Вітовт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вітовт Великий
Magnus Ducis Lithwanie Dni Russie et Cetera
Vitaŭt Vialiki. Вітаўт Вялікі (XVIII) (2).jpg
Великий князь Руський
Великий князь Литовський
Правління 1392-1430
Попередник Ягайло
Наступник Свидригайло
Інші титули Князь Троцький
Біографічні дані
Імена лит. Vytautas
Релігія язичництво
православ'я
католицизм
Народження бл.1350
Старі Троки
Смерть 27 жовтня 1430(1430-10-27)
Троки
Поховання Кафедральний собор Св. Станіслава і Св. Владислава
Дружина Марія Лукомська
Другий шлюб Анна Святославна[1]
Третій шлюб Юліана Гольшанська
Діти Софія
Династія Гедиміновичі
Батько Кейстут
Мати Бірута
COA of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg
Медіафайли у Вікісховищі?

Вітовт Кейстутович, також відомий як Вітовт Великий (лит. Vytautas, біл. Вітаўт, пол. Witold; 1350 — 27 жовтня 1430) — литовський і руський (український) державний діяч, великий князь литовський з династії Гедиміновичів; син Кейстута, небіж Ольгерда і двоюрідний брат Ягайла. Як Великий князь Литовський, Руський та Жемайтійський титулував себе з 1395/96,[2] дата формального визнання — 1401[3], — 1430); король гуситів у 14221427 (обраний на Чаславському сеймі 1422 року). Протегував визнавців латинського обряду, виступав проти умов Кревської унії 1385, боровся за політичну незалежність Великого князівства Литовського від Польського королівства.

Біографія[ред. | ред. код]

Дитинство і молоді роки[ред. | ред. код]

Народився Вітовт близько 1350 року. Точна дата його народження невідома. Хроніст Конрад Бітшин. при описі битви під Рудовою (1370) згадував, що Вітовту, який брав участь в битві, було двадцять років. За Кромером, в 1430 р. Вітовту було вісімдесят[4]. Батько Вітовта Кейстут і його дядько Ольгерд правили спільно і не боролися за владу у Великому князівстві Литовському. Ольгерд був великим князем і займався східними та південними справами, Кейстут вів запеклу боротьбу з поляками, угорцями та тевтонськими лицарями на північному заході. Матір'ю Вітовта була друга дружина Кейстута, язичницька жриця, Бірута.

Перші відомості про Вітовта в джерелах відносяться до кінця 1360-х років. У 1368 і 1372 роках він брав участь в походах Ольгерда на Москву. У 1374 отримав у володіння Гродненське князівство. У 1376 року вже як князь гродненський брав участь в поході на Польщу. Від 1377 р. робив самостійні походи в землі Тевтонського ордена.

Після смерті Ольгерда в 1377 Кейстут визнав його старшого сина від другого шлюбу, Ягайла великим князем литовським і продовжив традиційну для себе війну з хрестоносцями.

Проте, Ягайло побоювався свого впливового дядька, до того ж проти Кейстута його налаштовували мати — Уляна Тверська і швагер Войдила.

У лютому 1380 Ягайло без узгодження з Кейстутом уклав п'ятимісячне перемир'я з Лівонським орденом для захисту своїх спадкових земель в Литві, а також Полоцька, тільки що забраного у свого брата і суперника, Андрія.

31 травня 1380 Ягайло і великий магістр Тевтонського ордена Вінріх фон Кніпроде уклали таємний Довидішковський договір, підставивши тим самим під удар хрестоносців землі Кейстута, на які дія договору не поширювалося.

Боротьба за владу у Великому князівстві Литовському[ред. | ред. код]

У лютому 1381 хрестоносці вторглися в землі Кейстута і рушили в напрямку Трок. Був зруйнований Новий Городок і взято в полон близько 3 000 чоловік. Комтур Оструди, Гюнтер Гоенштейн повідомив Кейстута про укладення Довидішковського договору, після чого Кейстут вирішив розпочати війну з Ягайлом. В кінці 1381 р. він на чолі війська вирушив до Пруссії, але по дорозі різко повернув на Вільно. Незадоволений рішенням батька Вітовт відбув в Дорогочин і Гродно. Кейстут з легкістю взяв Вільно та полонив самого Ягайла. Крім того, він виявив секретний договір з Орденом, яким зміг довести Вітовту плани Ягайла.

Під час переговорів з Ягайлом у Вільні, Вітовта разом з Кейстутом схопили і помістили в Кревський замок. У замку Кейстута задушили, однак Вітовту за допомогою дружини Анни Святославни вдалося втекти.

В ході боротьби з двоюрідним братом Вітовт був змушений двічі бігти у володіння Тевтонського ордена (1382—1384, 1389—1392) а також передати хрестоносцям Жемайтію. Через Берестя і Мазовію Вітовт прибув до Пруссії, де 21 жовтня 1383 прийняв католицтво і ім'я Віганд. Проте невдовзі, після повернення на батьківщину в 1384 перейшов у православ'я і отримав ім'я Олександр, проте пізніше повернувся в католицтво, зберігши православне ім'я.

У 1384 році він отримав назад частину спадщини свого батька.

Після унії Великого князівства Литовського з Польщею в 1385 р. Вітовт очолив опозиційно налаштоване щодо унії угруповання феодалів ВКЛ. Боровся за незалежність князівства від Польщі і домагався від польського короля Ягайла визнання за собою (на правах намісника) Великого князівства Литовського. За допомогою лицарів Лівонського ордену протягом війни (1389—1392) намагався скинути заступника Ягайла на литовському престолі — свого двоюрідного брата Скиргайло і почати управляти державою незалежно від польського короля.

В результаті цієї боротьби між ним і Ягайло в 1392 році було укладено компромісну Островську угоду, згідно якої була визнана фактична верховна влада Вітовта в ВКЛ, але Ягайло де-юре зберігав титул великого князя литовського.

Централізаторська політика. Битва на Ворсклі[ред. | ред. код]

За Островською угодою 1392, польський король Владислав II Ягайло, кузин Вітовта, визнав його довічним правителем Литовського князівства. У 1393 Вітовт захопив Кам'янець-Подільський[5]. Він ліквідував на території України найбільші удільні князівства — Волинське, Київське, Новгород-Сіверське та Подільське (у 1394[6]), створив замість них звичайні литовські провінції, в яких правили великокнязівські намісники, а Західне Поділля змушений був передати Ягайлові.

Під час князювання Вітовта значно поширилась українська територіальна колонізація на південь та схід, аж до Чорного моря. Вітовт, виконуючи плани «великого княжіння на всій руській землі», розбудовує на півдні українських земель систему опорних укріплень (у Брацлаві, Черкасах та інших містах), закладає фортеці та морські порти у південних степах (кінець XIV — початок XV ст.; Каравул (на Дністрі), Чорне місто (Черн; на лівому березі Дністровського лиману), Коцюбіїв (Кацібей, Качибей — на берегах Одеської затоки, між двох лиманів — Хаджибейського (Кацибейського) і Куяльницького (Куганлык); на місці сучасної Одеси), ряд військових поселень на Південному Бузі (Бужин (?) та Вітовтова переправа (міст) (→ Первомайськ)) і нижньому Дніпрі (Дашів та Вітовтова Митниця)); здійснює у 1397-1398 два переможних походи проти Золотої Орди.

Збудував на приєднаних південних кордонах своєї держави велику систему укріплень, яка складалася з фортець: Дашів (пізніше Очаків), Соколець (пізніше Вознесенськ), Каравул (пізніше Рашків), Білгород, Кацюбіїв (пізніше Одеса).

З 1398 року Литовська держава стала називатися Велике князівство Литовське, Руське та Жемайтійське[джерело?].

Вів тривалу боротьбу з татарами, намагаючись витіснити їх з українського Причорномор'я. Однак поразка литовсько-руських військ у битві на річці Ворсклі 1399 від переважаючих сил золотоординських ханів перекреслила мрії Вітовта про об'єднання в межах литовської держави всієї Русі-України. Після цієї поразки зупинилось становлення самостійної Литовсько-Руської держави, й Вітовт вимушений був йти на зближення з Польщею. У 1401 уклав з Ягайлом Віленсько-Радомську унію, якою офіційно визнавався як «великий князь всіх земель литовських».[7]

Великий князь Литовський (1401—1409)[ред. | ред. код]

Протягом 1406-1408 здійснив три походи у Московське князівство, встановивши в 1408 кордони між Литвою та Московією у верхів'ях ріки Ока по річках Угра, Росса та Бриня. Василь I перестав підтримувати Свидригайла Ольгердовича та визнав приналежність до Великого князівства Литовського Смоленської землі та Верховських князівств.

Угрський договір 1408 затвердив панівне положення Великого князівства Литовського у Східній Європі, що дозволило Вітовту посилити свою владу над Псковом та Новгородом і полегшило тривалу боротьбу з Тевтонським орденом на заході. Дружина Василя I Софія Вітовтівна часто та довго бувала у князівстві, гостювала у свого батька. Після смерті Василя I (1425) Вітовт суттєво впливав на внутрішні справи Московського князівства і навіть став опікуном дев'ятирічного сина Василя I Василя II Темного. Мирні відносини між Литвою та Московією зберігалися до 1492.

Велика війна і Грюнвальдська битва (1409—1413)[ред. | ред. код]

У 1409 з Польщі надходила інформація, що Ягайло заявляв про передачу Вітовту Поділля взамін за поступки останнього у своїй політиці щодо німців.[7] У 1410 Вітовт разом з Ягайлом очолював польсько-литовсько-руські війська, які завдали поразки німецьким лицарям у Грюнвальдській битві. Вітовт сприяв розвиткові торгівлі, ремесел, запроваджував у містах, в тому числі й в Україні, магдебурзьке право. У 1411 Ягайло передав йому Поділля, де до смерті Вітовта (1430) правили його старости[7] (намісники).

У 1413 уклав з Польщею Городельську унію, яка обмежувала права та привілеї української православної шляхти у Великому князівстві Литовському.

Останні роки правління. Луцький з'їзд (1413—1430)[ред. | ред. код]

15 листопада 1415 за ініціативою Вітовта собор єпископів у Новгородку висвятив всупереч волі константинопольського патріарха митрополитом київським і литовським Григорія Цамблака.

У підконтрольному Вітовту Луцьку 6 січня 1429 року розпочався 13-тижневий з'їзд європейських монархів. Була спроба Вітовта отримати королівську корону. У 1430 році імператор Священної Римської імперії Сигізмунд I Люксембург проголосив його королем «Литовського королівства». На 29 вересня 1430 року було призначено церемонію коронації Вітовта, запрошено чимало гостей. Але освячена корона, послана Сигизмундом I до Вітовта, була перехоплена польською шляхтою[8].

Незабаром, 27 жовтня 1430 року, Вітовт помер, так і не будучи коронованим як король.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Вітовт входив у число 24 лицарів Ордену дракона разом з Владиславом II Ягайлом, Владом ІІ Дракулом і іншими європейськими монархами.[9].

Був тричі хрещений: перший раз у 1382 році за католицьким обрядом під ім'ям Віганд, другий раз у 1384 році за православним обрядом під ім'ям Олександр і втретє в 1386 році за католицьким обрядом також під ім'ям Олександр.

Вшанування Пам'яті[ред. | ред. код]

На честь великого князя Вітовта названо чимало об'єктів у Литві, Білорусі, Польщі. Його ім'я носить університет в литовському місті Каунас. Пам'ятники Вітовту встановлені у Каунасі, Кернаві, Вільнюсі, Сянеї-Тракаї, Бірштонасі, Бятигалі, Перлоє, Вялюоне і багатьох інших містах Литви, а також у білоруському Гродно. Скульптурне зображення Вітовта також є частиною монументу «Тисячоліття Росії» в Санкт-Петербурзі та пам'ятника "Грюнвальд" у Кракові.

Під мурами Луцького замку розташований історичний ресторан «Корона Вітовта», названий в пам'ять з'їзду монархів і княжого бенкету 1429 року.

На честь князя названий білоруський тролейбус АКСМ-420.

У Києві існує вулиця Князя Вітовта[10].

З ініціативи Київського еколого-культурного центру один з вікових дубів у Голосіївському лісі біля НУБіП м. Києва був названий ім'ям князя Вітовта.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Łowmiański H. Anna (†1418) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : Polska Akademia Umiejętności – Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1935. — T. 1. — S. 122. — Reprint. Kraków : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989. — ISBN 83-04-03484-0. (пол.)
  2. Грушевський М. Історія України-Руси… — Т. IV. — С. 141.
  3. Грушевський М. Історія України-Руси… — Т. IV. — С. 178.
  4. Барбашёв А. И. Витовт и его политика до Грюнвальдской битвы (1410 г.). — СПб.: Типография Н. Н. Скороходова, 1885. — Глава II. — С. 18.
  5. Пламеницька О. Кам'янець- Подільський. — К. : Абрис, 2004. — С. 35.
  6. Михайловський В. Правління Коріатовичів на Поділлі (1340-ві — 1394): соціальна структура князівського оточення Архівовано 12 червень 2015 у Wayback Machine. // Український історичний журнал. — К., 2009. — № 5 (488) (вер.—жовт.). — С. 34. — ISSN 0130-5247.
  7. а б в Грушевський М. Історія України-Руси… — Т. IV. — С. 178.
  8. Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.З. Ч.с.432
  9. http://www.rodoslovlje.com/medieval_serbia/eng/history-dragon.htm
  10. Рішення Київської міської ради від 12 жовтня 2017 року № 181/3188 «Про найменування нових вулиць у Голосіївському районі міста Києва» // Хрещатик. — 2017. — № 114 (5027). — 3 листопада. — С. 6.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Скиргайло Ольгердович
Herb Lytwa (Alex K).svg Великий князь Литовський
1392-1430
Herb Lytwa (Alex K).svg Наступник
Свидригайло Ольгердович
Попередник
Скиргайло Ольгердович
Trakai district COA.gif Князь Троцький
1392-1413
Trakai district COA.gif Наступник
Не було
Попередник
Ягайло
POL COA Pogoń Ruska.svg Великий князь Руський
1398-1430
POL COA Pogoń Ruska.svg Наступник
Свидригайло Ольгердович