Гавортія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гавортія
Haworthia pumila
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Ксантореєві (Xanthorrhoeaceae)
Підродина: Асфоделові (Asphodelaceae)
Рід: Гавортія (Haworthia)
Duval, 1809
Типовий вид
Haworthia arachnoidea[1]
(L.) Duval, 1809
Види
Див. у тексті розділ «Види»
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Haworthia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Haworthia
EOL logo.svg EOL: 32532
IPNI: 24312-1
ITIS logo.svg ITIS: 950273
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 25645

Гавортія,[2] хавортія[3] (Haworthia Duval) — рід сукулентних рослин підродини асфоделових родини ксантореєвих.

Поширення[ред. | ред. код]

Нараховує близько 150 видів рослин, що мешкають в Південній Африці, переважно в Капській провінції ПАР. Всі гавортії ростуть в посушливих місцевостях, надаючи перевагу тінистим місцям, наприклад, під чагарниками, в траві, під прикриттям каміння. Ареал деяких видів дуже обмежений.

Етимологія[ред. | ред. код]

Рід названий на честь англійського ботаніка Адріана Гарді Гаворта (17681833), який зробив великий внесок у вивчення флори Південної Африки.

Біологічний опис[ред. | ред. код]

Квітконіс гавортії

Види гавортій дуже мінливі, більшість з них мають багато різновидів. Переважна більшість гавортій — рослини, що утворюють розетку сукулентного листя діаметром від 7 до 30 см. Листя гавортій коротке, м'ясисте, темно- або світло-зелене. Воно жорстке, трикутне або з «обрубаними» кінцями. У деяких видів листя вкрите бородавочками, в інших воно з напівпрозорими «віконцями» — ділянками на верхній частині, або вся верхня частина листка, на якій відсутня хлорофілоносна тканина і поверхневий шар клітин здається прозорим, як скло. Квітки — маленькі, непоказні, зеленувато-білого кольору, трубчасті, зібрані в рідкі китиці, розвиваються на довгому полягаючому квітконосі.

Догляд та утримання[ред. | ред. код]

Багато видів гавортій декоративні та дуже популярні в кімнатній культурі.

Їм необхідне напівтінисте або навіть тінисте місце. Ґрунт: дерновий та листовий ґрунт, торф, перегній, пісок в співвідношенні 2:1:1:1:1. Влітку поливають помірно та підживлюють раз на місяць добривом для кактусів, взимку утримують за температури 12-15 °C, полив обмежений, з висушуванням ґрунту.

Розмножують найчастіше вегетативно — відділеними дочірніми розетками (дітками), відрізками стебла та підсушеними листковими черенками. Майже 100 % укорінення можна досягнути, якщо живцювати листки верхнього і середнього ярусів розетки, якщо укорінювати лиски нижнього ярусу — ймовірність укорінення становить близько 30 %.

Міжродові гібриди[ред. | ред. код]

Гавортія утворює міжродові гібриди шляхом схрещування з гастерією (Ґастергавортія). З Astroloba corrugata утворює природний гібрид — Astroworthia bicarinata.[4]

Застосування[ред. | ред. код]

Гавортії утримують як декоративні рослини. В Африці існує повір'я, що гавортії та їхні найближчі родичі — алое і гастерії захищають будинок від нечистої сили та блискавки, тому їхні розетки місцеві жителі розміщують на дахи будинків.

Види[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Галерея зображень[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]