Гай Каніній Ребіл (консул-суфект 45 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гай Каніній Ребіл
лат. C.Caninius C.f.C.n. Rebilus
Народився1 століття до н. е.
Стародавній Рим
Помер1 століття до н. е.
невідомо
КраїнаСтародавній Рим
Діяльністьдавньоримський політик, legatus legionis
Знання мовлатина
УчасникГалльська війна
Посадаконсул
Батьконевідомо
Матиневідомо
У шлюбі зневідомо
ДітиГай Каніній Ребіл

Гай Каніній Ребіл (85 — після 36 р. до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, консул-суфект 45 року до н. е.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з плебейського роду Канініїв. Син Гая Канінія Ребіла, міського претора (рік невідомий) та онук Гая Канінія Ребіла, претора 171 року до н. е.

Спочатку обіймав посаду еділа у м. Тускул. У 52—49 роках до н. е. легат Гая Цезаря під час його Галльської війни. У 52 році до н. е. Ребіл брав участь в облозі галльської фортеці Алезії, а потім був направлений на зимові квартири до племені рутенію з одним легіоном, до якого пізніше був доданий ще один. У 51 році Каніній намагався звільнити з Лемона Дуратія, вождя піктонів, якого взяв в облогу Думнак, вождь андекавів, а згодом спільно з Гаєм Фабіем завдав поразки останньому. Потім перешкодив проходу бунтівних галльських вождів Драпета й Луктерія до Нарбонської Галлії, захопивши їх у м. Укселлодун. Після цього Ребіл виманив ворога з міста, розбивши основні ворожі сили, продовжував облогу до прибуття Цезаря.

У громадянській війні поміж Гаєм Юлієм Цезарем та Помпеєм Гай Каніній Ребіл був на боці першого. У 49 році до н. е. був направлений Цезарем до Брундізія для мирних перемовин з Луцієм Скрибонієм Лібоном, своїм другом. Супроводжував Гая Куріона в африканській експедиції й завдяки великому військовому досвіду грав важливу роль у його штабі. У 46 році до н. е. Ребіл як проконсул брав участь в африканській війні Гая Цезаря, зокрема після битви при Тапсе облягав місто і домігся його здачі. У 45 році до н. е. Каніній займав посаду легата Цезаря в іспанській війні, командував гарнізоном Гіспаліса, але піддався несподіваного нападу лузітан і втратив місто. У цьому ж році спішно й всупереч процедурі призначений Цезарем на посаду консула-суфекта на останній день року після несподіваної смерті консула Квінта Фабія Максима. Тому фактично Ребіл був консулом-суфектом лише 1 день.

Після загибелі Цезаря деякий час коливався, зрештою підтримав Октавіана. Боровся проти Секста Помпея й у 36 році потрапив у полон до військовика Помпея — Менодора, — який відпустив Ребіла на знак доброї волі. Подальша доля Гая Канінія невідома.

Родина

[ред. | ред. код]
  • Гай Каніній Ребіл, консул-суфект 12 року до н. е.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Oros. VI 11, 17—19
  • Fast. Cap. Degrassi 56 f., 133, 500 f.
  • Wolfgang Will: Caninius Nr. 5. // Der Neue Pauly. Bd. 2, 1997, Sp. 963.