Гай Семпроній Тудітан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гай Семпро́ній Туді́тан (середина II ст. до н. е.) — давньоримський політик, історик-анналіст.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з родини нобілів Семпронієв Тудітанів. Син Гая Семпронія Тудіта, децемвіра 146 року до н. е. У 146 році брав участь у війні Луція Муммія Ахаїка у Греції. У 145 році до н. е. став квестором, а у 132 році до н. е. — претором Риму. У 129 році до н. е. Тудітана обрано консулом (разом Манієм Аквілієм). Як провінція Тудітану була призначена Італія. Консервативні сенатори надали за пропозицієї Публія Корнелія Сципіона Еміліана передали Тудітану права комісії щодо розгляду суперечних земель, запровадженні Тіберієм Гракхом (IIIviri agris iudicandis adsignandis). Гай Тудітан під приводом війни відправився до Іллірії, врезультаті діяльність розгляду справ, якими раніше займалася комісія, виявилася фактично заблакованою. Аграрна комісія тепер могла розподіляти землі, що до того були передані до земельного фонду.

В Іллірії він воював з племенем япідів. Спочатку невдало, а потім завдяки Демицу Юнію Бруту Калаіку завдав ворогам поразки й у 128 році до н. е. справив триумф. Після цього про життя Тудітана нічого не відомо.

Творчість[ред.ред. код]

Відома лише одна праця Тудітана — «Книги посадових осіб», яка складалася з 13 книг. тут розповідалося про події внутрішнього життя Римської республіки. Зокрема, про запровадження посад народних трибунів, книги Нуми, про діяльність Регула.

Джерела[ред.ред. код]

  • Friedrich Münzer: Sempronius 92). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band II A,2, Stuttgart 1923, Sp. 1441—1443