складає 1-5%, Цей показник середовища вагітних жінок досягає 10-20%.

У разі зараження вірусними гепатитом Е осіб, які страждають на гепатит В, прогноз помітно погіршується, смерть при такому поєднанні настає в 75-80% випадків.


Профілактика вірусного гепатиту Е

Загальна профілактика вірусного гепатиту Е полягає в поліпшенні умов життя населення і контролі над станом водних джерел. Індивідуальна профілактика передбачає дотримання санітарно-гігієнічних норм, вживання якісної води з надійних джерел. Особливу увагу профілактиці вірусно гепатиту Е бажано приділяти вагітним жінкам, котрі збираються в епідеміологічних неблагополучні регіони (Узбекистан, Таджикистан, Північна Африка, Індія і Китай, Алжир і Пакистан).

Джерела[ред.ред. код]

  1. UKRHEALTH.NET | Вірусні гепатити


захворювання Це незавершена стаття про хворобу, захворювання або розлад.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.