Гадрозаврові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гадрозаврові
Час існування: Пізній крейдяний період
86-65,5 млн років тому
Череп різноманітних гадрозаврів
Череп різноманітних гадрозаврів
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Iguanodontia

Hadrosauriformes

Надродина: Гадрозавроїди (Hadrosauroidea)
Родина: Гадрозаврові (Hadrosauridae)
Cope, 1869
Типовий вид
Hadrosaurus foulkii
Leidy, 1858
Підродини та роди
Синоніми
* Trachodontidae Lydekker, 1888
  • Saurolophidae Brown, 1914
  • Lambeosauridae Parks, 1923
  • Cheneosauridae Lull & Wright, 1942
  • Ornithotarsidae Cope, 1871
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hadrosauridae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hadrosauridae
EOL logo.svg EOL: 4531646
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 643742
Fossilworks: 38755

Гадрозаврові (Hadrosauridae)  — родина птахотазових динозаврів з підряду Iguanodontia. Гадрозаври відомі також під назвою качконосі динозаври, тому що у них були сплощені, схожі на дзьоб, морди. Деякі з них на голові мали порожнисті гребні найрізноманітнішої форми. У цих гребенях знаходилися носові порожнини, і цілком можливо, що завдяки цим порожнинам гадрозаври мали здатність видавати гучні звуки. Гадрозаври були стадними вегетаріанцями. Пересувалися у пошуках їжі на чотирьох лапах, а втікати від ворогів могли на двох. Вони представляли собою одну з останніх і найбільш живучих груп динозаврів. Виникли вони в Азії, але поширилися по всій Європі і навіть досягли Північної Америки.[1]

Опис[ред. | ред. код]

Черепа і щелепи гадрозаврів — це їх найтиповіші риси. Не маючи черепа, іноді важко розпізнати один вид гадрозавра від іншого через схожих рис в їхніх скелетах. Гадрозаври класифікуються в дві основні групи, засновані в основному на анатомії їх черепів: гадрозавріни і ламбеозавріни.

Гадрозавріни мали цільні головні гребені або не мали їх взагалі. Типові гадрозавріни включають деяких велетнів серед качконосих динозаврів, наприклад едмонтозавра (пізня крейда, західна Північна Америка) і шантунгозавра. Черепа гадрозаврінів нагадують коробки з великим носовим отвором спереду. У деяких на маківці був цілісний кістяний гребінь.

У ламбеозаврінів були довгі, вузькі черепа з ​​порожнистими гребенями на верхівках. Морфологія їхніх гребенів відрізняється від одного виду до іншого, але у всіх гребені діяли як подовження носових проходів і, можливо, брали участь у демонстраціях, звукових сигналах або нюху.

Щелепи гадрозаврів мали ряди складних зубів для перетирання рослин. Як і ігуанодонтиди, ці динозаври могли рухати верхніми щелепами вліво-вправо, щоб перетерти їжу своїми верхніми зубами по всій поверхні нижніх. Замість того, щоб володіти долотоподібними зубами як інші орнітоподи, гадрозаври розвинули збиті ряди зубів, що тісно збігалися один з одним. Шари цих зубів були влаштовані так, що нові зуби постійно замінювали старі. Щелепа такого динозавра містила від 550 до 1400 таких зубів, більшість яких було приховано під перетирающою поверхнею, і які включалися у діло тоді, коли верхній шар був стертий остаточно. Зуби гадрозаврів були притиснуті один до одного так тісно, ​​що вони утворювали довгу, рівну поверхню для жування. Ці зуби були досить міцні, щоб з легкістю розжувати найжорсткіші рослини, але могли пристосуватися до більш м'яких квіткових рослин, які починали заселяти їхній світ.

Інші риси, загальні для гадрозаврів включають двоногу стійку і коротші передні ноги, ніж задні; три пальці, які розподіляли між собою вагу на задніх ногах; довгі, жорсткі хвости, які утримувалися від землі; порівняно довга і тонка шия; і чотирипалі передні лапи, чиї пальці, у деяких видів, були з'єднані шкірою, яка утворювала «рукавиці». Хоча, технічно вони були двоногими, тілобудова гадрозаврів також дозволяла їм деякий час ходити на всіх чотирьох кінцівках, якщо це було необхідно.

Таксономія[ред. | ред. код]

Класифікація[ред. | ред. код]

Філогенія[ред. | ред. код]

Кладограмма створена на основі філогенетичного аналізу по Прієто-Маркес (Prieto-Márquez, 2010)[2]:Telmatosaurus
Lophorhothon


 Hadrosauridae 

Hadrosaurus (Hadrosaurinae)


 Saurolophidae (=Euhadrosauria
 Saurolophinae 


Acristavus
BrachylophosaurusMaiasaura


Shantungosaurus
Edmontosaurus

Unnamed Sabinas speciesKerberosaurus
SaurolophusProsaurolophus


Wulagasaurus
Kritosaurus
Gryposaurus
Unnamed Big Bend species
SecernosaurusWillinakaqe Lambeosaurinae 

Aralosaurus
Jaxartosaurus

TsintaosaurusPararhabdodon

OlorotitanParasaurolophini

ParasaurolophusCharonosaurusSahaliyaniaAmurosaurus

Velafrons
Hypacrosaurus"Lambeosaurus" laticaudus"Hypacrosaurus" stebingeri
CorythosaurusLambeosaurusПримітки[ред. | ред. код]

  1. Boyle, Alan (2009-06-29). How dinosaurs chewed. MSNBC. Процитовано 2009-06-03. 
  2. Prieto-Márquez, A. (2010). «Global phylogeny of Hadrosauridae (Dinosauria: Ornithopoda) using parsimony and Bayesian methods.» Zoological Journal of the Linnean Society, 159: 435–502.