Віткос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Віткос

Віткос (Witkus) — давнє місто часів імперії інків Тауантінсую. Було одним з важливіших міст інків у боротьбіз іспанськими конкістадорами. Вперше знайдено під час експедиції 1911 року під головуванням Гірама Вінгхама. У 1980-х роках Вінсент Лі провів найзначущі дослідження на території Віткоса. Є важливою археологічною пам'яткою Перу.

Географія[ред. | ред. код]

Руїни Віткос розташовані гірській частині Анд, на межі з амазонськими джунглями, на висоті 2970 м над рівнем моря. Сьогодні розташовано біля м. Лукма, у регіоні Куско (Перу).

Історія[ред. | ред. код]

Був започаткований як літній палац Сапа Інки Пачакутека. В подальшому представляв собою невелике поселення. Віткос набув значення за володарювання Манко Юпанкі, який втік сюди у 1537 році від конкістадора Родріго Оргоньєса. Правитель інків Манко Юпанкі значно зміцнив Віткос, звівши потужні мури. З цього моменту Віткос стає важливою військовою базою спротиву іспанським загарбникам. Тут у 1544 році Манко Юпанкі було вбито іспанськими змовниками на чолі із Дієго Мендесом, що втікли до інків, а потім вирішили спокутувати перед іспанською короною зраду, вбивши імператора інків. Проте Мендеса із змовниками швидко знищила охорона Манко Юпанкі.

Опис[ред. | ред. код]

Віткос представляв собою місто Куско у мініатюрі, складається з 3 масштабних комплексів, що розташовані перепендекулярно. Археологами було знайдено більше 30 будівель та інженерних споруд на східному краю пагорбу, серед них «каланка» (будинок зустрічів), делька «колька» (складів), великий «ушну» (релігійний оглядовий майданчик), а також тераси і забудовані стежки.

Поряд з Віткосом знаходиться велетенське каміння з різьбленим зображенням — Чукіпальта, відомий також як «Оракул Інків», тераси, на яких колись розташовувалися квітучі сади.

Джерела[ред. | ред. код]