Газорозрядна лампа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лампа розжарювання та металогалогенна лампа
Газорозрядні лампи працюють за допомогою баластів.

Газорозря́дна ла́мпа — електронний пристрій, джерело світла, що випромінює світлову енергію у видимому діапазоні. Фізична основа — електричний розряд у парах металів. Останнім часом прийнято називати газорозрядні лампи розрядними лампами. Поділяються на розрядні лампи високого та низького тиску. Переважна більшість розрядних ламп працюють у парах ртуті. Мають високу ефективність перетворення електричної енергії в світлову. Ефективність вимірюється у люменах на ват (лм/Вт). Найбільшу ефективність, на сьогоднішній день, мають лампи розрядні в парах натрію (ДНаТ) — 150 лм / Вт. Крім цього виду розрядних ламп широко поширені люмінесцентні лампи (ЛЛ, розрядні лампи низького тиску), металогалогенні лампи (МГЛ або ДРИ), дугові ртутні люмінесцентні лампи (ДРЛ). Менш поширеними є лампи в парах ксенона (ДКсТ).

Розрядні джерела світла (газорозрядні лампи) поступово та впевнено витісняють звичні раніше лампи розжарювання, однак недоліками залишаються лінійчатий спектр випромінювання, стомлюваність від мерехтіння світла, шум пускорегулюючої апаратури (ПРА), шкідливість парів ртуті в разі потрапляння в приміщення при руйнуванні колби, неможливість миттєвого перезапалювання для ламп високого тиску.

В умовах триваючого зростання цін на енергоносії та подорожчання освітлювальної арматури, ламп та комплектуючих все нагальнішою стає потреба у впровадженні технологій, що дозволяють скоротити невиробничі витрати. В умовах подорожчання робочої сили виникає потреба у зниженні витрат на заміну ламп, що вийшли з ладу, особливо якщо вони встановлені у важкодоступних місцях.

Характеристики[ред.ред. код]

  • Термін служби від 3 000 до 20 000 годин.
  • Ефективність від 40 до 150 лм/Вт.
  • Колір випромінювання: тепло-білий (3000 K) або нейтрально-білий (4200 K)
  • Передача кольору: гарна (3000 K: Ra> 80), відмінна (4200 K: Ra> 90)
  • Компактні розміри дуги випромінювання, дозволяють створювати світлові пучки високої інтенсивності

Застосування[ред.ред. код]

Переваги і недоліки[ред.ред. код]

Переваги[ред.ред. код]

  • Висока ефективність ламп
  • Тривалий термін служби в порівнянні з лампами розжарювання

Недоліки[ред.ред. код]

  • Повинні застосовуватися в закритих світильниках із захисним склом
  • Для роботи ламп необхідні баласти і запалюючі пристрої (ПРА)
  • Не люблять поганих мереж: якщо напруга мережі відхиляється від номіналу більш ніж на 3 %, необхідно застосовувати електронні ПРА.

Див. також[ред.ред. код]