Гай Сульпіцій Галл (консул 166 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Гай Сульпіцій Галл)
Перейти до: навігація, пошук
Гай Сульпіцій Галл
Народився невідомо
Помер прибл. 149 до н. е.
Громадянство (підданство) Стародавній Рим
Діяльність політик, військовий очільник
Посада давньоримський сенатор[d], консул Римської Республіки[d] і Претор
Звання консул
Термін 166 рік до н.е.
Попередник Марк Юній Пенн
Наступник Гней Октавій
Батько Гай Сульпіцій Галл
Рід Сульпіції
Діти 2 сина

Гай Сульпіцій Галл (*Gaius Sulpicius Gallus; Galus, д/н — прибл. 149 до н. е.) — політичний, військовий діяч, астроном часів Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Сульпіціїв. Син Гая Сульпіція Галла, претора 211 року до н. е. Про молоді роки немає відомостей. Завдяки товариським стосункам з Луцієм Емілієм Павлом призначається керівником провінції Дальня Іспанія, поки сам Павло не прибув на місто у 190 році до н. е. У 182 році до н. е. був легатом Луція Емілія під час придушення повстання у Лігурії.

У 169 році до н. е. обирається міським претором. Під час своєї аденції займався формуванням нових легіонів для війни із Македонією. У 168 році до н. е. як військовий трибун бере участь у військовій кампанії Емілія Павла проти царя Персея. Проявив себе у битві при Підні. Саме він заспокоїв легіонерів, коли вніч перед битвою відбулося місячне затемнення. У 167 році до н. е. очолив залогу м. Амфіполь.

У 166 році до н. е. обирається консулом (разом з Марком Клавдієм Марцеллом). Успішно вів війну проти альпійських галлів та лігурів, за що отримав тріумф.

У 164 році до н. е. увійшов до посольства, яке відправилося до Греції та Пергаму, щоб підтвердити союзні стосунки. По поверненю до Риму відійшов від справ, зайнявшись наукою Помер до 149 року до н. е.

Діляльність[ред.ред. код]

Цікавився астрономію. Згодом став вивчати її більш ґрунтовно. Вивчав праці давньогрецьких вчених з цього питання. Був знайомий зі сферами Архімеда та розвідками Піфагора. Написав книгу з атрономії, про яку згадують Пліній Старший та Марк Терренція Варрон. Вона не збереглася дотепер. Зокрема дав опис місячному затемненю, його природі. Також дав опис сфер Архімеда, який зберігся завдяки Цицеронові, що цитує його в трактаті «Про державу». На честь Гая Сульпіція Галла названо кратер на Місяці.

Джерела[ред.ред. код]

  • T.R.S. Broughton, The Magistrates of the Roman Republic (American Philological Association, 1951, 1986), vol.1