Гава Абді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гава Абді
Dr Hawa Abdi by Eunice Lau in her fim Through the Fire.png
Псевдо Mama Hawa[1][2]
Народилася 17 травня 1947(1947-05-17)[3] (72 роки)
Могадішо, Сомалі[4][5]
Громадянство
(підданство)
Flag of Somalia.svg Сомалі[6]
Діяльність гінеколог, адвокат, лікарка
Alma mater Somali National University[d] і Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Діти Deqo Mohamed[d] і Amina Mohamed[d]
Нагороди
Сторінка в Інтернеті dhaf.org

Хава Абді Дідблаве (сом. Хааво Кабди; араб. حواء عبدی‎; нар. 17 травня 1947(19470517)) — сомалійська правозахисниця й лікар. Вона є засновником та головою Фонду д-ра Хави Абді (DHAF), некомерційної організації. Була висунута на здобуття Нобелівської премії миру. Вчилася медицині у Києві.

Абді народилась в Могадішо, розташованому в південно-центральній частині Сомалі. Її мати померла, коли їй було 12 років. Абді згодом займалася сімейними справами, включаючи виховання своїх чотирьох сестер, як старшої дитини в родині. Її батько був освіченим професіоналом.

Раннє навчання Абді відбувалось у місцевій початковій, середній та вищій академії.

У 1964 році вона отримала стипендію від Жіночого комітету Радянського Союзу. Абді згодом вивчала медицину в київському інституті, закінчивши в 1971 році. У наступному році вона почала правознавство в Сомалійському національному університеті Могадішоу.

У 1973 році Абді вийшла заміж і народила свою першу дитину через два роки. Спочатку вона практикувала медицину і в вільний час здобувала ступінь права, і зрештою, здобула її в 1979 році.

Організація розвитку сільського здоров'я У 1983 році Абді відкрила сільськогосподарську організацію з охорони здоров'я (RHDO) на сімейній землі в південній частині Нижнього Шейбеля. Вона починалась як однокімнатна клініка, яка пропонувала безкоштовні акушерські послуги приблизно 24 сільським жінкам на день, а пізніше перетворилася в клініку на 400 пацієнтів.

Коли почалася громадянська війна в Сомалі на початку 1990-х років, Абді залишилась позаду за наказом своєї бабусі, яка порадила їй використовувати свою кваліфікацію, щоб допомогти вразливим. Вона згодом заснувала нову клініку та школу для переміщених та сиріт.

У 2007 році RHDO було перейменовано в Фонд д-ра Хави Абді (DHAF). Він поступово розширювався, до його складу ввійшов релігійний табір, який під час посухи 2011 року вмістив 90 000 чоловік на 1300 акрів навколо лікарні Абді.

Фонд д-ра Гави Абді[ред. | ред. код]

Фонд д-ра Гави Абді (DHAF) керує Абді та її двоє дітей, генеральний директор Деку Адан (також відома як Деку Мухамед) та помічник Адана (також відома як Аміна Мохамед), які пішли за стопами матері. У 2012 році в організації працює багатонаціональний штат 102 працівників, доповнений 150-членною командою, що складається з волонтерів, рибалок та фермерів.

DHAF є неполітичною організацією, яка не є афілійованою з будь-яким урядом, політичним рухом, релігією чи кланом. DHAF вирішує, які проекти слід виконувати та які допомоги слід надавати на основі земельних потреб села. ДАХФ також є фінансово незалежною організацією. Все фінансування здійснюється за рахунок пожертв від людей усього світу та інших благодійних фондів. Державне фінансування заборонено. Послуги надаються людям Сомалі безкоштовно.

Заклад DHAF включає лікарняний, шкільний та дієтичний центр і забезпечує притулок, воду та медичну допомогу переважно жінкам та дітям. З моменту свого створення на початку 1980-х років цей комплекс обслуговував приблизно 2 мільйони чоловік.

Незважаючи на те, що послуги пропонуються безкоштовно, Абді керує кількома рибними та сільськогосподарськими проектами в межах комплексу, щоб інклюзивувати самовдосконалення. Лікарня також містить невелику ділянку землі, де вирощують овочі та кукурудзу, а потім частково продаються, щоб покрити деякі витрати на утримання об'єкта.

Фінансування обладнання та медичних витратних матеріалів в основному забезпечується грошовими переказами від емігрантів Сомалі, а також загальними внесками до ГАВС. З 2011 року організація також отримала підтримку від Фонду «Жінки в світі».

Нагороди[ред. | ред. код]

У 2014 році Абді отримала премію «Чотири свободи» Рузвельта: «Свобода від бажання» в Міделбург, Нідерланди.

У 2007 році Абді назвали людиною року Hiiraan Online. Журнал Glamour пізніше вказав її та її двох дочок серед своїх жінок року.

У 2012 році Абді була номінована на Нобелівську премію миру. Вона також отримала нагороду Women of Impact від фонду WITW, соціальної гуманітарної премії BET та медалі Джона Джей за справедливість.

25 травня 2017 року Абді стала почесним доктором юридичних наук в Гарвардському університеті.

Примітки[ред. | ред. код]