Уїчіта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вічита (народ))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уічіта
Apsáalooke
Bandera Wichita.PNG
Кількість 2,564
Ареал Канзас, Техас, Оклахома
Близькі до: Кеддо
Мова Кеддо, Уічіта Англійська мова
Релігія Танок духу, Католицизм, Церква корінних індіанців

Уічіта, Вічитаіндіанський народ в США, що мешкає на території штатів Оклахома, Техас і Канзас. Самоназва «кідікітташе», що в перекладі означає «люди з очима єнота». Це пояснюється тим, що представники даного народу часто робили татуювання навколо очей.

Історія[ред. | ред. код]

Належали до північних кеддо, які сформувалися на основі Каддоанської Міссісіпської культури. Після занепаду останньої наприкінці XIII ст., почалося формування окремих федерацій серед кеддо. Предтки уічіта мешкали на території сучасного штату Небраска. Уічіта сформували власну конфедерацію, яка у XV ст. перебралися до Великих рівнин. До 1450 року кількість уічіта значно збільшилася, відбулося значне піднесення племінної конфедерації: існувало мінімум 25 поселень з 200 будинками.

В XVI столітті конфедерація уічіта обіймала території, що тягнулися від Сан-Антоніо у Техасі до Грейт-Бенда в Канзасі. Найбільшим стає поселення, що отримало назву в іспанців Раядо, тобто власне поселеня (також відоме як Ецаноа).

1541 року іспанський дослідник Франциско Васкес де Коронадо зустрівся з представниками племені вако, що були членами федерації уічіта. Нова зустріч відбулася 1601 року, коли іспанець Хуан де Оньяте відвідав велике село, де була резиденція одного з вождів уічіта.

У XVII столітті уічіта були витіснені південними сіу в долину річки Арканзас (сучасний штат Оклахома), де успішно торгували з французами. У 1719 році встановлені міцні торговельні та культурні контакти з колонією Луїзіана. В цей час найбільшої сили серед уічіта набрало плем'я таовайя. 1747 року укладено союз з команчі. До 1757 року уічіта мігрували на південь до Ред-Рівер, притоку Міссісіпі. 1759 році таовайя в союзі з команчами було завдало поразку іспанцям, які намагалися знищити поселення індіанців. У 1770-х роках союз з команчами розпався.

До XIX століття основні поселення даного народу перебували уздовж річки Ред-Рівер (межа штатів Техас і Оклахома). Об'єднання уічіта в єдиний народ прискорилася з 1803, року купівлі урядом США колонії Луїзіана у Франції. Після приєднання Техасу у 1846 році усі уічіта опинилася на території США.

У 1859 році народ уічіта отримав землі в штаті Оклахома. Під час громадянської війни виступили проти конфедератів. 1867 року уічіта переселилися до Канзасу. У 1936 році Уічіта відновили обмежене самоврядування. У 1997 році союз «Уічіта і союзні племена (кіча, таваконі, вако)» було офіційно визнаний урядом США.

Демографія та розселення[ред. | ред. код]

Був одним з найбільш численних етносів Північної Америки. До моменту перших контактів з європейцями Уічіта становила близько 200 тисяч осіб. Після контакту з європейцями їх чисельність стала різко зменшуватися, значно удару завдала епідемія віспи у 1777-1778 роках. Згідно з переписом, до 1868 року чисельність уічіта склала близько 600 осіб. Втім починаючи з 1930-х років відбулася деяка збільшення населення. Напочатку 2000-х мали численість трохи більше 2,5 тис. осіб.

Господарство[ред. | ред. код]

Жінки уічіта

Основним заняттям уічіта було підсічно-вогневе землеробство (вирощували кукурудзу, боби, кабачки, гарбузи, соняшник, болотну бузину, тютюн), кінне полювання на бізонів, лосів, вилорогів та оленів, а також збиральництво (горіх, гікорі, слива, каркас з коноплевих) і рибальство. Жінки займалися землеробськими роботами, чоловіки — підготовкою полів для посіву, випасом коней і полюванням. Було одомашнено собак.

Сьогодні плем'я володіє казино, тютюновим магазином і рестораном «Тімберс-кросс», розташований в Анадарко. Їх загальний прибуток становить 4,5 млн. дол.

Культура[ред. | ред. код]

Мова[ред. | ред. код]

Розмовляють мовою уічіта, що відноситься до каддоанської мовної родини.

Звичаї[ред. | ред. код]

Переважали родинні структури, засновані на материнській філіації. Керувалися радою вождів, очолюваним верховним спадковим вождем.

Будинки[ред. | ред. код]

Wichita Indian, Grass House. Near Anadarko, I.T. (4876744423).jpg

Мешкали в укріплених поселеннях кругового планування. Мешкали в прямокутних будинках з солом'яною конічною стріхою з трави. Біля них розташовуються великі сховища, де зберігаються зерно, овочі, ягоди, фрукти.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wood, W. Raymond (1998). Archaeology of the Great Plains University of Kansas Press.
  • Smith, F. Wichita Locations and Population, 1719-1901. Plains Anthropologist Vol. 53,No. 28, 2008, pp.407-414