Газовоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Lng tanker.jpg

Газовоз (рос.газовоз, англ. gas carrier; нім. Gastanker m) – судно для перевезення газів, передусім зріджених (скраплених).

Розрізняють за призначенням, способом перевезення газу, а також конструкції судна.

Газовози за призначенням розділяють на три головні групи:

Незначна кількість суден запроектована для використання у якості багатоцільових (універсальних) газовозів. Крім того, існують судна для транспортування вуглекислого газу та проектуються танкери для перевезень водню.

Кожна наступна із перелічених трьох основних груп потребує більшого ступеню охолодження продукту – пропілен зріджується при -47,6 °C (пропан та бутан мають вищу температуру кипіння, тому саме похідний від пропану олефін визначає порогове значення), етилен при −103,7 °C (для етану достатньо -89 °С), а метан при -161,6 °C. Також для перевезень першої групи може застосовуватись підвищений тиск, який (повністю або частково) компенсує відсутність зазначеного вище охолодження. У 2016 році став до ладу перший танкер для транспортування метану під тиском (Jayanti Baruna).

Цистерни газовозів підрозділяють на вбудовані, мембранні, напівмембранні і вкладні. Вбудовані - частина конструкції корпуса, мембранні складаються з тонкої оболонки, яка не несе навантаження. Напівмембранні мають елементи перших і других. Вкладні цистерни автономні від корпуса. Форма газових цистерн газовоза - призматична, сферична, циліндрична та ін.

Вперше перевезення скраплених газів спеціальними суднами здійснена компанією “Shell” на початку 30-х рр. XX ст. Сучасні міжнародні перевезення скрапленого газу складають близько 20% загального обсягу природного газу, який транспортується споживачам.

Крім того, газовозами називають спеціальні вантажні автомобілі, призначені для перевезення і заправки зрідженими вуглеводневими газами автомобілів або для зливу в стаціонарні ємності газонаповнювальних станцій власним насосом по лічильнику.

Див. також[ред. | ред. код]

Судна для перевезення етилену та етану

Судна для перевезення діоксиду вуглецю

Судна для перевезення водню

Література[ред. | ред. код]