Гай Софоній Тигеллін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гай Софоній Тигеллін
Gaius Ofonius Tigellinus
префект преторія
62 — 68
Попередник: Секст Афраній Бурр
 
Народження: 10
Агрідженто, Сицилія
Смерть: 69
Синуесса, Кампанія

Гай Софоній Тигеллін (Гай Офоній Тигеллін, лат. Gaius Ofonius Tigellinus; бл. 10(0010) — 69) — римський військовий і політичний діяч, префект преторія з 62 по 68 рік за часів правління імператора Нерона. Користувався величезним впливом при дворі імператора, але покинув його, коли остаточно впевнився в тому, що Нерон буде скинутий з посади. Страчений 69 року в ході громадянської війни.

Біографія[ред.ред. код]

Походження і раннє життя[ред.ред. код]

Тигеллін походив із міста Агрідженто і мав, можливо, грецьке походження. Його сім'я не належала до вищого стану тогочасного римського суспільства. Більше даних про ранні роки Тигелліна немає. Тацит характеризував його як людину темного походження[1].

У 39 році Тигелліна вигнали з Рима, звинувативши у перелюбстві з двома сестрами імператора Калігули: Агріппіною Молодшою і Юлією Лівіллою. Із заслання майбутнього префекта преторія повернув 41 року новий імператор Клавдій.

Тигеллін на посаді префекта преторія[ред.ред. код]

Імператор Нерон

Успадкувавши статок, Тигеллін придбав землі в Апулії та Калабрії. Там він займався розведенням скакових коней. Живши у розпусті, він прихилив до себе імператора Нерона[1]. 62 року, після смерті префекта преторія Бурра, імператор призначив на його місце Тигелліна і Фенія Руфа. Перший користувався більшим впливом на Нерона і намагався усунути свого напарника Руфа взагалі, пишучи на нього доноси. Тигеллін підтримував, за словами Тацита, найзгубніші пристрасті імператора. Відомим, зокрема, є грандіозний бенкет 64 року у Басейні Агриппи, який описує історик. Тоді Тигеллін організував гулянку небаченої величини, де розпуста траплялася на кожному кроці. Тацит пише: «Сам Нерон віддавався розгулу, не розрізняючи дозволеного і недозволеного; здавалося, що не залишається такої мерзенності, у якій він міг виказати себе ще розпусніше; але через декілька днів він вступив у заміжжя, обставивши його торжественними шлюбними обрядами, з одним із натовпу цих брудних розпусників (звали його Піфагором)»[2].

Жертвами префекта стали багато його ворогів і недоброзичливців. Так, загинув Петроній Арбітр, суттєво зменшився вплив Фенія Руфа; жорстоко були покарані всі учасники змови Пізона і навіть ті, хто співчував їм[2]. Сам Пізон не став чекати розправи, покінчивши життя самогубством. Висувають версії, що Тигеллін був одним із організаторів Великої пожежі у Римі[2]. Причому, не визначено точно, з якою метою префект організував пожежу: чи щоби догодити Нерону, чи щоб дискредитувати його перед народом з метою послаблення влади імператора.

Падіння і загибель Тигелліна[ред.ред. код]

Тигеллін супроводжував Нерона під час його поїздки до Греції 67 року, а коли остаточно зрозумів, що падіння імператора, популярність якого стрімко танула, уже не уникнути, покинув його разом з преторіанською гвардією. Після смерті Нерона колишній префект зумів прихилити до себе нового імператора Гальбу, надсилаючи подарунки йому, його фавориту і його доньці. Утім, влада швидко змінилася, і імператором став воєначальник Нерона Отон. Він наказав стратити Тигелліна. Звістка про це застала засудженого на водах Синуесси, де він відпочивав і проводив час з коханками. Почувши про неминучу страту, Тигеллін попросив посланця імператора дозволити йому поголитися перед смертю і перерізав собі горло лезом.

Відображення в культурі[ред.ред. код]

Гай Софоній Тигеллін часто є героєм літературних та кінематографічних творів, які розповідають про другу частину правління Нерона, і в більшості випадків префект преторія постає у цих творах негативним героєм. Зокрема, Тигеллін є героєм історичного роману польського письменника Генрика Сенкевича «Камо грядеши» і його екранізації.

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Дмитренко Володимир. Імператор Нерон. У вирі інтриг. — Львів: Кальварія, 2010. — 160 стр. — (Серія «Володарі Риму»).