Вітрифікація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вітрифікація
CMNS: Вітрифікація у Вікісховищі

Вітрифікація («склування», від лат. vitrum «скло» і лат. facio «роблю, перетворюю») — перехід рідини при зниженні температури в склоподібний стан.

У хімії[ред. | ред. код]

Вітрифікація характерна для аморфних речовин і можлива, коли між елементарними частинками речовини (атомами, молекулами, блоками) утворюється достатня кількість зв'язків, що перевищує деяке порогове значення. У зв'язку з цим існує деяка порогова температура, названа температурою склування (Tg). Нижче Tg аморфна речовина оскловується і поводиться як тверде тіло, а вище Tg як рідке[1].

Вітрифікації часто розглядають як фазовий перехід другого роду, в якому переохолоджений розплав набуває структури скла і властивостей, аналогічних кристалічним твердим тілам[2]. Вважається, що система хімічних зв'язків у вітрифікованому стані (склі) має розмірність Гаусдорфа — Безиковича таку ж, як в кристалах, — рівну трьом, а в розплавах вона фрактальна і дорівнює 2.55 ± 0.05[3].

Для вітрифікації необхідно уникнути утворення кристалічної фази при охолодженні. Практично будь-який розплав можна вітрифікувати, тобто перевести в склоподібний стан. Деякі розплави (зі склувальних речовин) не вимагають для цього швидкого охолодження. Навпаки, розплави металів вимагають для вітрифікації надзвичайно швидкого охолодження[4][5][6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. M.I. Ojovan, W.E. Lee. Connectivity and glass transition in disordered oxide systems J. Non-Cryst. Solids, 356, 2534—2540 (2010).
  2. The IUPAC Compendium of Chemical Terminology, 66, 583 (1997).
  3. М. И. Ожован. Топологические характеристики связей в окисных системах SiO2 и GeO2 при переходе стекло-жидкость. ЖЭТФ, 130 (5) 944—956 (2006)
  4. Shaw JM, Jones GM. «Terminology associated with vitrification and other cryopreservation procedures for oocytes and embryos.» Hum Reprod Update. 2003 Nov-Dec; 9(6):583-605. DOI:10.1093/humupd/dmg041
  5. Руководство по клинической эмбриологии. /Под редакцией В. С. Корсака. М.: Издательство медицинских книг, 2011. — 224 с.
  6. J. Wolfw and G. Bryant. Intracellular vitrification // Cryobiology and anhydrobiology of cells. 2004.