Віцепрезидент США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Віце-президент США)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Печатка віцепрезидента США

Віцепрезидент США (англ. Vice President of the United States) — друга за важливістю посадова особа в системі виконавчої гілки федерального уряду США. Зараз цю посаду займає Майк Пенс.

Функції[ред. | ред. код]

Віцепрезидент обирається разом з президентом США, у кожного кандидата на президентство є «в зв'язці» кандидат на віцепрезидентську посаду. Представляє ту ж політичну партію, що і президент.

Віцепрезидент формально очолює Сенат США, має ряд інших суспільних обов'язків. У разі смерті, відставки або звільнення президента США стає повноцінним президентом США (офіційно це положення прийнято тільки в 1967 році як 25-а поправка до Конституції; фактично і раніше віцепрезидент в таких випадках проголошувався президентом, хоча положення первинного тексту Конституції двозначні і залишали місце для тлумачення, згідно з яким віцепрезидент стає лише виконувачем обов'язків президента).

До 1967 року у разі відставки або смерті віцепрезидента або його вступу до президентської посади новий віцепрезидент не призначався, і пост залишався вакантним аж до нових виборів. Тепер, згідно з тією ж 25-ю поправкою, діє положення, згідно з яким у разі вакансії на цій посаді Конгрес США повинен, за представленням чинного президента, призначити нового віцепрезидента. Протягом 19731974 таке призначення відбулося двічі. Після відставки віцепрезидента Спіро Агню Конгрес з подання Річарда Ніксона затвердив віцепрезидентом Джеральда Форда. Через вісім місяців Ніксон пішов у відставку, Форд сам став президентом, і Конгрес затвердив віцепрезидентом Нельсона Рокфеллера.

Інститут віцепрезидентства неодноразово піддавався критиці за те, що політик, що не обирається як самостійна кандидатура і часто маловідомий, може раптово стати головою держави і круто поміняти політику вибраного попередника. З іншого боку, зберігається гарантія того, що впродовж чотирилітнього терміну президентство залишиться в руках однієї і тієї ж партії.

В деяких випадках віцепрезидент виконує обов'язки президента дуже короткий час. Відповідно до пункту 3 25-ї поправки, президент у такому випадку зобов'язаний перед даною процедурою подати заяву до Конгресу про свою недієздатність, а після неї — зворотню заяву. Усього така процедура за всю історію США відбувалася тричі (поточні президенти країни проходили медичні процедури під наркозом):

  1. 13 липня 1985 року Рональду Рейгану були видалені ракові поліпи з прямої кишки. 8 годин президентом США був Джордж Буш-старший.
  2. 29 червня 2002 року Джорджу Бушу проводили колоноскопію. 2 години президентом США був Дік Чейні.
  3. 21 липня 2007 року Джорджу Бушу проводили колоноскопію. 2 години президентом США був Дік Чейні.

У період після терористичної атаки 11 вересня 2001 року віцепрезидент Дік Чейні, як повідомлялось, перебував у секретному місці, що було зроблено для запобігання замаху терористів на двох перших осіб держави одночасно.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]