Газові планети

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Газові гіганти Сонячної системи у порівнянні з Сонцем
Планета-гігант очима художника
Будова планет-гігантів Юпітера, Сатурна, Урана й Нептуна

Газові планети (планети-гіганти, газові гіганти) — планети, які мають у своєму складі значну частку газу (водень і гелій).

У Сонячній системі це Юпітер і Сатурн. Уран та Нептун також є планетами гігантами, але їх класифікують як крижаних гігантів. Найбільша наразі відома газова планета — це DENIS-P J082303.1-491201 b, виявлена в серпні 2013 року. Донедавна це була TrES-4 b (сузір'я Геркулес).

Формування[ред. | ред. код]

Відповідно до гіпотези походження Сонячної системи, планети-гіганти утворилися пізніше за планети земної групи, коли температура навколосонячної туманності опустилася до точки кристалізації газу. У цей час всі тугоплавкі елементи вже були у твердій формі в складі ближчих до Сонця планет.

Засновки про внутрішню будову газових планет припускають існування кількох шарів. На певній глибині тиск в атмосфері газових планет сягає значення достатнього для переходу водню в рідкий стан. Також, якщо планета досить велика, то можливе існування шару металічного водню (стану, де протони і електрони існують окремо), потоки електронів, в якому породжують потужне магнітне поле планети. Також можливе існування невеликого кам'яного чи металічного ядра.

Характеристика[ред. | ред. код]

Період обертання газових планет навколо своєї осі становить 9—17 годин.

В атмосфері газових планет дують потужні вітри та гігантські вихори (Велика червона пляма на Юпітері, Велика Біла Пляма на Сатурні, Велика Темна пляма на Нептуні).

Газовими можуть бути тільки великі планети, які можуть втримати гелій та водень. Більшість виявлених екзопланет теж є газовими.

Як показали виміри апарата «Галілео», тиск і температура швидко зростають уже у верхніх шарах газових планет. На глибині 130 км в атмосфері Юпітера температура становить 145 °C , тиск — 24 атмосфери.

Див. також[ред. | ред. код]