Газована вода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бульбашки CO2 в газованій воді
Келих газованої очищеної води, сфотографованої в саду.

Газована вода, підкислена вода, шипуча вода, содова вода — вода, в якій один або більше газів розчиняються природною дією (водного навантаження вуглекислого газу під час його сходження до джерела) чи штучною (шляхом додавання в аптеках, фабриках і інших закладах вуглекислого газу або інших продуктів для створення вугільної кислоти).

Газована вода є визначальним компонентом газованих безалкогольних напоїв. Процес розчинення вуглекислого газу у воді називається карбонуванням.

Газована вода має кисліший смак, ніж звичайна, оскільки вуглекислий газ, розчинений у ній, перетворюється на вугільну кислоту; але смак може відрізнятися від води, використовуваної на початку виробництва. Пекучі відчуття на язиці з'являються від мікроударних хвиль, створених від розриву газових бульбашок.

Виробництво[ред. | ред. код]

Див. Автомат з продажу газованої води

Використання[ред. | ред. код]

Використовується переважно для пиття, але газована вода може бути ще й лікарським засобом. Нею лікують здебільшого розлади шлунку.

Сифони[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

Людству вона відома вже кілька тисяч років, про що свідчать записи Гіппократа в його трактатах про лікувальні властивості газованої води. Буває натуральною з природних джерел і створеною промислово з використанням спеціальної апаратури. До початку XVIII століття вона була доступною малому колу людей, але після промислової революції отримала широке поширення серед усього населення.[1]

Вплив на здоров'я[ред. | ред. код]

У ХХ-му столітті газована вода використовується для зупинки блювоти та сприяння функціонуванню шлункового соку.

У XXI-му столітті вважають, що газована вода може привести до надлишку ваги[2].

Іноді вона може викликати дискомфорт у шлунку, тому не рекомендується її пити до і під час фізичних навантажень[3].

Газована вода є незначною причиною зубної ерозії. Хоча розчинний потенціал газованої води більший, ніж у звичайної води, він, проте, є доволі низьким. Для порівняння, газовані безалкогольні напої викликають карієс зі швидкістю в кілька сотень разів більше, ніж газована вода. Дегазація газованої води лише трохи знижує її розчинний потенціал, що дозволяє припустити, що додавання цукру у воду, а не газована вода, є основною причиною розвитку карієсу.[4]

Газована вода полегшує симптоми розладів шлунка (диспепсія) і запор, за даними дослідження, в Європейському журналі гастроентерології та гепатології.[5]

Стаття, опублікована в 2004 році, в журналі Nutrition стверджує, що газовані води з більш високим рівнем натрію знижують рівень холестерину і ризик серцево-судинних захворювань у жінок в постменопаузі.[1] [Архівовано 9 листопада 2011 у Wayback Machine.]

Інше використання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Як і з чого роблять газовану воду?. Архів оригіналу за 2 жовтня 2019. 
  2. D'où vient l'eau gazeuse? [Архівовано 5 листопада 2011 у Wayback Machine.] www.doctissimo.fr (фр.)
  3. Stéphane Cascua et Véronique Rousseau, Alimentation pour le sportif: De la santé à la performance, Amphora, 2005, 285 p., p. 50.
  4. Parry J, Shaw L, Arnaud MJ, Smith AJ (2001). «Investigation of mineral waters and soft drinks in relation to dental erosion [Архівовано 3 вересня 2011 у Wayback Machine.]». Journal of oral rehab.
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 18 листопада 2011. Процитовано 14 листопада 2011. 

Див. також[ред. | ред. код]