Гай Цільній Меценат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гай Ці́льній Мецена́т
лат. Gaius Cilnius Maecenas
Maecenas Coole Park.JPG
Maecenas Coole Park
Народився 13 квітня 68 до н. е.(-068-04-13)
Ареццо, Тоскана, Італія
Помер 8 до н. е.(-008)
невідомо
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність меценат, поет, Ancient Roman politician
Знання мов латина
У шлюбі з Terentiad[1]

Гай Ці́льній Мецена́т (лат. Gaius Cilnius Maecenas; 13 квітня[2] 68 до н. е. — 8 до н. е.[3]) — давньоримський державний діяч і покровитель мистецтв.

Біографія[ред. | ред. код]

Походив зі стародавнього етруського роду Цільніїв (лат. Cilnii)[4]. Гай Цільній Меценат народився, як припускають, між 74 і 64 роками до н. е. і за народженням належав до стану вершників. Меценат був переконаний у необхідності монархічного правління Римом і вважаючи Октавіана найвідповіднішим ідеалу правителя, він став на його бік під час громадянської війни та часто виконував важливі його доручення. Так, він був в числі послів, які повинні були в Брундізії влаштувати примирення Марка Антонія з Октавіаном; під час війни з Секстом Помпеєм йому двічі доводилося заспокоювати народне хвилювання в Римі; після битви при Акціумі він зруйнував задуми молодого Емілія Лепіда. Після закінчення війни Меценат жив у Римі і у відсутність Октавіана Августа вів державні справи, не займаючи ніякої офіційної посади, але був разом з Агріппою найвпливовішим довіреним другом і помічником Августа та брав діяльну участь у всіх діях імператора з облаштування держави і зміцненню влади. У своїх відносинах до Августа він був вільний від низькопоклонства і підлещування і висловлював з повною свободою свої погляди, часто цілком протилежні планам імператора. Своєю близькістю до Августа він користувався для того, щоб стримувати пристрасні пориви, які нерідко доводили імператора до жорстокості. Стали історичними передані Діоном Кассієм (Dio Cass., 54, 6) слова: «Surge tandem, carnifex!» (Та годі ж тобі, м'ясник!), якими Меценат одного разу утримав Августа від підписання багатьох смертних вироків.

Репутація[ред. | ред. код]

Найкращі поети того часу знаходили в Меценаті уважного і дбайливого покровителя і захисника. Заслуги його перед ними є в той же час і заслугами перед римською (латинською) поезією. Вергілію він надав допомогу проти насильства з боку одного центуріона і клопотався про повернення йому забраних у нього маєтків, про що поет розповідає у своїх «Georgica». Горацію він подарував свій сабінський маєток. Окрім того, допомагав становленню поета Мелісса.

Шанувальник засад Епікурейської філософії, Меценат віддавався насолодам у такій мірі, яка навіть римлянам того часу здавалася надмірною. Був захопленим виноробом. У своєму маєтку у Цизальпійській Галлії виробляв вино, яке називалося «Меценатіан» та користувалося пошаною серед римлян.

У 40-30-х роках до н. е. він організував гурток літераторів, у якому провідними фігурами стали Вергілій, лірик Горацій і драматург Варій. Нова поетична школа швидко досягла блискучих успіхів: Горацій завершив «Сатири» (30 р. до н. е.) та «Еподи», через рік Вергілій прочитав переможцеві Октавіану свої «Георгіки», а Варій на тріумфальних іграх поставив популярну тоді трагедію «Фієст» (текст утрачено). Новий зміст вимагав нових форм. Члени гуртка Мецената «стали на плечі» своїх літературних попередників — неотериків, запозичивши в них високу поетичну техніку. Але якщо неотерики ще лише шукали, то меценатівці вже засвоювали знайдене; якщо в перших стиль був темним, то в других — уже прозорим; якщо неотериків цікавило передовсім приватне, інтимне життя («otium»), то меценатівців — насамперед життя суспільне, державне («negotium»). Крім того, Меценат забезпечував членам гуртка зв'язок із Августом, підтримуючи членів гуртка матеріально (так, він подарував Горацієві маєток поблизу Риму). Недаремно ім'я Мецената згодом стало означати щось на кшталт сучасного спонсора (в Україні нині функціонує «Ліга українських меценатів»).

Меценат став першим, хто створив парк — лат. Horti Maecenatiani, на пагорбі Есквілін. На той час це було загальне кладовище бідного люду з глибокими колодязями (puticuli), куди скидали трупи рабів і жебраків, міські звалища; місце, де страчували злочинців, а тіла страчених не ховали, а кидали тут же на місці. Водночас смердючі випари, що стояли над ним, при будь-якому вітрі напливали на місто, несучи з собою задуху і заразу. За наказом Мецената усю цю площу було засипано шаром землі 6-7 м у висоту, після цього на цьому насипу він розбив свій парк. За заповітом парк успадкував імператор Август.

Він помер у 8 р. до н. е. (746 році від заснування міста Риму), гаряче оплакуваний друзями і всім народом і заповівши все своє майно Августу. З його творів (переважно про предмети природно-історичних) вціліли тільки уривки. Ім'я Мецената, як прихильника витончених мистецтв і покровителя поетів, зробилося загальним.

Літературна діяльність[ред. | ред. код]

Меценат сам був здібним письменником та поетом. Вони відрізняються вишуканістю та вибагливістю, застосуванням численних метафор. На жаль, з його творчості збереглося замало. Найбільш повними є діалоги «Бенкет», «Про мій спосіб життя». Серед віршованих творів значущою є поема у віршах «Прометей».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Marion Giebel. Maecenas: Freund und Förderer der Talente in Rom, Patron der Stifter. Kester-Haeusler-Stiftung, Fürstenfeldbruck 2000, ISBN 3-931548-01-5.(нім.)

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]